Skocz do zawartości

[łańcuch] Spada na ramię korby


kregiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od ok roku jestem posiadaczem manetek oraz przerzutek Shimano XT 3x9. Od samego początku borykam się z problemem dynamicznej zmiany biegów np. jadę na przełożeniu 2x9 i zmieniam jednocześnie przód + tył na 3x7 by obciążenie było podobne i progresywnie zmieniam na 8 i 9. W takim przypadku często zdarza się że łańcuch spada mi na zewnątrz czyli na ramię korby. Niestety wczorajszy przypadek był nieco inny. Jechałem na 2x7 zmieniłem na 3x7 i od razu na na 3x8 i 3x9. Na ostatnim przełożeniu mocno docisnąłem napęd i po 3/4 obrotach coś strzeliło i łańcuch spadł mi na ramię korby i niestety stopą zahaczyłem o podłoże przez co nastąpiło wygięcie kostki w przeciwną stronę. Nic poważnego się nie stało, ale czuję wszystko ponaciągane i staram się jak najmniej chodzić. Pierwszy raz w życiu miałem taką sytuację . Gdybym wtedy jechał na stojąco to pewnie zaliczyłbym glebę, a przy prędkości ok 50km zapewne nie skończyłoby się obolałą kostką. Wszystkie podzespoły mam w miarę nowe. Jedynie duży blat korby jest delikatnie krzywy. Średni blat był niedawno wymieniany. Jak myślicie co może powodować takie anomalia? Przednia i tylna przerzutka jest dobrze wyregulowana jeśli chodzi o zakres i przeskok między poszczególnymi trybami.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby łańcuch spadał tylko podczas zmiany z 2 na 3 z przodu to powiedziałbym, że przerzutka ma źle ograniczony zakres i wyrzuca łańcuch poza korbę. Ostatnia sytuacja sugeruje jednak, że to delikatnie krzywy blat powoduje problemy.

Nie próbowałeś go prostować? Odkręcić, położyć na płaskiej powierzchni i dogiąć gdzie odstaje nawet kombinerkami lub kluczem "żabką". Inaczej wymiana, bo widać zbyt luźny (bądź mocno naprężony) łańcuch nie trafia w zęby i klops...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...