Skocz do zawartości

[Łańcuch] Długość fabryczna jest niewłaściwa?


Artz2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Kaseta 11 rzędowa z 40 zębowym kołem zębatym. Na korbie 3x i też 40zębów.

Odległość od piasty do suportu 44cm.

Oryginalny łańcuch miał 108 ogniw (ten dostarczony z rowerem).  Ale według wzoru powinno być o 5 więcej.

 

Nowy łańcuch skróciłem do 108 ogniw, a najgorsze jest to że mój syn zgubił w domu pozostałe - te odcięte.

Niby wszystko działa, dobrze się kręci, ale według wzoru jest źle...

 

Czy można dokupić gdzieś kilka ogniw właściwego ( XTR CN-HG901 ) łańcucha, czy olać to bo fabryka powiedziała że 108 ogniw jest ok wiec tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to co napiszę jest niezgodne z innymi 'ksiazkowymi' manualami, ale ja zawsze robiłem tak : łańcuch z przodu i z tyłu na najmniejsze zębatki, przerzutki założone, łańcuch normalnie poprowadzony po kółeczkach jak do jazdy. I zasada prosta. Łańcuch nie może obcierac o tylną przerzutkę. 1-2  cm pod przerzutką musi iść. Nigdy to nie zawiodło. Nowy lancuch tak przymierzam, sciagam palcami obu rąk i zaznaczam ile skrócić.  To były setki łańcuchów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy normalnej przerzutce, ze średnim i długim wózkiem, te 1 -2 cm to minimum żeby nie ocierało o jak zauważyłeś 1 kółko przerzutki. Kiedy z czasem wydarzy się jakaś awaria i łańcuch pęknie, trzeba będzie skrócić o 2 ogniwa, to nic się nie stanie, a nawet zapas jest  na takie 2 operacje ( 4 ogniwa łącznie - czasem nawet 6 ). Ważne jest żeby już przy skróconym czyli trochę przykrótkim łańcuchu, na przełożeniu - z przodu największa koronka - z tyłu jedna z największych ( wiadomo przy max przekosach się nie jeździ przy napędach 3x ) wózek przerzutki nie był nadmiernie wyciągnięty jak struna - wiadomo jak przerzutka tak pracuje na max zasięgu to szybciej się zużywają sprężyny i pracuje już nie tak super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artz2, jeszcze taka myśl, te 5 cm, to już na skracanie zapasu raczej nie masz - myślę, że mieścisz się jeszcze w zasięgu przerzutki, natomiast przy skracaniu można ratować się spinką jeśli pęknięty łańcuch jest mało uszkodzony, wtedy nie tracisz ogniwa. Odejmujesz jedno - dodajesz spinkę i jesteś na zero. Druga sprawa to idź do jakiegoś zaprzyjaźnionego sklepu, ew poproś kogoś kto ma taki i niech poprosi o kilka ogniw pasujących do Twojego łańcucha ( sklepom - serwisom zostają takie końcówki po skracaniu nowych łańcuchów i każdy  je ma, a na pewno mieć powinien ) Samo skracanie - czy dokładanie ogniwa to już wyższa szkoła jazdy dla zwykłego użytkownika, bo przy wąskich łańcuchach trzeba mieć dobry klucz - skuwacz a przede wszystkim wprawę w tym. Łatwo uszkodzić przy rozpinaniu/dopinaniu kolejne ogniwa lub źle spiąć łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę jeździł na 3 łańcuchy więc mam nadzieję że to oddali szanse aby skracać łańcuch.

 

Przy okazji przestrzegam przed wyciskaczem pinów  SHIMANO TL-CN28. W trakcie wyciskania nowego pinu - blaszka trzymająca łańcuch aby się nie przesuwał - po prostu pękła.

Wyciskacz za 130zł do kosza.

 

Spróbuję teraz TOPEAK AllSpeed, wygląda on bardziej pancernie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że miałeś pecha. Używałem rożnych skuwaczy w podobnym budżecie, Twojego akurat nie i fakt faktem, bardzo szybko się zużywają, najczęściej wyginają się w nich piny ( dobrze jak są wymienne, z reguły 1 zapasowy ) ale zdarzyło mi się też ułamać jak i Tobie. Jak ma się wprawę to wystarczy na kilkanaście/ dziesiąt razy, może więcej, ale jak trafi się zapieczony łańcuch lub masz zly dzień to można załatwić taki skuwacz za 1 razem. Może ktoś ma podobne doświadczenia i znalazł najbardziej pancerny skuwacz to niech się podzieli info. Może @punkxtr ?

A Twojego uszkodzonego nie wyrzucaj, może jest ktoś kto powykrzywiał swoje piny i chętnie 'przytuli' za coś motylek z Twojego skuwacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...