Skocz do zawartości

[metalowy bidon] a gorące napoje, wady/zalety


tdm

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się nad zakupem metalowego bidonu rowerowego pod kątem przewożenia w nim gorącego płynu.

Chodzi o to by przed wyjazdem (albo w wielodniowej trasie) zaparzyć sobie w nim herbatkę i nie wozić dodatkowych naczyń, mając taki bidon można by uzupełnić płyn w dowolnej knajpie po drodze, wrzątek powinien być dostępny nawet na stacjach benz. No i lepsze to niż słodkie napoje, których po kilku dniach ma się dosyć. Płyn byłby gorący tylko na początku, zakładam że po paru minutach ostygnie do ~80C i wtedy zakładałbym pokrywkę. 

I teraz pytanie - czy uszczelki i ustniki takiego bidonu wytrzymają płyn o temp. np. 80C ? (może ktoś ma  taki i może coś doradzić?)

rozważam dwa modele:

http://www.3210sport.pl/bidony-butelki-na-wode/416-stalowy-bidon-08l-esbit-4260149870650.html

https://www.decathlon.pl/bidon-syssa-acier-inox-750-ml-id_8409751.html

a może znacie jakieś inne które lepiej by się sprawdziły? Szukam pojemności 700-800ml. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten z Decathlonu ma oznaczenie do 40C, ale myślę że producent ostrzega tylko na wszelki wypadek, bo przecież nawet solidniejszy plastikowy bidon zniesie 50-60C. 

Ten pierwszy - Esbit wygląda solidniej, szczególnie pokrywka. Pytałem sprzedawców ale w jego opisie nie podano nic o temperaturach.

 

Pusty stalowy termos tej pojemności waży ok. pół kilo, dużo jak na pustą "butelkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oczywiste, że bidon będzie kiepsko trzymał temperaturę, toż to zwykła butelka. W tym wątku NIE chodzi o utrzymywanie ciepła, tylko o to żeby w ogóle było jakieś (lekkie i łatwe w transporcie) naczynie żeby w ogóle zaparzyć w czymś tą herbatę - do plastikowego bidonu nie wleję wrzątku prosto z czajnika a nie wożę ze sobą garnków ... Bidon byłby najprostszy w transporcie, pasuje do standardowego koszyka i i tak się go zawsze wozi.

A taki stalowy można by zalać 800ml wrzątku 100C, odczekać chwilę aż spadnie do 80C i jazda. Mając taki bidon niemal w każdym miejscu można by było zaparzyć nową porcję, czajniki mają dzisiaj prawie wszyscy, nawet w wiejskim sklepie pewnie by się znalazł. Na wyprawach brakowało mi takiej opcji.... Jedynie mam wątpliwość o tą pokrywkę, sądzę że powinna dać radę ale może się mylę, nie mam gdzie tego obejrzeć.

Edytowane przez tdm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tdm napisał:

ten z Decathlonu ma oznaczenie do 40C, ale myślę że producent ostrzega tylko na wszelki wypadek, bo przecież nawet solidniejszy plastikowy bidon zniesie 50-60C. 

Ten pierwszy - Esbit wygląda solidniej, szczególnie pokrywka. Pytałem sprzedawców ale w jego opisie nie podano nic o temperaturach.

 

Pusty stalowy termos tej pojemności waży ok. pół kilo, dużo jak na pustą "butelkę".

Jeśli aluminiowy bidon nie ma podwójnych ścianek to szybciej wychłodzi napój. Ten z deca ma pewnie ograniczenie do 40 st. żeby nie poparzyć rąk. Więc zapewne gorzej izoluje niż zwykły plastikowy.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka cena to wspólna cecha naczyń z tytanu. Alternatywa jest jeszcze w aluminiowych. Lecz tyle jest gadania o szkodliwości alu że lepiej to omijać. Choć napoje są w alu sprzedawane lecz do końca to nie jest tak. Bo choć puszka aluminiowa to od wewnątrz jest  pomalowana lakierem akrylowym więc płyn nie ma kontaktu z aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...