Skocz do zawartości

[Napęd] Kompatybilność zębatki 39T korby 9/10 rz z 8 rz


kishoth

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mocno zastanawiam się nad zmianą swojej mniejszej zębatki w korbie (w tej chwili mam zestaw 42/53) na 39 T. Zamierzam w nadchodzącym sezonie pojeździć więcej po górkach, a korba 53/42 tego na pewno nie ułatwia (a stalowej nogi jeszcze nie posiadam). Problem jest w tym że mam Ultegrę 6400 8rz i z tego co widzę po sklepach internetowych ciężko jest dostać korbę do napędu 8rz. Stąd moje pytanie czy korba z napędu 9/10 rz będzie kompatybilna i podmiana pójdzie bezproblemowo? O pojemność przerzutki się nie obawiam. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś w jakim terenie jeździsz teraz, sam, czy w grupie, ani o jakich górach myślisz. Nie wiadomo też nic o tym jakiej używasz kasety. Polecam skorzystać z kalkulatora przełożeń i sprawdzić jakie będą efekty przy różnych kombinacjach kalkulator

Na jazdę po górach, rozważ zakup korby kompaktowej. Sama zmiana zębatki z 42 na 39 niewiele da. Korby z systemów o większej liczbie biegów będą kompatybilne z napędem 8 biegowym. Niezależnie od tego czy założysz korbę standardową, czy kompaktową, to w Twoim przypadku niemal na pewno będzie wiązało się to z wymianą suportu, zarówno przy kupnie nowej jak i używanej. Ultegra 6400 ma suport z osią na kwadrat. Przy tym standardzie różne modele korby wymagają różnej długości osi, więc ciężko będzie trafić korbę która idealnie będzie pasować do Twojego suportu. Celuj więc w octalink, lub hollowtech. Będzie konieczna regulacja przedniej przerzutki i możliwa konieczność skrócenia łańcucha. Przerzutka tylna będzie musiała mieć wystarczającą pojemność, bo ta się zwiększy. Możesz też pomyśleć o wymianie kasety na taką o większym zakresie. W tym przypadku może być konieczna wymiana tylnej przerzutki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie przewiduję wymiany całej korby, dlatego piszę o wymianie tylko mniejszej zębatki z przodu. Kaseta, którą mam z tyłu to 11-28. Faktem jest, że ją zmieniłem pod koniec poprzedniego sezonu, ponieważ miałem 12-25, więc jest nieco lepiej. Co do gór to jakichś wielkich podjazdów nie planuję (na 100 km ok. 1200-1500 m podjazdów), jednak z tym zestawem który mam to czuję, że jadę za twardo. Oczywiście pomogła zmiana kasety. Z tego co patrzę to jednak faktycznie mogę mieć problemy z pojemnością przerzutki, co sobie muszę potwierdzić i czy ni będę musiał zmienić również blat, czego chciałbym uniknąć. Nie chcę po prostu inwestować w stary sprzęt gdzie w głowie już mam zmianę roweru i przypuszczam, że ten sezon maksymalnie na tym rowerze przejeżdżę (a może zmiana nawet w trakcie), więc zmiana całej korby nie bardzo wchodzi w grę ze względu na koszty. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na Alledrogo nie patrzyłem tylko na sklepy internetowe, gdzie zębatki do 8rz nie uświadczysz... coś się wybierze na pewno :) tylko teraz muszę pomyśleć nad tym czy faktycznie mi to wszystko łyknie przerzutka tylna. Myślałem, że ma pojemność ok 34-35, a z tego co wyczytałem o grupie to ma pojemność 28 i teraz mam lipę ponieważ 39T przy 53T blacie już się nie mieści w limicie. Muszę się przyjrzeć bliżej w wolnym czasie jaką mam dokładnie przerzutkę. Tak czy inaczej dzięki wielkie za cenne porady. Temat do zamknięcia. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...