Skocz do zawartości

[przednie zębatki] Korba pedału ociera o wózek przerzutki przedniej


Runner_Biker

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam następujący problem: tydzień temu podczas jazdy zsunął/zblokował się na chwilę łańcuch na przednie, dużej zębatce - później łańcuch wrócił na swoje położenie, jednak pojawił się następujący problem: zaczął wydobywać się hałas, "szuranie", ocieranie, zauważyłem że korba pedału przy obrocie dotyka do wózka (blachy) przedniej przerzutki. Wiem, że odstęp pomiędzy tym elementem a korbą powinien wynosić co najmniej 0,5 cm - u mnie właściwie oba te elementy się stykają... Dziś stało się dokładnie to samo... Nie mam zielonego pojęcia dlaczego? Czym to jest spowodowane? Jak mogę na dobre sobie z tym poradzić? Z góry dziękuję za porady. Dodam, że chodzi oczywiście o rower szosowy.

20180414_212953 (Kopiowanie).jpg

20180414_213031 (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam półbieg w przedniej przerzutce/manetce. Tak, jest to maksymalna pozycja/maksymalne wychylenie wózka na dużej zębatce z przodu. Jak przerzucę z tyłu na najmniejszą zębatkę, to odległość łańcucha w stosunku do wózka przerzutki wynosi myślę około 0,5 cm... Zdjęcie poniżej.

Przyznam, że "zgłupiałem"... nie mam zielonego pojęcia w czym tkwi problem...

A powiedz proszę, czy to możliwe też, że jak ktoś przede mną konfigurował cały osprzęt roweru, to mógł np. źle dobrać długość wkładu suportu itp.? Pytam, ponieważ jak mój gust to jest on lekko za krótki...?

20180414_230431 (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych, nawet najmniejszych luzów. 

Czy jest ktoś w stanie pomóc? 

Czy rzeczywiście może tak być, że oś suportu  (wkład) - mam nadzieję, że dobrze mówię... jest za krótka? Stąd odległość korby pedału jest tak mała, że przy dużej zębatce ociera o wózek przerzutki? Są jakieś inne możliwe przyczyny mojego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zła linia łańcucha:

jak w/w brak podkładki

lub

winna przerzutka, źle dobrana. Jaki to model ?

http://porady.bikeboard.pl/artykuly,pokaz,wazne-5-mm-ustawienie-linii-lancucha:2

Cytat

Regulacja linii łańcucha
LLT praktycznie nie podlega regulacji. Modyfi kacjom może podlegać LLP. Korby mocowane na tzw. „kwadrat” można wyregulować poprzez zmianę długości ośki suportu. Jest to najbardziej powszechny i uniwersalny sposób. Ponieważ większość suportów od roku 1995 jest symetryczna, zadanie jest ułatwione. Chcąc zwiększyć LLP o np. 3 mm, musimy zastosować wkład suportu z osią dłuższą o 6 mm od obecnego (np. 113 mm, zamiast 107 mm). Ta sama zasada obowiązuje przy zmniejszaniu LLP. W celu zwiększenia LLP można stosować też podkładki regulacyjne. Najlepiej zadanie to wypełniają podkładki używane w suportach Hollowtech. 

 

Stosując tę metodę należy się upewnić, że wkład suportu ma wystarczającą ilość gwintu! Można zastosować też egzotyczny w Polsce dostępny w USA suport Phill Wood. Dzięki szerokiemu asortymentowi długości osi oraz możliwości płynnej pozwala on na niezwykle precyzyjnydobór linii łańcucha. To oraz bardzo wysoka jakość produktu powinno skłonić najbardziej wymagających do zakupu tego drogiego komponentu. Shimano Hollowtech II pozwala w pewnym zakresie modyfi kować przebieg linii łańcucha. W systemie tym łożyska osadzone są na zewnątrz suportu w odległości 75,5 mm od siebie. W skład suportu wchodzą trzy 2,5- milimetrowe podkładki, które umieszcza się pomiędzy łożyskami a ramą.

Zalecane przez Shimano umieszczenie podkładek
Poprzez umieszczenie podkładek zgodnie z powyższą tabelą uzyskujemy rekomendowana przez Shimano linię łańcucha 50 mm. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość zmiany linii łańcucha do 47,5 mm, a nawet 45,0 mm, poprzez przeniesienie podkładek na lewą stronę ramy. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że w niektórych przypadkach zastosowanie linii łańcucha 47,5 w systemie Holowtech II, szczególnie dla ram stalowych, daje bardzo dobre wyniki. 

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie linii łańcucha 45 mm, musimy brać pod uwagę czy najmniejsza zębatka korby nie ociera o widełki ramy. Także poprawne działanie przedniej przerzutki: zrzucanie łańcucha ze średniej na najmniejszą zębatkę korby możne być problematyczne lub całkowicie niemożliwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower kupiłem w zeszłym roku, używany i wiem, że ktoś zmieniał cały osprzęt wraz z napędem. Jednak do tej pory jeździłem bez żadnych problemów...

Przerzutka to Shimano Sora.

Dla jeszcze lepszego zobrazowania problemu postaram się zamieścić video poniżej...

PS. Napisałeś, że wg Ciebie to zła linia łańcucha. Dodałeś obszerny opis regulacji. Mógłbyś jednak wytłumaczyć bardziej "łopatologicznie" o co w tym dokładnie chodzi...?https://megawrzuta.pl/download/8f6ab4ac66396f72ae322f420cc0d7ae.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat musisz samemu zobaczyć. Mam wrażenie że wózek jest pod kątem, przekręć na obejmie tak żeby było równolegle do łańcucha, z perspektywy filmu wydaje się jakby trzeba było przekręcić przerzutkę bardziej na zewnątrz, ustaw tak, zmniejsz zakres i wtedy zobacz jak będzie. A najmniejsza zębatka? Jak to wygląda na niej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisałeś. Fakt, minimalnie obejma i przerzutka mogła być pod kątem. Przesunąłem. Na te chwilę wygląda to tak jak na zdjęciu. Ale i tak wydaje mi się, że przerwa między korbą a wózkiem jest wciąż za mała...? Na małej zębatce z przodu wygląda to w porządku. Wózek jest oddalony, nic nie ociera.


80400334046981537276.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest moim zdaniem problem z korbą. Czy blaty są od tego modelu? Może powinny być z offsetem, a chyba nie są? Poza tym ramię wygląda na krzywe, tzn. zbyt przysunięte do ramy, ale może to perspektywa ujęcia zniekształca.

Jeśli rower był kupiony jako używany, to możliwe są różne opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piter233 napisał:

Jak dla mnie to swobodnie można ograniczyć ruch przerzutki, zostaw na takim przełożeniu i luzuj linkę do momentu w którym zacznie ocierać, jak ustawisz na lince zablokuj ruch wózka.

Czyli jak mam zrobić? Zostawiam na przełożeniu takim, jak na zdjęciu (duża przód, najmniejsza tył) luzuję (do końca?) linkę przerzutki przednie za pomocą śruby baryłkowej (u mnie na ramie), do momentu kiedy wózek się wychyli do takiego momentu, aż będzie ocierać o korbę pedału, tak? A wychyli się? Następnie mam kręcić odwrotnie, ustawić na lince? Zablokować wózek - czyli? Sorry ale nie jestem bardzo zaawansowany w sferze technicznej, prosiłbym Was o bardziej "łopatologiczne" wytłumaczenie co i jak...

2 godziny temu, Kolmark napisał:

Tu jest moim zdaniem problem z korbą. Czy blaty są od tego modelu? Może powinny być z offsetem, a chyba nie są? Poza tym ramię wygląda na krzywe, tzn. zbyt przysunięte do ramy, ale może to perspektywa ujęcia zniekształca.

Jeśli rower był kupiony jako używany, to możliwe są różne opcje.

Problem z korbą? Blaty, w sensie zębatki, tak? Z tego co mi wiadomo to zarówno zębatki, cały napęd, osprzęt z przerzutkami, wszystko było wymieniane przez poprzedniego właściciela (w tym nowy mechanizm korbowy Truvativ Rouleur  "ze sztywną osią" przelotową GXP 24mm - taką m.in. informację otrzymałem z nim, w korespondencji przedzakupowej) Offset? Co to takiego...? Ramie nie jest raczej krzywe, oba wyglądają dokładnie tak samo, mają taką geometrię.? W załączeniu zdjęcia P i L.

Bardzo proszę o porady, co mogę jeszcze "z tym działać".

20180417_102813 (Kopiowanie).jpg

20180417_102832 (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Piter233 napisał:

Jak dla mnie to swobodnie można ograniczyć ruch przerzutki, zostaw na takim przełożeniu i luzuj linkę do momentu w którym zacznie ocierać, jak ustawisz na lince zablokuj ruch wózka.

Możesz napisać dokładnie co proponujesz? Mam zostawić na takim przełożeniu, jak na zdjęciu, następnie śruba baryłkową od linki przerzutki przedniej (u mnie na ramie) mam kręcić do momentu aż...? A dalej mam zablokować ruch wózka- czyli? Napisz proszę bardziej "łopatologicznie" co miałeś na myśli.

8 godzin temu, Kolmark napisał:

u jest moim zdaniem problem z korbą. Czy blaty są od tego modelu? Może powinny być z offsetem, a chyba nie są? Poza tym ramię wygląda na krzywe, tzn. zbyt przysunięte do ramy, ale może to perspektywa ujęcia zniekształca.

Jeśli rower był kupiony jako używany, to możliwe są różne opcje.

I to jest chyba bardzo możliwe...

Z tego co wiem, to zarówno korba, blaty (w sensie zębatki, tak?) Były wymieniane na nowe przez poprzedniego właściciela. Co to znaczny że powinien być z offsetem? Ramię korby nie jest raczej krzywe - to perspektywa zdjęcia.

Nie jestem super specjalista w tematach technicznych, także jak byście wytłumaczyli proszę w miarę prosty sposób, co mógłbym zdziałać to będę wdzięczny.

 

Podstawowe pytanie chyba w tej chwili to: w jaki sposób odsunąć ramię pedału/korbę od wózka? Wtedy miałbym problem całkiem z głowy myślę ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co blaty mają do tarcia o ramię to nie mam pojęcia. Zrób tak:
Wrzuć największą z przodu, najmniejszą z tyłu. Pamiętaj żeby manetkę wychylić na max ( na ostatni stopień)
Teraz luzujesz linkę od przedniej przerzutki do momentu aż łańcuch zacznie ocierać o wózek. Teraz naciągasz linkę do momentu aż przestaje ocierać. Jak ustawiłeś na lince, WKRĘCASZ śrubę H na przerzutce. Obserwujesz jak zachowuje się wózek - przy wkręcaniu będzie się chował w stronę ramy, jak przestaje się ruszać to przestajesz wkręcać i lekko cofasz śrubę. Teraz sprawdzasz czy przerzutka chodzi poprawnie i czy odległość się poprawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piter233 napisał:

Co blaty mają do tarcia o ramię to nie mam pojęcia. Zrób tak:
Wrzuć największą z przodu, najmniejszą z tyłu. Pamiętaj żeby manetkę wychylić na max ( na ostatni stopień)
Teraz luzujesz linkę od przedniej przerzutki do momentu aż łańcuch zacznie ocierać o wózek. Teraz naciągasz linkę do momentu aż przestaje ocierać. Jak ustawiłeś na lince, WKRĘCASZ śrubę H na przerzutce. Obserwujesz jak zachowuje się wózek - przy wkręcaniu będzie się chował w stronę ramy, jak przestaje się ruszać to przestajesz wkręcać i lekko cofasz śrubę. Teraz sprawdzasz czy przerzutka chodzi poprawnie i czy odległość się poprawiła.

Zrobiłem tak jak napisałeś...

Nie zmieniło się nic... odstęp między korbą pedału a wózkiem wynosi może 1 1,5mm ...:/ 

Obawiam się, że będzie ciężko sie pozbyć/rozwiązać ten problem...? Muszę oddalić korbę pedału od wózka...

Jak tylko ustawie wózek Tak, żeby łańcuch nie ocierał na tym przełożeniu czyli duża przód mała tył, to odległość między wózkiem a korbą to praktycznie tzw. "na styk". Minimalne wychylenie przeze mnie wózka jeszcze ns zewnątrz, skutkuje już tarciem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piter233 napisał:

Co blaty mają do tarcia o ramię to nie mam pojęcia. 

No właśnie.... Przyjrzyj się budowie różnych korb, nawet zdjęciom z netu. Blat, jeśli nie jest od tej korby, może do niej pasować, jeśli rozstawienie otworów jest takie samo i tu na pewno pasuje, ALE kąt pod jakim ramię odchodzi od osi jest niewielki. Być może oryginalny blat miał tzw. offset, czyli taką właściwość, że płaszczyzna, na której leżą zęby blatu nie pokrywa się z płaszczyzną otworów mocujących blat, czyli nie jest symetryczny. W związku z tym zęby były bliżej ramy (mniejsza linia łańcucha), natomiast ramię było tam gdzie jest, czyli odległość pomiędzy nimi była większa, więcej tez było miejsca na klatkę przerzutki. Aktualnie offset jest stosowany raczej przy korbach z wyższych grup, lub własnie całkiem prymitywnych (nitowane blaty korb Shimano) lub też blatów NW: https://www.google.pl/search?q=blat+korby+z+offsetem&rlz=1C1GCEA_enPL773PL773&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBj4emjMPaAhULFSwKHdObA6gQ_AUICigB&biw=1680&bih=919&safe=active&ssui=on#imgrc=p_tnBElsp-4vfM:

To chyba oczywiste, że jeśli blat będzie za blisko ramienia, a klatka przerzutki musi być nad blatem, to miejsca zostaje bardzo mało? Zastosowanie blatu z offsetem w tym przypadku załatwia problem ocierania ramienia, ale może pojawić się problem z linią łańcucha, która się zmniejszy na dodatek może pojawić się problem zbyt małej odległości blatów od siebie i spadanie łańcucha na ramę, o ile ktoś wymienił tylko duży blat na nieoryginalny. Oczywiście precyzyjna regulacja śrubką H może pomóc, ale niekoniecznie. Jeśli regulacja załatwia problem, nie ma znaczenia, czy jest tam 5mm czy 2mm, byle przechodziło bezkolizyjnie.

W przypadku korb mtb, gdzie ramiona wychodzą pod większym kątem i blaty mają mniejsze średnice nie ma problemu braku miejsca przy kombinacjach, ale przy szosówce jak widać problem może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kolmark napisał:

No właśnie.... Przyjrzyj się budowie różnych korb, nawet zdjęciom z netu. Blat, jeśli nie jest od tej korby, może do niej pasować, jeśli rozstawienie otworów jest takie samo i tu na pewno pasuje, ALE kąt pod jakim ramię odchodzi od osi jest niewielki. Być może oryginalny blat miał tzw. offset, czyli taką właściwość, że płaszczyzna, na której leżą zęby blatu nie pokrywa się z płaszczyzną otworów mocujących blat, czyli nie jest symetryczny. W związku z tym zęby były bliżej ramy (mniejsza linia łańcucha), natomiast ramię było tam gdzie jest, czyli odległość pomiędzy nimi była większa, więcej tez było miejsca na klatkę przerzutki. Aktualnie offset jest stosowany raczej przy korbach z wyższych grup, lub własnie całkiem prymitywnych (nitowane blaty korb Shimano) lub też blatów NW: https://www.google.pl/search?q=blat+korby+z+offsetem&rlz=1C1GCEA_enPL773PL773&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBj4emjMPaAhULFSwKHdObA6gQ_AUICigB&biw=1680&bih=919&safe=active&ssui=on#imgrc=p_tnBElsp-4vfM:

To chyba oczywiste, że jeśli blat będzie za blisko ramienia, a klatka przerzutki musi być nad blatem, to miejsca zostaje bardzo mało? Zastosowanie blatu z offsetem w tym przypadku załatwia problem ocierania ramienia, ale może pojawić się problem z linią łańcucha, która się zmniejszy na dodatek może pojawić się problem zbyt małej odległości blatów od siebie i spadanie łańcucha na ramę, o ile ktoś wymienił tylko duży blat na nieoryginalny. Oczywiście precyzyjna regulacja śrubką H może pomóc, ale niekoniecznie. Jeśli regulacja załatwia problem, nie ma znaczenia, czy jest tam 5mm czy 2mm, byle przechodziło bezkolizyjnie.

W przypadku korb mtb, gdzie ramiona wychodzą pod większym kątem i blaty mają mniejsze średnice nie ma problemu braku miejsca przy kombinacjach, ale przy szosówce jak widać problem może być.

Dziękuję za obszerne i jasne wytłumaczenie. Wobec tego co byś zrobił na moim miejscu w tym przypadku? Jeździć się chce, a problem powinien być rozwiązany...:)

1 godzinę temu, inforobert napisał:

Dobry trop.

Podkładka dystansowa do suportu tez nic nie zmieni.

Jeśli to problem z offsetem to odkręcić blat, podłożyć podkładki między korba a blatem, skręcić.

Odkręcić blat? Podłożyć między korbą a blatem (dużym?) podkładkę?

Wytłumacz proszę jak miałbym dokonać tego zabiegu? Jaki jest potrzebny klucz itd.? Podkładka jaka? Tak jak napisałem wcześniej, nie jestem bardzo biegły w tematach technicznych/rowerowych, przynajmniej nie bawiłem się wcześniej w jakieś modyfikacje w tych obszarach budowy szosy.

Z góry dziękuję.

Czy wg Was to załatwiłoby sprawę?

Mogę dodać zdjęcia, jeśli takowych będziecie potrzebować, w celu lepszego zobrazowania "co i jak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam dokładnie taki mechanizm korbowy jak tutaj: https://www.ebay.com/itm/Truvativ-Giga-X-Pipe-AL-7050-TV-/142647562628

Czy takie klucze wystarczyłyby czy potrzeba jakiś innych, pojedynczych? 

http://allegro.pl/klucz-lancucha-suportu-wolnobiegu-sciagacz-pomiar-i6882769676.html

 

Zrobiłem kilka zdjęć, mam nadzieję że pomożecie z ewentualnym wyborem narzędzi/kluczy potrzebnych do tego zabiegu.

 

20180418_151902-768x1024.jpg

20180418_151943-768x1024.jpg

20180418_152006-768x1024.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...