Skocz do zawartości

[Mostek] Śruby M4, jaki moment?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Kupiłem mostek Force Team Light, niestety ktoś wpadł na genialny pomysł wsadzenia śrub M4 zamiast M5 i tutaj zaczynają się schody. Jakiego momentu powinienem użyć do dokręcenia śrub?

W moim aktualnym mostku Accent Seventeen mam śruby M5 i bez problemu kluczem dynamometrycznym przykręcam je z siłą 5Nm, zero niespodzianek, wszystko jest jak należy. Natomiast wczoraj próbując dokręcić śruby w nowym mostku mogłem praktycznie kręcić w nieskończoność czego efektem było pęknięcie stalowej (!) śruby ( co prawda zmieniłem fabryczne na nierdzewne które podobno są słabsze, ale mimo wszystko)

Biorę pod uwagę że dość duży klucz może jednak przekłamywać przy tak małym gwincie, ale nigdy wcześniej nie udało mi się zniszczyć stalowej śruby.

Na oko też ciężko dokręcić, konstrukcja jest na tyle "filigranowa" że można ją ściskać w nieskończoność.

Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady nie mam ale przestrogę - mostki Kellys Expert też mają takie "genialne" rozwiązanie. Kto to widział mostek przykręcać takimi śrubami jak koszyczek na bidon.

EDIT: Już sobie przypomniałem: chodziło mi o to, że ten mostek przykręcało się do rury sterowej dwiema śrubami M5 zamiast standardowych M6, co też nie wzbudzało zaufania. A śrubkę M4 trzymam właśnie w ręku :w00t: Takimi się przykręca np. gałki do drzwiczek szafki czy uchwyty do garnków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszyczek na bidon ma M5 :D

Dokopałem się do prawdopodobnie "pierwotnego" producenta tego mostka, firmy WREN, Force najwyraźniej sprzedaje to samo pod swoją marką. Co się okazało?

1. Na stronie jest napisane że śruby M4 można dokręcać maksymalnie 6Nm

2. Podobno wycofali się ze śruby M4 na rzecz M5, podobno z racji lepszej dostępności narzędzi ( Torx taki jak do tarcz hamulcowych). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...