Skocz do zawartości

[napęd] shimano hg 41, ile wytrzyma


airbolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam Zestaw kaseta 8rz 11-32T HG41 Shimano+łańcuch HG40 plus korba shimano (też wersja budżetowa).

Ile taki zestaw powinien wytrzymać mniej więcej w kilometrach?

Jeżdżę codziennie, bez względu na pogodę, rocznie ponad 3500 km, tylko na jednym przełożeniu, nie skacze po przełożeniach podczas jady.

Napęd był wymieniany ponad rok temu i już przeskakuje łańcuch.

Czy żywotność jest rzeczywiście taka krótka, czy jakiś szmelc na allegro nabyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn szybkiego zużycia napędu jest kilka, część wymieniłeś sam ( jeżdżenie na 1 koronce z tyłu, bez względu na pogodę, budżetowy napęd ) kolejne to słabe lub wcale smarowanie/ dbałość o czystość napędu i nasmarowanie. Najlepiej jakbys zakładał kasetę hg51 ( też ósemka, kilka pln droższa ) i łańcuch lepszy  ( np. KMC X9.73 lub shimano hg71 - polecam  KMC bo ma spinkę i łatwo rozpinać i czyścić rozpięty łańcuch ) i jeździł na wiekszej liczbie przełożeń. Jeśli to niemożliwe i tak czy siak nie będziesz dbał o napęd i jeżdżenie na wielu przełożeniach  to jeździj na środkowej koronce z przodu i najmniejszej z tyłu. Jak zacznie przeskakiwać to wymieniasz tylko  tą najmniejszą koronkę z tyłu oraz łańcuch,  korba powinna dać radę conajmniej dwóm takim wymianom. Gdy korba już też będzie zużyta to kup taką z wymiennymi koronkami i wymieniaj tylko środkową koronkę zamiast całej korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, podsylalem ostatnio w wątku  o łancuchach i ocenie stanu zebatek zdjęcia mojej kasety po 4,5tys km.  ->

głownym czynnikiem zmielenia kasety jest pogoda jak i styl jazdy tj preferowanie konkretnych przełożeń, na podobnej klasy kasetach 9s shimano hg51 łancuch hg 53,  ktore użytkuje w "lepszych warunkach" jetem w stanie po 2tys km załozyc nowy łancuch, a w rowerze jeżdżonym w zimie, po 4,5tys km nie ma co zbierać, koronki 3,4,5 6  to te najczesciej uzywane i widac ile z nich zostało ;-)

łancuch smarowany, raczej nigdy suchy nie smigał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, airbolo napisał:

nie skacze po przełożeniach podczas jady.

Trochę bez sensu, tracisz masę energii i efektywności z takim podejściem.

Co do napędu: ja jestem z kategorii piórkowej, jeżdżę po płaskim terenie z kilkoma małymi górkami. Łańcuch HG-53 i kasetę Alivio zajechałem w 1500 km. Łańcuch nie skakał ale przymiar wpadał zupełnie luźno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...