Skocz do zawartości

[Okulary] Fotochrom


maxwel

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach noszenie tylko i wyłącznie okularów korekcyjnych, znowu zacząłem używać soczewek, w związku z tym poszukuję okularów fotochromatycznych na rower. Ktoś może coś polecić? Czy w przedziale do 300 zł można znaleźć coś przyzwoitego? Rzuciły mi się w oczy Uvexy 802. Jazda po szosie, nie w lesie z częstą zmianą warunków oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór

Ważny będzie czas/ szybkość reakcji fotochromów <- może to cię naprowadzi na właściwe, o ile takowe istnieje, rozwiązanie. Swoją drogą też stale nosze korekcyjne, ale już bez fotochromu (swego czasu przez kilka lat używałem). Temat był poruszany na FR, zerknij, może to tez będzie jakiś trop: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Arctica S-195F - sprawdzają się zwłaszcza gdy leży śnieg lub świeci mocne słońce - bo są mocniej przyciemniające się, jestem nimi rozczarowany jeśli chodzi o parowanie szkieł - gdy stanę rozgrzany na zimnie

BBB BSG-39 - całkiem niezłe, ale nosek podejrzanie szybko "padł" - jakby się "stopił" i rozerwał - dziwnie, chyba najsłabiej przyciemniające, standardowo jasne szkła

OUTDO TR366 NX5 - szkła o odcieniu zbliżonym do brązowego, jakby lekko czerwonawe - specyficzne na początku, ale nie przeszkadzające potem.

Generalnie wszystkie dość tanie, jak na fotochromy - koło 200 - 250 zł (oczywiście to mogły być promocje i wyprzedaże).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uvexy  z serii Variomatic mają bardzo dobrej jakości (optycznie) szybki. W porównaniu do Brend , Arctic, Solano  itp wynalazków ( a miałem i mam wiele tych wynalazków) to niebo a ziemia. 

Sam używam modelu Uvex Sportstyle 710v ( poziom przyciemnienia S0-S3) zarówno na drogę jak i w teren, od świtu do zmierzchu i są świetne. Polecam.

Jedynie do bardzo silnego słońca (i długiej jazdy pod słońce) w środku lata używam bardzo przyciemnionych okularów firmy goggle (jakiś model z czerwonymi szybkami za ok 200zl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uvexy 802 a wczesniej używałem przez parę lat Alpiny twist four.  W Aplinach masz regulacje nachylenia szkiel i szkła są wyjmowane. Przyciemnianie dziala bardzo dobrze. Używane w mtb. Natomiast Uvexy działaja dokladnie tak samo. Nie stwierdziłem różnicy.  

20180309_193119-800x600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wygoda to rzecz wzgledna. Na innej glowie moga leżeć inaczej niz na mojej ;-) Dla mnie kazde z nich są wygodne. Ściemnianie na takim samym poziomie. Zadne z nich nie parują. Z tacji tego że Uvex to zakup nowszy to bardziej mi się podoba ;-) Uvex ma troche wieksze szkła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wygodą jasna sprawa, miałem na myśli to, że czasem jest jakiś fabryczny feler na który narzekają wszyscy. Jeździłeś w nich wieczorem/w nocy? Rozjaśniają się do zera i dobrze widać czy po ciemku jednak jest dyskomfort, bo zbyt ciemne szkła?

I jeszcze jedna kwestia- te Uvexy masz w standardowej wersji czy small? Bo ja mam wąską twarz i większość okularów  wygląda na mnie jak gogle narciarskie :) Dlatego zastanawiam się nad wersją small. Najchętniej bym przymierzył obie ale nie wiem czy gdzieś w Warszawie można je dostać w stacjonarnym sklepie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uvexy 802 v nie rozjaśniają się do zera bo mają stopień przyciemniania S1-S3 ( 43-80 % przepuszczalności światła).

Przecież to widać nawet na załączonym obrazku.

Okulary z kategorią S0 przepuszczają 80-100%  światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chodzi o wydłubanie oczu, czy niebezpiecznie pękający plastik, ale o niewiadomej jakości optykę. Jak dla mnie, oczy są zbyt cennym organem żeby ryzykować ich uszkodzenie.  Okulary to taki rodzaj protezy mającej wspomagać widzenie a nie np. rękawiczki, od których w najgorszym razie możemy dostać przejściowego uczulenia skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, firefoks napisał:

Pamiętaj o tym, że niesprawdzone i niepewne szkła są gorsze niż brak okularów. Przyciemnione szkła które nie blokują promieniowania " oszukują" oczy, ponieważ są one w pełni otwarte. Jak nie masz na sobie żadnych szkieł to mrużysz oczy i dociera do nich mniej. Więc albo sprawdzone dobre szkła albo żadne. Naprawdę uważasz, ze warto ryzykować poważne problemy, nawet z utratą wzroku włącznie, dla 200zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2018 o 14:40, dfq napisał:

Uvexy 802 v nie rozjaśniają się do zera bo mają stopień przyciemniania S1-S3 ( 43-80 % przepuszczalności światła).

Przecież to widać nawet na załączonym obrazku.

Okulary z kategorią S0 przepuszczają 80-100%  światła.

To że mają s1 nie znaczy że źle widać nocą. Widoczność jest taka jak przez szkła przezroczyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary kupione, już przetestowane to się podzielę swoją opinią, może kiedyś się komuś przyda. Ostatecznie poszedłem w wersję budżetową i kupiłem te z Deca za 120zł. Być może za rok czy dwa kupię coś lepszego.

Szkła są, podobnie jak inne przytaczane tutaj, o zakresie S1-S3, czyli nie są bezbarwne, bo to byłoby S0. Przy całkowitym rozjaśnieniu jest lekko ciemna szybka i widać różnicę ale zupełnie to nie przeszkadza w dzień, natomiast po ciemku pewnie jakiś wpływ ma, ale po ciemku w nich nie jeździłem. Natomiast przy pełnym zaciemnieniu było komfortowo, nic mnie nie raziło. Jeździłem w niedzielę, w Warszawie było pełne słońce i błękitne niebo. Założyłem okulary już w mieszkaniu, przy rozjaśnionych szkłach, wyjechałem na słońce i przyciemnienie było natychmiastowe, parę sekund. Natomiast rozjaśnienie trwa zdecydowanie dłużej, jest to kilkadziesiąt sekund. Z tego co czytałem to większość fotochromów tak działa, może takie za 1000 zł będą to robić trochę szybciej. Dla mnie to jakiegoś wielkiego znaczenia nie ma, bo nawet gdy zajdzie słońce i okulary są ściemnione to przecież nie jest to problem poczekać te kilka chwil. Także szkła, jak dla mnie, ok.

Minusem tych okularów jest plastik z jakiego są zrobione oprawki. Jest bardzo twardy, zero elastyczności. Nie powoduje to żadnego dyskomfortu w noszeniu, ale mogłoby być przyjemniej, szkoda że na tym przyoszczędzili lub po prostu nie zwrócili uwagi przy produkcji. Gdyby ten plastik był bardziej przyjazny to działanie, cena i materiały określiłbym jako idealne, a tak uważam, że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...