Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana zębatek przednich i kasety


morfeusz1805

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam napęd MTB 3x9,  w tym korbę slx (nie pamiętam dokładnie jaki to model). Chciałbym zmienić w niej największą zębatkę tj. 48z. i średnią z 36z, rozstaw śrub to około 105mm (mierząc od ich środka). Nie interesuje mnie waga a głównie trwałość na zużycie. Zastanawiałem się czy są może jakieś lepsze alternatywy niż Shimano? Bo z tego co obserwuje, trwałość podzespołów napędowych tej firmy to jakieś nieporozumienie. Jeżeli są, to mogą być nawet rosyjskie czy ukraińskie (gniotsa nie łamiotsa).

Podobnie dotyczy to kasety - alternatywa na lepszą wytrzymałość. Obecnie siedzi model z serii Alivio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zębatki Shimano nie są złe, jak chcesz trwałe bierz stalowe. Kaseta Alivio w sumie też zła nie jest, chcesz lepszą to XT. Miej na uwadze że największy wpływ na zużycie napędu ma łańcuch. Dobre zębatki/kaseta plus kiepski łańcuch i zajedziesz szybko. Także możesz śmiało brać zębatki i kasetę Alivio plus dobry łańcuch (tu wskazany Campagnolo c9 lub KMC X9) i posłuży długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz szukać zębatek z rozstawem śrub 104BCD... Tak jak kolega wyżej napisał, że podstawą jest łańcuch, jak będziesz jeździł na wyciągniętym łańcuchu to każdą zębatkę zajedziesz, nawet stalową. Więc do nowego zestawu napędu polecam dokupić przymiar do łańcucha i kontrolować jego stan, jak przymiar będzie wpadać na 0,75% to łańcuch nowy i dalej jazda... ewentualnie kupić 3 łańcuchy np KMC X9 i je wymieniać rotacyjnie co np 300 km,przy okazji czyścisz i smarujesz ten który ściagasz. Dbając o łańcuch spokojnie zrobisz na napędzie 10-15tys km. tym bardziej że ten rower z tego co czytam to nie mtb ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower teoretycznie jest mtb, ale doczepiając błotniki, w praktyce jeżdżę nim głównie po mieście. Łańcuch KMC (chyba ten model który podałeś) jest teraz założony. W zapasie jest Connex. Z tego co pamiętam chciałem jeździć na przemian, ale ten drugi przeskakiwał w zębatce i niemożliwe było jeździć, dlatego założyłem KMC i tak zostało. A to, że zębatki w korbie nie były pierwszej młodości, więc już nie kupowałem drugiego i chciałem zajeździć napęd a następnie kupić już wszystko nowe. Tylko ciekawy jestem jak ten Connex będzie spisywał się przy nowym napędzie, czy dalej nie będzie przeskakiwał.

Więc nie ma lepszych i stalowych alternatyw jeżeli chodzi o zębatki i kasetę innych firm? To, że rozciągnięty łańcuch ma kluczowe znaczenie to wiem, ale lepsza stal z których są wykonane zębatki aż tak szybko ich nie zajeżdżą. Moja rama w rowerze ma około 20 lat i osprzęt który był na samym początku (stx rc) nie zaprzątał mi głowy. Musiało minąć sporo lat, że zamiast zostawić jak jest (bo nie było aż takiej potrzeby zmiany), chyba przez moją głupotę i podświadomość zmieniłem na "lepszy" system 3x9 . A teraz  wszystko się sypie po sezonie, dwóch.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, morfeusz1805 napisał:

trwałość podzespołów napędowych tej firmy to jakieś nieporozumienie

Pewnie naczytałeś się o napędach 1xX które po kilkuset km są do wymiany.

Napęd 3x9, korba/kaseta Alivio/Deore, 3 porządne łańcuchy, regularne nimi żonglowanie, czyszczenie i (jeśli nie katujesz tego w Beskidach) na jednym napędzie robisz 20, 30 i więcej kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Poźną jesienią coś zaczęła szwankować przednia przerzutka xt (mocowanie obejmą u góry). Nie było jakoś czasu tym się zając i dopiero teraz zajrzałem. Okazało się że nie mogę poruszać wózkiem jakby coś się zablokowało. Przeczyściłem, poprawiłem odrdzewiaczem (choć nie widzę rdzy na sprężynie) ale dalej nic. Ma ktoś jakiś pomysł na to, bo nie chce na siłę nic robić aby przypadkiem  czegoś nie połamać.

Czyżby coś ze sprężyną było nie tak?

20180121_161157.jpg

20180121_161241.jpg

20180121_161322.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czy jeżeli chodzi o wybór blatów to chodzi tylko o rozstaw śrub i ilość oczywiście? Czy w moim przypadku mogą być np.: Alivio FC-M430, M-431 czy Acera M-361 (mam rozstaw z tego co wychodzi 104mm)? 

 

Jeszcze jedno pytanie. Jeżeli włożę kasetę 8 biegową, czy będzie kompatybilna z 9 biegowymi manetkami? Rozumiem że wtedy łańcuch może być i do 9 biegowych przełożeń i do 8? Bo został mi jeden nowy 9 a szkoda by jego nie wykorzystać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...