Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Shimano 333 w Wigry Uniwersal


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pozwoliłem sobie odrestaurować rower jaki otrzymałem od teścia. Romet Uniwersal Wigry z przerzutkami Shimano 333. Niestety ta przekładnia mnie przerosła i złożyłem rower na zwykłej piaście.

Teraz ambicje wzrosły. I chciałbym ją zreanimować. Objawy - zębatka jakby "zespawana" z piastą, bolec przełączający biegi wpada do samego końca. Mam na początku 3 pytania:

1. Czy ktoś już walczył z tym ustrojstwem?

2. Czy wszystkie przekładnie w piaście 3 biegowe są podobne?
3. Czy ktoś widział może manual jak to rozebrać i poskładać w odniesieniu do shimano 333?

Z góry dziękuję za pomoc, a poniżej mój sprzęt:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

Niestety taki urok tej techniki, ale jakże pięknej i budzącej wspomnienia... ;) (mój zdecydowanie straszy i pierwszy W3  był zielony). Możesz spróbować metody M+P (młotek, przecinak), ale baaardzo, baaaardzo  ostrożnie i z nie wiadomo jakim skutkiem... :(  Nie wiem co doradzić... Jednakowoż (imho) warto się postarać i odbudować/ reanimować do 100% oryginału. Jeśli to zrobisz i to się uda to będę kontent jeśli się tym tutaj pochwalisz :) Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zmotywowany rozpocząłem dzisiaj reanimację tej przerzutki.

Ledwo po odkręceniu nakrętki za zębatka i poluzowania dolnej i wyjęciu tego elementu z zapadkami by zębatka z piasta się zazębiają tylko w jedną stronę, okazało się że:

1. Ktoś wianki pozakladal w złą stronę i tak to skręcił że nie miało prawa działać -bieżnia stożkowa na zewnątrz a łbem nakrety we wianek, jakby specjalnie CH jak zablokować zębatkę z piasta.

2. Po wykręceniu lewej nakrętki ośka wypadła a zaraz za nią walec i dwa takie bolczyki zacięte na końcach. Czyli coś nie halo było poskładane...ale o dziwo zaczęła pracować cała piasta, po zluzowaniu nim wypadła oś. Więc jest nadzieja.

 

Teraz utknąłem na etapie braku klucza do wykręcenia wnętrzności z piasty ale w czwartek dorabiam go sobie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

OK, wiem, że dopisuję po kilku miesiącach, ale być może komuś jeszcze się to przyda. Szukałem klucza, o którym mowa- bez powodzenia. Dorobiłem go sam- w "Liroju", koszt części ok. 15 zł i góra 20 minut pracy. 3 elementy na dziale wodno-instalacyjnym: redukcja 1"-3/4" (pasuje idealnie co 3 ząbek), rurka 3/4" 10 cm (wbita ,,na chama" po spiłowaniu gwintu) i nakrętka 3/4" (trzeba ją zakontrować, żeby się nie odkręcała). To wszystko- pozdrawiam zainteresowanych.

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...