Skocz do zawartości

[Rower] mtb, 29er - proszę o poradę


Vitonef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam roweru MTB do 5000 zł. Jednym z moich faworytów była Merida Big Nine 500 lite, niestety po przymiarce do roweru okazało się że przekrok w każdym rozmiarze ramy jest za duży w stosunku do mojego wzrostu. Mam 171, mój przekrok to 69 cm. Proszę o poradę czy na takim rowerze będę mógł jeździć, jak to wpłynie na jazdę? Czy mój wzrost wyklucza możliwość kupna roweru na kole 29? Czy jest jakiś producent lub model roweru z tak niskim przekrokiem? Rower jakiego dotychczas używałem był to Unibike flash z roku 2015 w rozmiarze 17" na kołach właśnie 29. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dosyć uniwersalna reguła dot. przekroku w rowerze MTB. Jeśli staniesz okrakiem nad ramą to przednie koło powinieneś swobodnie podnieść na wysokość co najmniej 10cm (niektórzy podają 15). Moim zdaniem to jest absolutne minimum aby wykorzystać potencjał takiego roweru i nie bać się wjechać w teren do jakiego rower został stworzony. Zwróć też uwagę, że wielcy producenci rowerów, którzy właściwie kreują rynek w modelach 29er jeden lub dwa najmniejsze rozmiary oferują na kole 27,5 i nie robią tego bez powodu. Poza tym są małe roweru na kole 29 ale wygląda to bardzo pokracznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem dodać że Merida mierzyłem w dwóch rozmiarach S oraz M. Rama w rozmiarze S była i za wysoka i za krótka, przynajmniej takie miałem wrażenie. Natomiast rama w rozmiarze M była odpowiednia na długość natomiast przekrok był sporo za wysoko, myślę ze z 6 cm na spokojnie. I tutaj jest powstaje moje kolejne pytanie czy rower 27. 5 na malej ramie nie będzie ZA MAŁY? Dodam jeszcze tylko że dzisiaj jadę mierzyć rowery ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku 8 kie niezmienne są opinie o kołach, raczej niezbyt pozytywne ale jako ze jestes zapewne lekki myslę ze i katować ich nie zamierzasz (a moze ktoś po prostu użytkuje takowe niezgodnie z założeniem :) ) myslę ze i 8 i 9 bedą dobrym wyborem(skrótowo 9 ma inne piasty niż Formula plus szersze golenie widelca 1bieg więcej). Wszystko zależy od użytkowania takowego roweru. Rekreacyjnie i bez maratonów wystarczy 8. Konkurencja oferuje więcej w podobnym budżecie ale pewnie priorytetem jest mierzenie z uwzględnieniem przekroku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...