Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o poradę w doborze komponentów do składanych kół. Głównie maratony (12 w roku), treningowe wypady w góry (do 6 w roku). Moja waga 72kg. Nie chcę aby koła były po jednym sezonie do wymiany bądź co chwila do centrowania. Budżet 1400-1600zł. Przód i tył sztywna oś, koło 29". Pod oponę 2.0 do maks 2.3.

Zdecydowałem się na piasty DT Swiss 350 Straight pull. Szprychy DT Swiss Competition 2.0/1.8/2.0. bądź 2.0/1.6/2.0, to kwestia pod znakiem zapytania, byle by nie aero. Nyple aluminiowe.

Obręcze jakie biorę pod uwagę:

- WTB i23 https://www.wtb.com/collections/29-rims/products/kom?variant=280900612

- DT Swiss xr361https://www.dtswiss.com/en/products/rims/mtb/cross-country/xr-361/

- Accent EXE wew. 20mm http://accent-bikes.com/produkty/czesci/obrecze/obrecze-mtb/obrecze-mtb-29/exe-29

- ZTR Crest MK3 (waga 364g dla koła 29 jednak nie będzie raczej długoletnim rozwiązaniem?)

 

Czekam na Wasze sugestie, dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jeśli myślisz o oponach do 2.3, to szersza obręcz wskazana.

DT Swiss XR391 jest szerszym, symetrycznym bratem wymienionej przez Ciebie XR361. Ma 25mm wewnętrznie, a sztuka waży chyba tylko 30g więcej. Ja na nie właśnie postawiłem ze względu na opony 2,25".

XR361 mają 22,5mm, nie ma tragedii.  XR391 - 25mm.
Jeśli WTB, to celowałbym właśnie w KOM 23-25mm.
Cresty mają 23mm i faktycznie uchodzą za bardzo delikatne. Patrząc na ich wagę nawet przy tych Twoich 72kg bym chyba nie ryzykował, jeśli chcesz na nich trochę pojeździć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam obrecze Ryde Edge. Mam i ważę podobnie. Są to asymetryczne obręcze przystosowane do montażu bezdętek. Startuje w maratonach,co prawda na wypady w góry mam inny komplet kół i opon ale kola złożone na tych obręczach są jak dla mnie idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obręcze XM401 i XM421,  to już kategoria all mountain i ta waga.. Czy to 460/465g, to już nie za dużo?

Accent EXE wew. 23mm zew. 28.5mm tyrana jest w enduro, waży 470g https://velo.pl/czesci/obrecze/obrecze-mtb/obrecze-mtb-29/accent/exe-29 

Waga XM-ów, to 100g więcej na kołach w porównaniu chociażby z XR 361 (410g). Oczywiście w XM dużo większy wymiar wew. jednak czy potrzebny do opon tył 2.0 i przód 2.25? 

Z szprychami warto schodzić do 1.6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koła mają wytrzymać jazdę w górach to minimum brałbym DT XR361 czy XR391, jeżeli to ma być jeszcze trochę ostrzejsza jazda to wybrałbym xm401 czy xm421

Parametry Accent EXE dość mocno mieszasz ;) wersja o szerokości 23mm waży 470gramów, wersja o wadze około 370gramów ma 18mm wewnątrz i wytrzyma niewiele więcej niż XC z osobą o dobrej technice

Zdecydowanie lepiej jest wybrać lżejsze szprychy i cięższą obręcz. Lekkiej obręczy mocniejsze szprychy za dużo nie pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem napisać to samo co Dawid. Obręcze 29" z id 23mm to porządne karbony mają 370g.

9 minut temu, Davken napisał:

Z szprychami warto schodzić do 1.6?

Zależy od Twojej wagi. Jeżeli kupisz porządne obręcze i ważysz w  granicach 75 kg to 1.6  moim zdaniem możesz brać śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dawid napisał:

Jeżeli koła mają wytrzymać jazdę w górach to minimum brałbym DT XR361 czy XR391, jeżeli to ma być jeszcze trochę ostrzejsza jazda to wybrałbym xm401 czy xm421

Parametry Accent EXE dość mocno mieszasz ;) wersja o szerokości 23mm waży 470gramów, wersja o wadze około 370gramów ma 18mm wewnątrz i wytrzyma niewiele więcej niż XC z osobą o dobrej technice

Zdecydowanie lepiej jest wybrać lżejsze szprychy i cięższą obręcz. Lekkiej obręczy mocniejsze szprychy za dużo nie pomogą

Przepraszam, wkradł się tam błąd, oczywiście miało być 470g. :) Trójka wskoczyła zamiast czwórki, już poprawiłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 1.02.2018 o 21:22, dawid napisał:

Jeżeli koła mają wytrzymać jazdę w górach to minimum brałbym DT XR361 czy XR391, jeżeli to ma być jeszcze trochę ostrzejsza jazda to wybrałbym xm401 czy xm421

Parametry Accent EXE dość mocno mieszasz ;) wersja o szerokości 23mm waży 470gramów, wersja o wadze około 370gramów ma 18mm wewnątrz i wytrzyma niewiele więcej niż XC z osobą o dobrej technice

Zdecydowanie lepiej jest wybrać lżejsze szprychy i cięższą obręcz. Lekkiej obręczy mocniejsze szprychy za dużo nie pomogą

Mam pytanie - przy wadze 87 kg obrecz XM 421 i szprychy dt 2.0 -1.6 -2.0 będą wystarczające wytrzymałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obręcze do 120kg. Z 28 szprychami DT competition (2.0-1.8-2.0) występują fabrycznie w kołach XM1501-25, które również są z limitem 120kg przy zastosowaniu Trail/AM. Mam kilka kół na obręczach tej serii i różnych szprychach i nigdy nie było z nimi absolutnie żadnego problemu. Ważę zwykle w okolicy 110kg. Absolutna podstawa poza obręczą to zaplot z równomiernym i mocnym naciągiem oraz fabrycznie dołożone nyple i podkładki do obręczy - dt squorx pro lock pro head (niektórzy wheelbuilderzy dają swoje ale stosują klej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki że ta obręcz i szprychy 2,0-1.8 to naprawdę pancerny zestaw jak na xc. @Sarmata jeździ maratony i treningi po Wielkopolsce gdzie o Trail/AM można pomarzyć. Jest trochę łupanki po korzeniach i tyle. Więc pytanie czy faktycznie te szprychy 2,0-1.6 by nie starczyły na te 90kg w tych warunkach? Kiedys z tego co kojarze @dawid mial na stronie dla takiego zestawu limit 96kg podany. Oczywiscie to tez kwestia techniki... Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązań bardziej solidnych tyle że się z nikim nie ścigam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie powiem, że przy obecnej wadze 90 kg mam koła na szprychach 2,0/1,8/2,0 i jest bardzo ok, ale dość pancerne obręcze WTB equalizer i23. Mosiężne nyple. Szprychy Sapim Race. Ale w 29 ważny jest profil obręczy. Przyzwoite ważą w granicach 450-500 gram. Dla szczypiorków są te w wadze poniżej 400. (wyjątkiem są carbonowe) Tam mamy solidną konstrukcję+niską masę=worek miedziaków. Z perspektywy czasu uważam że obręcze do 29 nie powinny być węższe niż 23 wewnętrznie. 

Jeśli chodzi o zyski wagowe- więcej zyskasz na nyplach alu.....choć w moich kołach się z nich wycofałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, woojj napisał:

Z perspektywy czasu uważam że obręcze do 29 nie powinny być węższe niż 23 wewnętrznie. 

Jeśli chodzi o zyski wagowe- więcej zyskasz na nyplach alu.....choć w moich kołach się z nich wycofałem. 

 

Obręcz 22,5 mm jest ok jak ktoś nie ma zamiaru pchac się w opony szersze niż 2,25. Jak ktoś jeździ na oponie 2,0-2,1 to i obręcz 21mm wystarczy. Jakby na obręczy o szerokosci 22,5 składać koła to jeszcze byłby sens iść w obręcze xr361, bo różnica w porównaniu do xm401\421 jest znaczna. Natomiast xr391 w porównaniu do xm421 to zaledwie 50g roznicy na zestawie. Lekkie nyple? To znaczy? Te Alu to chyba wdzystkie ważą podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alsew napisał:

Ztr Arch 26mm

ja bym se odpuścił- za niski profil (16mm) .......te DT znacznie lepsze. Widziałem takiego ZTR dobitego przez piórkowego ściganta- zgięła się na odcinku 20 cm, tak się przepłaszczyła choćby wpierniczył w mur. Większość felg zalicza 1cm wgniotkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma lepszej opcji od xm421+dt2.0-1.8+dt350. Biorąc pod uwagę poziom mojego zadowolenia z użytkowania dt xm1501, jak najbardziej przychylam się do tej tezy. Szkoda tylko że nie da się w tym budżecie złożyć solidnych kół o wadze poniżej 1,7kg... ale nie można mieć w życiu wszystkiego, taki urok 29er, boostow itd. Także @Sarmata już wie co ma zamówić u @dawid :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też te koła się pięknie mleczą - bo podobno nie wszystkie tak mają. 

Dziś robiłem to po raz pierwszy z duszą na ramieniu - okleiłem taśmą, założyłem oponę (Vittoria Peyote) bez smarowania wodą z Ludwikiem i innych wynalazków, napompowałem normalnie jakby była tam dętka, wskoczyła poniżej 2 barów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne !

Założyłem ją na tył. Wygląda jak Barzo tylko o drobniejszych klockach, może na wiosnę założę taką na przód. Choć na cięższy teren to Barzo bym założył i tu i tu.

Po jednym dniu - na pewno głośniejsza niż Mezcal czy nawet Saguaro, cichsza niż Barzo. Nie wiem, dlaczego Vittoria opisuje ja jako oponę na suche - moim zdaniem cienkie klocki będą przebijać liście jeszcze lepiej niż Barzo ! To jest chyba taka sama mieszanka ale tego nie wiem. Nie wygląda na jakąś twardszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...