Skocz do zawartości

[2000- 2500] Rower crossowy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

na wstępie chciałem się z wszystkimi przywitać, to mój pierwszy post tutaj.

Szukam roweru crossowego. Przeznaczenie: szosa, las, polne drogi. Początkowo założyłem budżet do 2000 zł ale gdyby się okazało, że dopłacając do powiedzmy 2500-2600 dokonuje się dużego skoku jakościowego to jestem w stanie taką dopłatę zaakceptować. Oczywiste, że im lepszy rower tym wyższa cena, tym nie mniej czasami przy niewielkiej dopłacie można znaleźć coś dużo lepszego, dlatego dopuszczam takie widełki cenowe. Szczerze mówiąc jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o temat więc moje próby porównania parametrów różnych rowerów były kompletnie bezowocne i nie mam żadnego modela na oku. Tak więc w 100% jestem zdany na Waszą pomoc :)

Mój wzrost 184 cm, ważę niecałe 80 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowerów crossowych w tym zakresie cenowym jest dużo .  Bliżej ceny minimalnej będą raczej z 24biegowym napędem np. https://www.romet.pl/Rower,ORKAN_3_M,10,737,738,14840,2018.html   to już przyzwoity rower , a jednocześnie minimum tego co powinien mieć . Za 2,5 kupisz już rower z napędem 3x9 np. https://www.kross.pl/pl/2018/cross/evado-5-0  .  Możesz szukać też okazji z lat poprzednich . Np. takich jak zalinkowany przez gtb .

Mam jednak uwagę ogólną . Jeśli jesteś z temacie ,,zielony" to raczej nie kupuj w necie . Idź , jedź do sklepu albo i kilku , zobacz co w interesującym cię zakresie cenowym mają i napisz , albo wklej linki . Wtedy ktoś pomoże ci wybrać .

Oczywiście Romet i Kross to nie jedyne marki którymi powinieneś się zainteresować  - KTM , Cube , Giant , Trek , Scott, Merida , Unibike ... i pewnie jeszcze kilka innych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, mam już punkt zaczepienia :)

Z wklejonych przez Was rowerów designem najbardziej odpowiada mi Kross Evado, najmniej Orkan M3, ale co oczywiste ma to drugorzędne znaczenie.

Jako, że ostatni raz jakąkolwiek wiedzę o rowerach miałem w czasach Shimano SIS zadam dalsze pytania ;)

Między polecanymi przez Was rowerami: Romet Orkan M 5 (2799 zł) a Kross Evado 5.0 2018 (2499 zł) jest różnica w cenie 300 zł.  Mimo przekroczenia zakładanego pierwotnie budżetu (2000 zł) jest to różnica, którą jestem w stanie przełknąć, jeśli rzeczywiście jest to duży przeskok jakościowy. Ale jeśli przyjmiemy, że Evado 2017  (tutaj przykładowa oferta za 2099 zł: https://trekking24.pl/rowery-turystyczne-2017/1068-rower-kross-evado-50-2017.html ) i Evado 2018 to z grubsza to samo (z tego co widzę różnią się np. wagą więc nie jest to tylko różnica designu) to za wyższą jakość dopłacam już 700 zł, a to już istotna różnica. Generalnie chcę dokonać zakupu na dobrych parę lat i to jest argument, który pozwala mi przekroczyć budżet, o ile będą to sensownie dopłacone pieniądze.

Wobec powyższych rozważań, mam dalsze pytania:

1. czy Evado 2017 i 2018 różnią się w większym stopniu czy więcej płaci się jedynie za rocznik?

2. jeśli Evado 2017 i 2018 to z grubsza to samo, to czy różnica 700 zł w cenie między Evado 2017 a Orkanem M 5 odzwierciedla różnicę w jakości (było nie było Evado 2017 jest procentowo o 1/4 tańszy od Orkana).

3. czy generalnie to nie jest tak, że poszczególne rowery różnią się w zasadzie osprzętem, a rama to kwestia designu? (oczywiście mówimy o rowerach w podobnych przedziałach cenowych)

Na pewno przed zakupem pójdę do sklepu, ale nie chcę żeby wybór modelu odbył się wg kryterium: co sprzedawca ma w magazynie albo na czym na wyższą marżę. Dlatego też zwracam się do Was ;)

 

Cytat

Oczywiście Romet i Kross to nie jedyne marki którymi powinieneś się zainteresować  - KTM , Cube , Giant , Trek , Scott, Merida , Unibike ... i pewnie jeszcze kilka innych .

Ja, laik, znam te marki. Problem w tym, że kompletnie nie wiem co wybrać z ich repertuaru... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, xant napisał:

1. czy Evado 2017 i 2018 różnią się w większym stopniu czy więcej płaci się jedynie za rocznik?

Różni się na niekorzyść , rocznik '18 nie tylko jest droższy ale i gorszy sprzętowo względem modelu '17.

50 minut temu, xant napisał:

2. jeśli Evado 2017 i 2018 to z grubsza to samo, to czy różnica 700 zł w cenie między Evado 2017 a Orkanem M 5 odzwierciedla różnicę w jakości (było nie było Evado 2017 jest procentowo o 1/4 tańszy od Orkana).

Różnica cenowa jest rzeczywiście spora , otrzymujesz lepszy napęd z nowocześniejszymi technologiami i zdecydowanie lepiej pracujący amortyzator , choć dla laika może to nie być tak od razu zauważalne , no i stara zasada - coś co jest lepsze/droższe będzie również droższe w ewentualnych naprawach. 

55 minut temu, xant napisał:

3. czy generalnie to nie jest tak, że poszczególne rowery różnią się w zasadzie osprzętem, a rama to kwestia designu? (oczywiście mówimy o rowerach w podobnych przedziałach cenowych)

Można tak to w skrócie określić , różnice są jeszcze w samej geometrii ale jakość będzie na zbliżonym poziomie.

45 minut temu, xant napisał:

A Evado 6.0 z 2016 r.?

Pomijalne lepszy (głównie przez hamulce) względem 5.0 '17.

 

Generalnie z tego zestawienia wybierałbym pomiędzy najdroższym  Rometem (z racji najlepszego osprzętu) a Evado  5.0 '17 (ekonomia).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtb dobrze pisze , orkan 5 bije konkurencje amorem . Co do napędu to i tak i nie . Owszem jest najlepszy ale czy potrzebujesz osprzętu tej klasy ? Kaseta i łańcuch to części które dość często się wymienia . Porównaj ( np. w Centrum rowerowym ) ceny tych części do napędów 10 i 9 biegowych .

Z ramami to nie takie proste . To nie tylko desing . Rama to najważniejszy element roweru ! Tylko że i kross i romet robią raczej przyzwoite ramy .

Generalnie jeśli Cię stać to bierz to co najlepsze - orkana 5 ale Evado z 2017 też nie jest zły . Tego z CentruR odpuśc sobie - rozmiar 23" ! Przy twoim wzroście raczej 19" , max 21 . Jak zwykle zalecam przymiarkę . Dobrze dobrany rozmiar to jedna z najważniejszych spraw przy kupnie roweru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Poszedłem z uzyskanymi przez Was informacjami do sklepów rowerowych. W pierwszym zadeklarowali możliwość ściągnięcia Orkana. Oprócz tego zaproponowano mi w pierwszym sklepie:

Merida Crossway 20D w cenie 1999 zł
Merida Crossway 40 MD w cenie 2190 zł
Giant Roam 2 w cenie 2399 zł
Giant Roam 2D w cenie 2499 zł
Merida Crossway 300 w cenie 3099 zł
i uwaga Kross Evado 7.0 2017 r. w cenie 3000 zł

w drugim sklepie sprzedawca przekonywał mnie, że rama wcale nie ma takiego drugorzędnego znaczenia i zaproponował następujące rowery:
Author Grand 2017 w cenie 2399 zł (+ bon w wysokości 300 zł na sprzęt rowerowy);
Author Stratos 2016 w cenie 1699 zł (+ bon 250 zł)
Author Reflex 2017 w cenie 2100 zł (+ bon 200 zł)

Z tego co widzę to raczej biednie z osprzętem w ww. Authorach (stwierdzam posiłkując się hierarchią ze strony Shimano ;))

Czy z ww. rowerów w zaproponowanych cenach jest coś wartego głębszej uwagi? :) 

 

@tmkDH: Bardzo fajny rower ale raczej nie pod mój profil i pewnie ponad zakładany budżet ;) 

@Marek2701: Właśnie coraz bardziej się przymierzam do Orkana :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie,moje niedopatrzenie :)Ja bym wolał te 300zl różnicy wydać na doposażenie,licznik,bidon itp.Jak się jeździ turystycznie to różnica w jeździe pomiędzy krossem a Rometem będzie chyba niezauważalna aczkolwiek na evado 7 nie siedzialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz osprzętu, warto choć trochę posłuchać serca i wybrać rower, który się nam bardziej podoba. Jednak z czysto technicznego punktu widzenia, Evado ma lepsze hamulce, sztycę z 2. śrubami, która jest o wiele wytrzymalsza od tej w romecie ( nie kosztuje dużo[40 zł], ale zawsze coś), pozostałe różnice raczej nie będą wyraźnie zauważalne. Zatem bierz ładniejszy, będzie Ci przyjemniej się go używało i dbało o niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Marek2701 napisał:

Gdzie znalazłeś evado 7.0 za 3000zl?

 

W sklepie w Tarnowskich Górach przy ul. Piastowskiej. W ofercie był za 3499 ale zrobili upust. Podobno to 2018 r. choć nie umiem znaleźć w internecie tej wersji kolorystycznej: czerń z czerwoną naklejką. Szukam dalej :)

Rama 21 cali chyba na wzrost 184-185 nie będzie za mała? Przy jeździe próbnej było ok, ale wiadomo, że to zupełnie co innego niż kilkugodzinne pedałowanie.

@Blueforce, @Marek2701: No, wizualnie bardziej  podchodzi mi Kross od Orkana, ale wiadomo, że to kwestia indywidualna. Pewnie gdyby się ta okazja nie nadarzyła to wziąłbym Orkana, który według opinii jego właścicieli jest świetnym rowerem :) 

Czekam na potwierdzenie odnośnie ramy i idę finalizować zakup ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2018. Tak więc chyba pozostaje Orkan :) Szkoda bo Kross wizualnie bardziej mi się podoba i byłem w stanie zaakceptować wyższą cenę. Ale jeśli jest różnica kilku klas to nie ma co się zastanawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Mam nadzieję, że to już ostatnie pytania i nie będę więcej spamował ;)  ale po dalszej analizie tematu i poszukiwaniach oraz po rozmowie z poleconą osobą nasunęły mi się kolejne wątpliwości :)

1. Kross Evado 6.0 2017 za 2599 zł. 200 zł tańszy od Orkana. Moim zdaniem dużo ładniejszy od Orkana. Czy to są porównywalne modele? 

2. Osoba z polecenia odradzała mi rowery Romet i Kross ze względu na brak odpowiednich atestów ram. Facet ma sklep rowerowy, wcześniej długo kooperował z Krossem. Mówi, że obecnie Romet i Kross to "chińszczyzna". Wiem, że jego opinie nie są powodowane chęcią sprzedaży mi czegokolwiek bo z uwagi na odległość nie jest to  możliwe w sensownej cenie :) Osoba ta poleciła mi Giant Roam 2 koniecznie z 2018 - w necie można wyrwać za 2599 zł. Szukając dalej czegoś w ten deseń natknąłem się na Gianta Roam 1 2017 za 2899 zł. To dalej jest w naciągniętych widełkach cenowych, tylko czy warto?

Widzę, że generalnie ścierają się dwa nurty: tutaj dominuje pogląd, że ramy są zbliżone technologicznie, a przy markach typu Giant, Merida itd. płaci się za nalepkę, dwóch sprzedawców przedstawiło przeciwny pogląd (przy czym, jak wyżej wspomniałem, jeden na pewno przedstawił swój pogląd bez chęci sprzedaży mi czegokolwiek). Zaznaczam jednak, że przy moim amatorskim użytkowaniu roweru raczej nie boję się złamania ramy i tym podobnych historii, jeżeli inni użytkownicy takowych sytuacji nie mieli.

3. Orkan 5 M 2017 - 2799 zł. Z uwagi na Wasze rekomendacje, w chwili obecnej mój punkt zaczepienia. Gdyby nie design, to pewnie nie wałkowałbym dalej tematu tylko składałbym zamówienie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Można przyjąć , że w miarę porównywalne aczkolwiek główna przewaga Rometa to powietrzny amortyzator.

ad2. W tym przedziale cenowym wszystkie ramy (bez względu na markę) to Chiny , Tajwan , itp. Przewaga renomowanych marek będzie głównie w lepszych warunkach gwarancyjnych (wspomniany Giant ma bodajże dożywotnia na ramę) ale osprzętowo wypada blado na tle rodzimej konkurencji. Dodam tylko że sam MTB Rometa od 3 lat i z ramą nie ma żadnych problemów.

Osprzętowo wygrywa Orkan 5 '17 ale jeśli jego wygląd ci nie leży (a to też bardzo ważny argument przy zakupie) to Evado 6.0 '17 też spełni twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, sprawa się skomplikowała bo okazało się, że rama L jest w Evado 6.0 2017 prawie 250 zł droższa niż główna oferta więc nie wychodzi 2599 zł a 2825 zł. Więc cenowo wychodzi prawie to samo co Orkan 5 2017 przy gorszej specyfikacji. I mam zagwozdkę. Im więcej w tym kopię, tym trudniej mi wybrać, ciągle coś nowego się nasuwa czego wcześniej nie uwzględniałem.

Czy w tej cenie (2825 zł) Evado 6.0 2017 dalej jest do przyjęcia, a jeżeli tak to czy jest sens dopłacić jeszcze 175 zł i wziąć tegoroczną 7.0 (3000 zł), przy uwzględnieniu wszystkich jej minusów w stosunku do ubiegłorocznej wersji?

A Giant Roam 1 2016 - 2464 zł: https://www.ceneo.pl/39883407 ? Cenowo najlepiej. Marka uznana. Czy ten osprzęt mocno odstaje od tego co oferują wcześniej omówione modele, w tym główny punkt odniesienia Orkan 5 2017?

:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytanie ile dla ciebie znaczy wygląd - jeśli sporo to Evado 6.0 '17 za 2825 będzie nadal dobra opcją.Tegoroczne Krossy sobie odpuść bo w zestawieniu cena/osprzęt wypadają bardzo biednie , Evado 7.0 '18 sprzętowo jest porównywalny do podlinkowanego Giant Roam 1 2016 który jest zdecydowanie tańszy.

Co byś nie rozpatrywał Orkan 5 jest bezkonkurencyjny w tej kategorii cenowej w stosunku do tego co oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...