Skocz do zawartości

[Nowy łancuch] To nowe problemy ze zmieniarką?


Rekomendowane odpowiedzi

Stary łańcuch CN-HG600-11 (108 ogniw) strzelił po raz 3. Więc wymieniłem go na XTR Dura-Ace CN-HG901 116.

Co ciekawe miarka nie wykazywała rozciągnięcia ogniw, ale przy porównaniu go do nowego to o ok. pół ogniwa stary był dłuższy.

Po założeniu nowego łańcucha, pojawił się problem z zmieniarką, na 11 biegu łańcuch przeskakuje na sąsiednie koło ale nie przeskoczy, szarpnięcie jest mocne. 

Na trzecim biegu próbuje skoczyć na drugi. Po odświeżeniu limitów zmieniarki 11 bieg kręci się bez problemów, gdy nie ma obciążenia łańcuch gładko siedzi na swoim kole zębatym. 

Ale gdy siądę na rower znów jest to strzelanie. Przypomina mi to krzywy hak, ale czy hak może się skrzywić sam od siebie,  podczas ciężkiej jazdy w pół metrowym śniegu?

A może nowy łańcuch musi się ułożyć? Kaseta ma nie więcej niż 1000km.

Shimano XT, RD-M8000-DSGS, ShadowPlus, 11-Speed, Direct Mount i Shimano XT CS-M8000, 11-40


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro stary łańcuch był dłuższy o pół ogniwa to znaczy że się wyciągnął już o ok. 0,5%. A ponieważ zazwyczaj jeździmy na określonych przełożeniach (nie obciążamy wszystkich koronek kasety równomiernie), to bardzo prawdopodobne że niektóre koronki zostały trochę nadjedzone. Jeżeli regulacja przerzutki nie pomaga, to spróbuj pojeździć trochę z kadencji, miękko, jeżeli w tym jest problem, to zazwyczaj wystarczy ok. 100km żeby kaseta się ułożyła.

Przy okazji sugerował bym jazdę w systemie 3-ch łańcuchów, wymieniając je co 500-700 km i zawsze zakładając najkrótszy (czasem najkrótszy to ten który właśnie został zdjęty z roweru), to znacząco przedłuży życie całego napędu. No i zamiast łańcuchów Shimano zdecydowanie polecam KMC, jako znacznie trwalsze, np. :

https://www.cyklomania.pl/kmc-lancuch-x-11-93-11s-114ogniw,id5998.html

lub z mojej ulubionej półki:

https://www.cyklomania.pl/kmc-lancuch-x-11-el-srebrny-11s-114ogniw,id5611.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem zdanie. Nie mogę wytrzymać jak coś nie działa, dlatego na próbę wymieniłem hak na nowy - ale nie rozwiązało to problemów. Na szczęście!

Zamówiłem dwa nowe łańcuchy KMC X-11-EL srebrny 11rz 114 (dwa komplety spinek) +  obecny (przebieg max 10km)  XTR Dura-Ace CN-HG901 116 i będę jeździł na 3 łańcuchy.

Dodatkowo nowa kaseta Shimano XT CS-M8000, 11-40.

Chciałbym wymienić też moją piastę, Shimano FH-M525 bo od początku kasta faluje na bębenku, ale przeraża mnie wykręcanie szprych a później pewnie bez centrowania się nie obejdzie.

 

Czy obecna kaseta ma znaczne zużycie, tak znaczne że nowy łancuch nie przyjmuje się bezboleśnie?

http://pokazywarka.pl/gnfsv1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna, zdrowa, ładna kaseta. Gdyby była zużyta, to by nie skakał łańcuch na sąsiednie koronki tylko by się ślizgał, przeskakiwał w ramach tej na której akurat jest łańcuch.

 

Swoją drogą ciekawy pomysł z zakupem całej kasety, gdy u formickiego bez problemu dostępne są najmniejsze, luźne koronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym wymienić pierwsze 3 zespolone koronki, następne 3 które też są zespolone i i dwie pojedyncze ostatnie. 

 

Skoro kaseta jest zdrowa (to nie wyrzucę jej od razu :) ), to w czym według Ciebie jest problem? Hak nowy, zmieniarka nowa, żadnych "kolizji" nie było, a problemy rozpoczęły się po zmianie łańcucha ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zachowaj kasetę, nawet jeżeli kilka koronek jest trochę zjechanych, to następnej zimy być może już przyjmie łańcuchy które będziesz używał przez sezon i na pewno się trochę wyciągną. W ten sposób oszczędzisz nową kasetę, tyrając starą kasetą w błocie, soli i śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam.

 

Fabrycznie miałem kasetę 11-40. Czy mogę bez problemu użyć też 11-42 lub nawet 11-46 ? Czy te dwie tarcze są kompatybilne z reszta sprzętu? A może wymagają innych przerzutek, innych łańcuchów lub innej korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz montować większą kasetę , przerzutka , korba i łańcuch będą współpracować aczkolwiek 11-46 jest sugerowana do napędu 1x11 i przy korbie 2x mija się z celem (tym bardziej aby to ogarnąć taką pojemność z tyłu musiałby być przerzutka SGS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ gtb

Z przodu mam 3x tym większy brak sensu choć przerzutka ma SGS. Dziękuję za komentarz. 

 

@cervandes

Nie, nie mam zamiaru nic udowadniać, nikogo przekonywać. Nie mam doświadczenia w serwisowaniu roweru, dlatego łatwiej mi wymieniać całe elementy niż kolejno wymieniać koronki w rowerze. 

Proszę odpowiedz na moje pytanie które zadałem Ci powyżej, wysuń swoją teorię, a nie czepiaj się. 

Jeżeli to nie kaseta, to co? Ponoć nowy łańcuch to nowa kaseta. A 3 nowe łańcuchy mam układać na używanej kasecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...