Skocz do zawartości

[RTV] Kino domowe czy soundbar?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzam się do zakupu kina domowego lub soundbaru do mojego mieszkania i po przeczytaniu kilkunastu artykułów na temat tego "co lepsze"... Dalej nie wiem co wybrać. Ogólnie przyjęło się, że soundbar świetnie sprawuje się w pomieszczeniu o powierzchni do 15m2. Mój pokój z aneksem kuchennym ma tych metrów 19,3. Odległość od ściany przy której będzie stać telewizor do ściany, przy której stanie kanapa to 3,4m. Zastanawiam się też nad zwykłymi głośnikami, które postawię na blacie pod telewizorem (np. Kruger & Matz Inspire 2.0 KM0510)

Dodam jeszcze, że mieszkanie jest w stanie surowym, zatem wszelkie prace dot. kucia ścian i robienia dziur są dozwolone :)

Zamieszczam przykładowy rzut jak to będzie wyglądać.

Capture.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niedawno stałem przed podobnym dylematem, tyle że chciałem w miarę przyzwoicie i po taniości ;) Wygrzebałem kilkunastoletnie głośniki Sony, które zostały po dawno już niedziałającej wieży. Nie najgorsze, ale bez rewelacji. Do tego zacząłem szukać przyzwoitego, używanego amplitunera. Yamahę czy Denona kupisz za 300-500 zł. Amplituner podłączyłem kablem optycznym do tv i mogę słuchać muzyki z youtuba czy usb w telewizorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też nie tak dawno miałem podobny dylemat. Układ mam troszkę inny bo akurat u mnie telewizor stoi tam gdzie na obrazku drzwi balkonowe, no i generalnie metraż chyba ciut mniejszy. No ale wracając, również rozważałem te dwie opcje. I koniec końców, trochę spontanicznie kupiłem soundbar Denon HEOS HOME CINEMA i to był dobry wybór. Jest bezprzewodowy, elegancko wygląda, ma wejścia HDMI, USB oraz AUX, specjalne tryby (do muzyki lub do filmów) a sama jakość dźwięku jak dla mnie bardzo dobra. Na początku myślałem, żeby dokupić jeszcze sprzętu ale aktualnie jadę tylko na tym i daje spokojnie radę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pytanie dodatkowe. Czy planujesz zrobić jakąś parapetówkę z ewentualną zabawą taneczną, czy w przyszłości planowane są jakieś imprezy, gdzie moc akustyczna jest wymagana?

Jeśli nie + nie jesteś melomanem, to chyba taki soundbar dla ludzi podchodzących do tematu zdroworozsądkowo jest ok. Ja np. lubię w salonie mieć amplituner + głośniki i jest to dla mnie ważny mebel, bez którego nie wyobrażam sobie mojego salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie ma dylematu. Kino domowe ma 5 głośników, które otaczają Cię ze wszystkich stron. Dodatkowo masz głośnik szósty to subwoofer. 

Soundbar jest umieszczony tylko z przodu więc efekt przestrzenny dżwięku odpada. 

Jeśli nie jesteś melomanem i maniakiem dobrego dżwięku to soundar będzie wystarczający ale audiofil wybierze kino domowe zwłaszcza jak może przejść na super przestrzenny dżwięk. 

http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2015/01/dzwiek-z-wyzszych-sfer.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 13.04.2018 o 18:23, robertrobert1 napisał:

audiofil wybierze kino domowe

Bzdura, żaden audiofil nie wybierze kina domowego. Audiofil wybierze za cenę kina domowego porządny zestaw stereofoniczny.

Kino domowe wybierze osoba, która lubi oglądać filmy w domu i lubi się poczuć jak w kinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak, ale takie przestrzenne nagranie z sali koncertowej musi być nagrane w DolbyDital 5.1 lub wyższym. Większość muzyki jest jednak w stereo. Wprawdzie są amplitunery które potrafią dobrze zagrać w stereo, ale zazwyczaj to topowe modele kosztujące sporo piniędzy. Dużo też zależy co kogo zadowoli. Ja mam starszą Yamahę RX 630 i jak dla mnie gra bardzo fajnie w stereo i w KD robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora dyskusja tutaj się rozkręciła :)

Dzięki za wszelkie sugestie. Z powodu braku miejsca i pewnie też funduszy, najpewniej ograniczę się do dobrych głośników i amplitunera. Wydaje mi się to najzrowszym podejściem. Szafkę pod TV i tak muszę posiadać (własnie na amplituner, ruter wifi i inne duperele typu różne kable i kabelki, które non stop się gdzieś przydają) zatem będzie miejsce aby go tam postawić. Z boku fajne głośniki najchętniej z osobnym subem, który wyląduje na podłodze, ale to jeszcze zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja niestety z powodu zmiany mieszkania musiała przejść na soundbar. Wybrałam Creative Labs Sound Blaster X Katana, bo podobno całkiem dobrze sprawdza się do gier – do zobaczenia tutaj. Na pewno nie może on rywalizować z moim wcześniejszym kinem domowym (producent Samsung, więc nie jakaś wysoka i droga półka). Zestaw jaki miałam w poprzednim mieszkaniu dawał ekstra wrażenia przestrzenne, jak w grze przelatywał helikopter, to czułam się jakby był nade mną i wyraźnie było słychać, że dźwięk przemieszcza się w przestrzeni. Soundbar nie daje takiego efektu. Helikopter słychać, ale na pewno nie ma wrażenia, że przelatuje nad nami.

Stanowczo polecam dobre kino domowe, ja chyba niedługo znów powrócę do takiego audio. Soundbar jest fajny, ale tylko w przypadku, gdy mamy bardzo ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Soundbar to zdecydowanie fajna rzecz, sama musiałam się zdecydować bo tak samo mieszkam w mieszkaniu. Na początku trochę żałowałam, ale świetnie sprawdza się zarówno do grania na konsoli, filmów, czy po prostu muzyki. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią to jak najbardziej jest to na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...