Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem specyficznym konsumentem bo zarówno w prywatnych rowerach jak i serwisowanych spotykam topowe grupy. Także niższe mogą dla mnie nie istnieć ;-) Zresztą ich jakość skończyła się ponad dekadę temu, choć też nie wszędzie bo dalej można kupić dobre produkty z niższej półki. 
A ze zdaniami "to dobry sprzęt, u mnie działa perfekcyjnie" spotykam się prawie codziennie i większości przypadków okazuje się jednak, że jest inaczej. Zgoda, są wyjątki potwierdzające regułę ale kiedy ma się odpowiedni przerób rowerów i sprzętu wiele rzeczy wychodzi w praniu. Dzięki temu sam zweryfikowałem poglądy co jest dobre, a co nie - czysta statystyka. 

Edytowane przez Punkxtr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu. Przekombinowane użycie aż trzech materiałów (stal, tytan, aluminium) co zapewne wynika z rozpaczliwego zbijania wagi przy konstrukcji kasety opartej na pająku. Kosztem tego będzie niższa trwałość tytanowych zębatek w porównaniu do stalowych Eagle.  Mimo tych zabiegów idę o zakład że i tak jest cięższa niż Eagle 10-50. Do tego dochodzi pomieszanie pająka z nitowaniem do siebie największych zębatek, najmniejsze są chyba (nie widać ze zdjęcia) luzem nałożone na wielowypust bębenka, po prostu nie mieli pomysłu na jedno rozwiązanie. Ta kaseta to nieudolna pogoń za SRAMa Eagle.

Niewiadomą jest odległość między koronkami ale można założyć że zmniejszyli ją w porównaniu do 11.

Ciekawi mnie za to nowy bębenek, czy będzie tylko do MTB czy też zaczną go wciskać do szosy.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postarałem się przeczytać w miarę dokładnie wpisy w wątku bo dla mnie dość istotne . Wczoraj dostałem paczkę z częścią drobiazgów do zmiany z 2x11 shimano na 1x12 sram i wyglada,ze nie ma co się „ zamartwiać” nowym xtr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, siejak1 napisał:

Przegrałeś nowa kaseta xtra mimo 1 ząbka więcej jest 3g lżejsza :) od xx1 eagle

Przyznaję :-). Tyle że obstawiałem wyższą wagę przez pająka, nie przez ten jeden ząb.
Mimo wszystko nie ma się czym zachwycać, nie widać żeby Shimano zaoferowało coś lepszego od Eagle, wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, erzurum napisał:

shimano xtr oprócz 1x ma 2x i to czyni je zdecydowanie lepszym od srama.

To kompletnie do niczego w systemie 12 nie jest potrzebne. Jak Ci potrzebne dwa blaty to kup sobie 10tkę, będzie tańsze i lżejsze.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio mi się to podoba, szczególnie stopniowanie kaset (nie liczac tej dla 11s). W ogóle ta kaseta wygląda jakby ktoś sobie sam ją upgrade'ował o większe koronki.  Korba - na pierwszy rzut oka odkurzony i przerobiony na nowo M980. Oj kręcą kręcą Japończycy, nawet to w czym zawsze byli mocni, czyli dobry dizajn, coś im siada. Mimo to jeśli wszystko będzie hulać ładnie, a kaseta okaże się dobrze wyceniona, to może być ciekawie. Szkoda, że XT ne zaprezentowali. Jak już było powiedziane, to dość duży błąd. Powinni uderzyć mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Cona78 napisał:

To kompletnie do niczego w systemie 12 nie jest potrzebne.

Nie zgadzam się z tym, przy odpowiedniej kasecie była by taka potrzeba. Przy kasecie o identycznym stopniowaniu i mając wybór z 1x10-50/51 faktycznie niczym wielkim te 2x12 się nie wyróżni. Tak ja pisałem kilka stron wcześniej, jak 2x12 to tylko z kasetą 10-39/42 i z ciasnym stopniowaniem na małych koronkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Lumperator napisał:

Średnio mi się to podoba, szczególnie stopniowanie kaset (nie liczac tej dla 11s). W ogóle ta kaseta wygląda jakby ktoś sobie sam ją upgrade'ował o większe koronki.  Korba - na pierwszy rzut oka odkurzony i przerobiony na nowo M980. Oj kręcą kręcą Japończycy, nawet to w czym zawsze byli mocni, czyli dobry dizajn, coś im siada. Mimo to jeśli wszystko będzie hulać ładnie, a kaseta okaże się dobrze wyceniona, to może być ciekawie. Szkoda, że XT ne zaprezentowali. Jak już było powiedziane, to dość duży błąd. Powinni uderzyć mocniej.

To nie może być dobrze wycenione bo tytan jest drogi a kaseta skomplikowana. W grupie XT tytanu pewnie nie będzie, za to waga skoczy na jakieś 450g albo więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Cona78 napisał:

1000zł za 12tkę XTRa w porównaniu do 1300zł za Eagle 1295. Teraz Eagle troszkę stanieje, nie będzie dużej różnicy w cenie.

Bardzo drogo wychodzi przerzutka i korba. Tymi elementami już dogonili zawsze droższego SRAMa. Ciekawe jak będzie z cenami w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arni220 napęd 2x przy tak szerokiej kasecie nie ma żadnego sensu, przy 2x11 jeszcze sens jest powiedzmy, ale przy 12s to już tylko bezsensowne wożenie kowadła na piaście. Tak szerokiego zakresu nie wykorzystasz efektywnie, a większe przeskoki między koronkami zepsują wygodę korzystania z młynka. 

Co do ciasnego zestopiowania niskich przełożeń to jestem jak najbardziej za, mimo że mnie 12s nie interesuje. Przy dużych skokach różnica w kadencji jest zbyt wielka by efektywnie podjeżdżać, jak ktoś narzeka to chyba nigdy na takiej kasecie nie jechał. 

Mnie osobiście najbardziej urzeka ich nowa piasta, tylko trochę drogawa jak na moje (po podatku pewnie 400zł taniej moge mieć Novatec XD642 z mniejszym skokiem bębenka, tylko bez ciszy, a to bym bardzo chciał) oraz pewnie nie będzie opcji starego typu bębenka ani kaset 10s na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy 12s nawet z ciasną kasetą z drugim blatem nie dałoby się uniknąć powtórzonych przełożeń, więc 2x12 mija się z celem, 2x11 jest w pełni wystarczające, no i posiada ciasne kasety, 12s powstało czysto z myślą napędu 1x, inaczej takie skomplikowanie nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...