Skocz do zawartości

[Tarcze] Pomoc w wyborze wielkości tarcz do roweru 29"


3aran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić o pomoc w doborze wielkości tarcz do roweru, który składam. Tarcze, które zamierzam kupić to SM-RT66. Hamulce już posiadam: BR-M596. Rower składam na kołach 29". Ważę około 90 kg. Na przód chcę założyć 180 mm. Czy na tył wystarczy mi 160 mm, czy też celować w 180 mm? Jest jakaś tabela lub przelicznik ułatwiający dobór wielkości tarczy?

Jazda przeważnie po lasach, ze względu na miejsce zamieszkania równiny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup 180mm i będziesz na bank zadowolony. Jak kupisz 160 to możliwe że będzie Ci mało mocy a tak to 180 spokojnie Cię zatrzyma. Nooo chyba że liczysz każdy gram.  Nie patrz na zasadę ogólnie głoszoną że do xc tarcza 180 na tyle to tylko dla szpanu itp. i że na tył tylko 160 i nic więcej :). 

Miałem 180mm na przodzie i tyle i nie miałem na co narzekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seraph napisał:

Ja bym powiedział, że nawet na przód Ci 160 mm wystarczy tym bardziej na równiny. Większa tarcza mocniej obciąża widelec, a 180 z tyłu to już w ogóle jest przerost formy nad treścią.

Nie mnie jednak 180/160 przód/tył to taki standard w 29er.

Wcześniej jeździłem na kołach 26" i 160 mm z przodu to było dla mnie za mało. Tył jak najbardziej wystarczał, ale nie wiem jak to się przekłada na większe koła.

8 minut temu, seraph napisał:

A miałeś wcześniej 160, że Ci brakowało? Większa może i nie zaszkodzi, ale po co wozić coś z czego się nie korzysta? Ja mam z tyłu 160 i nie wyobrażam sobie, że mogłoby mi braknąć gdziekolwiek - przecież lwia część hamowania to jest przód.

Jeździsz na kołach 29?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam 29era od 6 lat. Mieszkam w niskich górach, a i wyższe widział. Zawsze najpierw brakowało mi bardziej przyczepności przy hamowaniu, a nie hamulca.

Jakie miałeś wcześniej hamulce? Ja bym dał klasycznie 180/160 jak już wyżej wspomniałem, ale to Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhhh, troszkę mi się paszcza krzywi na radę 180mm na tył...

Tej zimy zmieniłem sztywniaka na 29". Waga podobna jak autor tematu. Hamulce wpadły stare - niski model shimano, chyba 395, tyle że odpowietrzyłem. Do tego stare tarcze 160mm, kupowane kiedyś poniżej 40zł za sztukę. Według tego co wiem z forum, powinno to kompletnie nie działać i miało być tylko na jakiś czas. Tymczasem przód mam żyletę, tył ledwo jest w stanie zablokować koło. Problem nie jest w rozmiarze tarczy, tylko stanie klocków. Z przodu miałem zatłuszczone klocki. Wrzucenie nowych półmetali i odtłuszczenie tarczy wystarczyło. Na tył kupię klocki też powinno być dobrze. Zamierzam tak jeździć na górskie wyścigi i ewentualnie tam zdecydować, że 160 z przodu to za mało.

Tymczasem tutaj dyskusja, że z tyłu na równiny potrzeba 180mm :/ Takiej tarczy nie mam nawet w fullu na góry i daję radę. Choć tam te 180mm by się przydało, ale nie ze względu na brak siły hamowania, tylko ze względu na to, że większą tarczę trudniej przegrzać (więcej metalu może odebrać więcej ciepła) i tyle.

Podsumowując, 180mm na tył na równiny to absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całe życie śmigam przód/tył 160 , koła 26 i 29.  

Waga około 78 kg - hamulce Shimano XT oraz Shimano XTR.  Dobrze działające heble hydrauliczne  z zadbaną tarczą  to brzytwa...osobiście nie odczułem nigdy braku mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam składaka na A.Instinct :>)  

Mieszkam na nizinach i przez 50 tygodni w roku starcza mi komplet lekkich ażurowych nano.  

Ale podczas pierwszego urlopu w górach zagotowałem oba i to kilka razy. Następnego roku założyłem już większe. 

Nawet na małych mocy nie brakuje, ale czasami liczy się też pojemność cieplna. Zależy gdzie jeździsz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...