Skocz do zawartości

[Piasta] Novatec D042SB co z dźwiękiem?


RiderMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Ostatnio zmieniałem piasty w rowerze i na tył poszła dobrze wszystkim znana piasta Novateca D042SB. Szczerze powiedziawszy liczyłem na jakieś miłe doznania akustyczne, o których można się dużo naczytać w internecie jeśli chodzi o tę piastę. Natomiast moja jest cichsza od starej piasty na łożyskach kulkowych. Wytarcie większości smaru z zapadek NIEZNACZNIE ją podgłośniło, ale podczas jazdy jest praktycznie bezgłośna. 

W czym tkwi problem? 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie na temat dźwięku można poczytać tutaj:

https://rowerowy.com/sklep/prod/novatec-t-do-42-sb

Skoro dźwięk jest odbierany pozytywnie, to znaczy,  że go przynajmniej słychać podczas jazdy... 

Na yt też głośniej niż u mnie, chociaż żadnej wzmianki o modyfikacjach. Nie wiem z czego to wynika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tatanka napisał:

Może naczytałeś/naoglądałeś  się stuningowanych  piast?

@RiderMTBmasz tu filmik z moją, kręciłem go zaraz po montażu:

teraz chodzi ciut głośniej bo została rozebrana wyczyszczona i nasmarowana delikatnie rohloffem. a poniżej następny filmik z usterką która mi się przytrafiła w lipcu, problemem okazał się odgięty pierścień zapadek. założyłem go na odwrót i piasta działa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiojedzie napisał:

Jeszcze zależy czym są nagrywane filmiki na yt bo jakość mikrofonu w urządzeniu też ma wpływ na volume ;) 

Moim zdaniem takie nagrania niewiele dają. Powinno się to nagrywać z odległości... Najlepiej z wysokości głowy siedząc na rowerze. ;) Miałem te piasty i mimo słabej pamięci nie kojarzę, by brzmiały jak wyżej...

@RiderMTB i tak nie masz źle...
Mam u siebie w kole założoną nówkę sztukę DT Swiss 350. Na nagraniach brzęczy aż miło, a moja? Prawie bezgłośna. Trzeba się dobrze przybliżyć, żeby usłyszeć "cykanie". ;)
No ale w tym wypadku to kwestia "rozjeżdżenia" jej. Kilka stówek i mam nadzieję, że będzie brzęczeć aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to też zamiast dzwonka po prostu zakręcę korba do tyłu, tzn że hałas mojego novateca jest wystarczający. Ale w takim razie zastanawiam się jakie piasty mają ci których słychać z kilkunastu - kilkudziesięciu metrów... słyszałem takie piasty np w s-worksie i w superiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z siodełka jest bardzo słyszalny, nawet teraz kiedy pod kaskiem mam czapkę na uszy. Ale pamietam że kiedy założyłem tą piastę po pierwszych jazdach byłem trochę zawiedziony bo na dworze była ledwo słyszalna mimo fajnego dźwięku w domu. Jednak to był styczeń rok temu i montaż novateca przypadł na rekordowe mrozy tamtej zimy, pomyślałem więc że temperatura ma wpływ na gęstość smaru, sam nie wiem... Potem w każdym razie zrobiło się ciepło i piasta trykała już normalnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Założyłem nową sprężynkę...

 

 

 

różnica w dźwieku w stosunku do fabrycznej sprężynki jest niesamowita. na pw info do kogo się zgłosić na facebooku po taki mod ;) ale na moim kanale również jest filmik z przypadłością mojej fabrycznej sprężynki :( pomagało odwracanie jej co jakiś czas tył na przód. teraz mam cały zestaw nowych sprężynek do tego pięknie brzmiących :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie mocniejszej sprężyny oprócz lepszego dźwięku niesie za sobą praktycznie same wady, szybsze zużywanie się zapadek i bębenka i przede wszystkim bardzo szybko hamuje koło, nie wiem w praktyce czy jest to zauważalne podczas jazdy ale kiedyś też z tym eksperymentowałem tak na "sucho" bez jeżdżenia i szybko wróciłem do stockowej sprężynki, wolę jak kręci się dłużej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie testuję działanie, po wybraniu najbardziej odpowiedniej sprężynki (dostałem ich kilka) ciężko mi powiedzieć czy koło kręci się dłużej czy krócej na pewno jest to niezauważalne podczas jazdy (gdzie przecież i tak właściwie cały czas pedałujemy :P ). Za pierwszym razem wsadziłem sprężynkę na której dźwięk był jeszcze głośniejszy ale czuć było opór w działaniu i faktycznie koło kręciło się krótko, poszukałem więc takiej na której wszystko będzie pracować tak lekko jak na fabrycznej. Oryginalna sprężynka i tak miała wadę o czym pisałem wcześniej a kumpel podesłał mi fb tego gościa więc wziąłem bez zastanowienia, a to że praca mechanizmu jest głośniejsza to tym lepiej :) nie mogłem znaleźć wcześniej zestawów naprawczych lub samych sprężynek do tego modelu, a problem pokazany na filmiku występował czasem po myciu napędu wodą małym ciśnieniem i preparatem odtłuszczającym i pomagało odwrócenie sprężynki tył na przód. Nie mam pojęcia dlaczego, na pewno wnętrze nie było zalane bo po rozłożeniu bębenka zapadki były nadal ładnie nasmarowane olejem... Ta sprężynka która jest obecnie założona i tak jest tylko troszeczkę grubsza i twardsza od fabrycznej, nie ma wogóle porównania z kółkiem od kluczy które tam montują niektórzy kaskaderzy :D Będę po prostu co jakiś czas zaglądał czy nie dzieje się nic złego jeśli chodzi o eksploatację i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...