Skocz do zawartości

[tylne koło/piasta] Przesunięcie na osi w trakcie jazdy


Prox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Już raz ten problem ogarnęli mi w serwisie (bębenek się odkręcił bodajże). Po raz kolejny coś zadziało mi się w trakcie jazdy. Za pierwszym razem samoistnie odkręcał mi się szybkozamykacz i w efekcie koło po 1 kilometrze leżało luźno na widełkach. Tym razem zadziało się coś groźniejszego. Jadąc na rowerze zacząłem słyszeć dziwne metaliczne trzaski. Nagle koło tylne się zablokowało. Spojrzałem i złapałem się za głowę. Koło przesunęło się na osi tak, że zaczęło opierać o ramę. Efektem tego jest nawiert w ramie (nakrętka wwierciła się w ramę), przesunięcie na osi i niemożność zdjęcia szybkozamykacza. 

Spójrzcie na zdjęcia. Koło samoczynnie pojechało na osi w lewo, razem z kasetą. Czy ktoś z Was ma pomysł, co mogło się zadziać? Nie mogę wyjąć szybkozamykacza (pewnie się przegwintował). Dobrze, że wolno jechałem...

rower.jpg

rower2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, możliwe, pamiętaj, że po obu stronach oś musi wystawać identycznie - po pół cm mniej więcej. Jeśli z jednej strony będzie dużo więcej a z drugiej  mniej to może być i tak, że nie zamkniesz poprawnie szybkozamykacza bo ten będzie się opierał o oś a nie o ramę - np. pół siły ucieknie ( ściskającej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Prox napisał:

Niemożliwe, rozłożyłem i złożyłem w identyczny sposób. Jeździłem tak przez miesiąc i nic się nie działo. 

Jednak zrobiłeś coś źle, bo inaczej samo by się nie rozkręciło, jak widać na pierwszym zdjęciu - nakrętka kontrująca jest oparta o ramę, a konus gdzie się podział? Wjechał do piasty.

Na drugi raz pamiętaj, żeby rozkontrowywać piastę od strony przeciwnej do napędu i sprawdzić, przez próbę skontrowania, czy aby przypadkiem strona napędowa się nie ma zamiaru rozkręcić. No i bez istotnego powodu (wymiana konusów) nigdy nie rozbieramy całej osi, prawa strona powinna być cały czas skontrowana.

Moim zdaniem prawa strona była za słabo skręcona i się rozkręciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...