Skocz do zawartości

[Korba] Jaką korbę kupić?


peter.a

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam taki oto rower:

https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/testy_rowerow/15226/test_dartmoor_hornet_2016

Konfiguracja standardowa, z wszystkich elementów mam jak na razie problem z korbą. Tzn. zdarzyło się już dwa razy, że z niewiadomych przyczyn ta część która łączy korbę z pedałem po prostu odpadła. Nie wiem dokładnie jaka jest przyczyna. Raz się to stało i oddałem do rower do serwisu, przykręcili tę część ale znowu odpadła. Nie chcę ryzykować, że coś takiego stanie się np. w lesie podczas lądowania z jakiejś hopki więc najchętniej wymieniłbym całą korbę. W zasadzie z całego roweru ta jedna część to jakiś typowy chińczyk więc tym bardziej nie ma do niej zaufania. :) Czy możecie polecić jakąś fajną korbę? 

W zasadzie cena nie gra roli, ale fajny jakby nowy element po prostu pasował do reszty podzespołów. Myślę, że okolice 300 zł chyba będą ok? Nie mam niestety kompletnie pojęcia jaki model wybrać stąd zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc. Sezon się zbliża wielkimi krokami, a tu jeździć nie ma na czym :(

Pozdrawiam

Piotr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie myślałeś o używce? Tu masz XTka w b. dobrym stanie:

http://allegro.pl/korba-shimano-deore-xt-m780-t780-38-26-dyna-sys-i7230865681.html#thumb/1

Suportu Shimano nie bierz, bo kiepskie są, zamiast niego:

http://allegro.pl/accent-wklad-suportu-bb-ex-pro-shimano-black-jrk-i7204460245.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się jeszcze nad finalnym wyborem jednak chyba mimo wszystko chciałbym nowe części bo co do stanu używki nigdy nie mam 100% pewności. :) A model XT daje dużo korzyści względem SLX. Czym się głównie różni od serii SLX? 

Edit:

A taki model byłby już ok? 

http://allegro.pl/shimano-fc-m675-korba-10s-slx-38x24-175-i7197314807.html

Chociaż jak patrzę na cenę no może faktycznie lepiej kupić używane XT bo tutaj dopłacam jeszcze za tarczę, a przecież ją już mam. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Jak już napisano. SLX 7000 ma asymetryczne blaty o innym rozstawie śrub. Te są drogie. Jeśli Ci to pasuje kup sobie nówkę.

XT 780 ma sprawdzony, standardowy, symetryczny rozstaw. Czyli tanie blaty od dowolnego producenta.

Różnice XT a SLX to waga i wykończenie na plus XT.

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie ma znaczenia, że np jakaś korba była oryginalnie sprzedawana z kilkoma tarczami, a ja zakładam tylko jedną? Pytam z tego względu, że patrzyłem jeszcze na ofertę SRAM i tam jest korba z serii NX1. Jest oferowana jaka "dedykowana" do napędu 1x10 (lub 11 już nie pamiętam dokładnie). To tylko chwyt marketingowy czy faktycznie są jakieś korby projektowane od podstaw do obsługi napędów 1xX i to ma jakieś znaczenie? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to o tyle znaczenie że taka korba może wyglądać ładniej i nie ma np dodatkowych otworów pod małą zębatkę dla systemu 2/3xX :).
Ponad to korba pod 1xX zazwyczaj ma "idealną linię łańcucha" a zaadaptowana z 2/3xX może nieco od tej idealności odbiegać. Jednak są to takie rozbieżności że w 98% przypadków nie mają znaczenia.  
Pod 1xX specjalnie projektowana jest zębatka korby  z uzębieniem NW aby utrzymać łańcuch w ryzach.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, rzezniol napisał:

korba pod 1xX zazwyczaj ma "idealną linię łańcucha" a zaadaptowana z 2/3xX może nieco od tej idealności odbiegać. Jednak są to takie rozbieżności że w 98% przypadków nie mają znaczenia

Pozwolę się nie zgodzić z tym dość śmiałym stwierdzeniem. Nie zrobiono jeszcze żadnej korby jednorzędowej do obecnych napędów MTB z idealna linią łańcucha , najbliższa temu jest korba Srama pod 1xX z linią 49mm (mniejsza byłaby lepsza ale ograniczenia stawiają dolne widełki). U shimano nie ma korby stricte 1-rzędowej tylko przeróbki z 2 i 3 rzędowych , przy 3 rzędowej linia wynosi 50mm i taka też zostaje po montażu zębatki tylko w miejscu środkowej , przy 2 rzędowej już tak różowo nie jest bo linia jej to 48,8 wypadająca pomiędzy zębatkami , przy pozostawieniu tylko większej linia się przesuwa o ok. 4mm (połowa odległości między zębatkami) i wychodzi 52,8mm a prawie 3mm robi już sporą różnicę stąd ratunkiem są zębatka z offsetem bądź montaż dodatkowych podkładek (oryginalne zębatki producenta dedykowane pod 1xX mają uwzględniony offset). Do bezpośredniej przeróbki pod 1xX z korb shimanowskich 3-rzędowa o wiele bardziej się nadaje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

To znowu ja. ;) Tak mnie dzisiaj naszła myśl, a może by jednak iść do serwisu w którym zawsze naprawiałem rower i kto wie może prostu obejdzie się bez wymiany korby. Poinformowałem Pana, że obecne ramię korby już odpadło dwa razy i przykręcanie nic nie daje. On mimo wszystko przykręcił je jeszcze raz i dał tam jakiegoś "kleju" i twierdził że później będzie się dało to odkręcić jednak ramię już nie odkręci się samoistnie podczas jazdy. Po namyśle doszedłem do wniosku, że jakoś średnio mnie przekonują takie patenty w rowerze Enduro. 

Zamówię te części na własną rękę, znajdę inny serwis i po prostu zlecę wymianę całego elementu. Zastanawiam się tylko czy polecany przez Was wcześniej suport na pewno będzie pasował do mojej ramy? Widzę, że to tzw. typ BSA, a na stronie producenta ramy:

https://rowerowy.com/sklep/czesci/ramy/enduro-all-mountain/prod/dartmoor-hornet-15

jest info: "suport: Euro 73 mm". Ten suport na pewno będzie pasował:

https://www.centrumrowerowe.pl/wklad-suportu-accent-bb-ex-pro-pd1643/?v_Id=29271&gclid=CjwKCAjw4sLVBRAlEiwASblR-5grzr_Ot14zBG3-HjUlyiZA8DqvC1WHQt8ucesgwqNGFJfTqNnRxhoC3_IQAvD_BwE

?

Wybaczcie pewnie dla Was idiotyczne pytania. ;) Jeszcze się uczę tych wszystkich technicznych kwestii. :)

Pozdrawiam
Piotr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej,

Pozwolę sobie odgrzać starego kotleta. ;) Finalnie wtedy nie kupiłem tej korby i jakoś przejeździłem sezon na starej. Teraz chciałbym wrócić do tematu. Rozglądam się za używkami XT fc-780, ale dzisiaj natrafiłem na coś takiego: 

"SHIMANO Zee FC-M640"

Propozycja od razu z jednym blatem. BCD takie jak w obecnej korbie, którą posiadam więc mógłbym założyć starą zębatkę lub jechać na tej, która jest w zestawie. W zestawie z tego co widzę są też łożyska suportu. Co myślicie? Bo mi się w sumie spodobała ta korba. Szczególnie, że idzie w parze ze stylistyką roweru (Dartmoor Hornet 2016). 

Jak taka propozycja ma się w porównaniu do np. używki XT? 

Pozdrawiam
Piotr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...