Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Sabarolus napisał:

Wydaje mi się, że przejawia się tutaj odrobinę mentalność Azjatów, a Japończyków w szczególności. Są świetni w ulepszaniu i doprowadzaniu do perfekcji istniejących rozwiązań, ale rzadko potrafią stworzyć coś absolutnie innowacyjnego. 

Może skupmy się na rozwiązaniach technicznych i porównaniu do srama bo cały Twój post to jeden wielki historyczny bullsh*t. Już pomijam wkładanie wszystkich Azjatów do jednego worka. ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 najmniejsze koronki stalowe, 5 tytanowych, 3 aluminiowe. Na zdjęciach nie widać sposobu osadzenia na bębenku, stawiam na podobne rozwiązanie jak dotychczas czyli wielowypust i grupy dużych koronek połączone pająkiem. Takie rozwiązanie jest tańsze w produkcji ale cięższe stąd tytan. Będzie ważyć kilka gramów więcej niż Eagle. Stalowe koronki będą osobno i z możliwością dokupienia.

 

 

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Waza napisał:

zaczyna przypominać Campę z przed kilkunastu lat, zadziwioną wówczas że ktoś śmie sprzedawać bardziej nowatorski sprzęt szosowy od nich

Przypomnę ci, że to nie kto inny jak Campagnolo jako pierwsze wprowadziło napęd 11s już w 2009 roku, a obecnie napęd 12s. Shimano było dopiero na trzecim miejscu jeśli chodzi o tę technologię. Więcej, to Campa jako pierwsza wprowadziła karbon do przerzutek, nie wiem czy coś jeszcze jak np. łożyska ceramiczne w klamkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Arni220 napisał:

Nie wyobrażam sobie tego na jednej kasecie 10-51, muszą być dwa rozmiary. Pytanie zatem, czy ta mniejsza będzie w stopniowaniu 10/12/14... czy może 10/11/12/14...

 

Kasety będą dwie - 10-51 i 10-45

10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51
10-12-14-16-18-21-24-28-32-36-40-45

oraz nowa kaseta do systemu 11 po wymianie na nowy bębenek.

10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45

 

Od razu widać że Shimano chce się odgryźć na SRAMie i napisać że ma największy przy jednym blacie zakres 510% :-).
Ogólnie jednak nie będzie to od Eagle lepsze z powodu wyższej wagi a stalowe koronki Eagle będą trwalsze niż tytanowe od Shimano. Jedynym plusem jest druga kaseta o mniejszym zakresie, to jest to czego w Eagle brakuje. Poszedłbym nawet dalej i zrobił kasetę 12 z zakresem 10-42.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, jaki bezsens (mowa o tej 10-51). Pomiędzy 10/12 mamy skok 20% do czego wszyscy już się przyzwyczaili i w sumie ma to uzasadnienie przy sporej korbie. Potem mamy coraz mniejsze do 13/14%, pomiędzy 28/33/39 ponownie 18% (i bardzo dobrze, bo to już podjazdy), ale czemu kosztem samej końcówki przeznaczonej na ściany gdzie mamy 15 i 12%?

Druga to samo, na samym końcu 11%? Przecież tego biegu nikt nawet nie odczuje.

I znowu są niekonsekwentni, dwa lata temu wciskali, że kasety 11s są takie, bo chodzi o ciasne i liniowe stopniowanie, a tu proszę, skoki niczym fala Dunaju.

Wniosek, ścigają tego Srama, ścigają i doścignąć nie mogą. 

Ta 11s bardzo fajna, powiększony zakres z 418 do 450%, dość liniowe stopniowanie, super.

 

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zrobi, jak się okaże, że te nowe kasety idzie założyć na stary bębenek :)


Żeby nie było, to niech każdy sobie przypomni jakie było marudzenie że na bębenek 8 nie wejdzie 9spd, potem że na bębenek 9spd nie wejdzie 10spd, a już w ogóle że na bębenek 10spd nie wejdzie 11 spd :D...

Ja wiem i rozumiem że inne wypustki są, no ale kto wie....  (wie ten, kto przymierzy :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Arni220 napisał:

I znowu są niekonsekwentni, dwa lata temu wciskali, że kasety 11s są takie, bo chodzi o ciasne i liniowe stopniowanie, a tu proszę, skoki niczym fala Dunaju.

Czyli nie ma zmiłuj, będzie 13-14 biegów z tyłu, kwestia 3  lat pewnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, SoloTM napisał:

Czyli nie ma zmiłuj, będzie 13-14 biegów z tyłu, kwestia 3  lat pewnie

Może nie 3 lat, ale z pewnością jest to tylko kwestia czasu. W międzyczasie wprowadzą nowy standard bębenków i piast, szerszych niż obecne, bo jakoś te koronki trzeba upchać, a przecież łańcuch nie może się zwężać w nieskończoność.

Tak nawiązując jeszcze do tego pościgu za Sramem, ciekawe czy stopniowania kaset nie są czasem patentowane? Skoro bardzo dobre Sramowskie było zarezerwowane, to wymyślamy własne niestety już tylko gorsze? Ciekawe jak to się odbywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat odnośnie kaset historia jest ciekawa, bo to SRAM rżnął niegdyś kasety Shimano i nawet w okolicy roku 1999 - 2000 przegrał sprawę w sądzie o naruszenie praw patentowych Japończyków. Dopiero później odskoczyli w tym zakresie - mam na myśli nie jakość zmian biegów ale projekt oraz niską masę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo całej sympatii dla grupy XTR - co wskazuje mój nick - muszę się z tym zgodzić. Niestety wiele innowacji Shimano w MTB była efektem wykupienia praw patentowych innych firm. Począwszy od zewn. suportów aż do przerzutek Shadow. Inna sprawa, że od strony technologicznej (wystarczy spojrzeć na zaawansowanie manetek, korb, przerzutek) moim zdaniem Shimano pokonuje SRAM-a w przedbiegach. Niestety nowy XTR to tylko naśladownictwo. Sensowną nowością jest bębenek Scylence i lewa manetka (o ile dobrze widzę).

Edytowane przez Punkxtr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpisałem tę kasetę 10-45 pod korbę 2rz. Bardzo duże korby wychodzą, 36/26 to raczej najmniejsza jaka ma sens, bo dla koła 29" najlżejsze przełożenie to skromniutkie 1,33. Na zdjęciach jest 38/28 co na biegu 38:10 daje bardzo twardy bieg. To będzie ukłon w kierunku szybszych trekingów/szutrówek itp. No ale dla czego te rowery nie mogą skorzystać z dobrodziejstwa stopniowania 10/11/12...? Aż się prosi o takie biegi. Być może bębenek nie pozwala na taki numer, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Punkxtr napisał:

 (wystarczy spojrzeć na zaawansowanie manetek, korb, przerzutek) moim zdaniem Shimano pokonuje SRAM-a w przedbiegach. Niestety nowy XTR to tylko naśladownictwo. Sensowną nowością jest bębenek Scylence i lewa manetka (o ile dobrze widzę).

Dlaczego przerzutek? Pytam z ciekawości. To dość prosty mechanizm, więc skąd tak olbrzymia przewaga Shimano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRAM jest bardzo mocno przekombinowany - ma fatalne prowadzenie linki (przez co często działa ciężko w połączenie z pełnym pancerzem, gdzie tarcie jest większe), szybko dostaje luzów i kwestie technologiczne jak np. mocowanie wózka do korpusu są rozwiązane jak z ubiegłej epoki. Z kolei Shimano ma przekombinowane sprzęgło, które - zaniedbane - często uniemożliwia odpowiednią pracę przerzutki. Z mojego doświadczenia wynika, że w długofalowym użytkowaniu Shimano ma przewagę. Przegrywa wyższą masą i wtórnością (może poza Di2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Punkxtr napisał:

SRAM jest bardzo mocno przekombinowany - ma fatalne prowadzenie linki

Mam puszczone 1900mm pełnego pancerza w ramie a manetka chodzi na dmuchnięcie.. Także nie wiem w czym problem chyba że rozmawiamy o najtańszym pancerzu i lince.

13 minut temu, Punkxtr napisał:

szybko dostaje luzów

Slx i xt 7000/8000 ma luzy po wyciągnięciu z pudełka nie mówiąc jak ktoś się ściga w błotnistych maratonach to jest szrot po 2k km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przerzutkami to też ciekawość mnie zabija :).


A co do "skomplikowania" manetek ... rzeczywiście cyngle Shimano są bardziej zaawansowane w stosunku do amerykanów.
Ale czy piękno nie tkwi w prostocie SRAM`owskich gripshiftów ? :D 
Dla mnie ideał ergonomii i działania.

Pozdrawiam 

 

Edit ... ubiegliście mnie

XTR do XX1 porównywać nie będę bo to nie moje progi cenowe ...

Byłem wieloletnim użytkownikiem Shimano a teraz jestem ze SRAMem
W 3x9 to Deore jakościowo i "wytrzymałościowo" leży i kwiczy przy odpowiednim mu x7 .. 
SLX/XT w DynaSys x10 nawet nie ma startu do dziesiątkowego napędu x9/x0 ...
Oczywiście cyngle Shimano vs Gripshift SRAM.

Pozdrawiam    

Edytowane przez rzezniol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Punkxtr napisał:

Nie używam najtańszych pancerzy i linek, jest dokładnie odwrotnie. No i nie rozmawiamy tu o slx i xt tylko xtr. 

To tylko gorzej świadczy o Shimano - działanie każdego Srama jest na swój sposób podobne. W takim razie, żeby faktycznie poczuć ową japońską jakość muszę kupić najwyższą grupę? Czyli Mercedes to dobra marka, ale tylko kiedy kupujemy S-klasse, reszta może szybko się psuć i mieć luzy w zawieszeniu po 10k km? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...