Skocz do zawartości

[Kontuzje] Problem z kolanem


taksdd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z zawodu jestem informatykiem – wiec wiekszosc czasu spedzam na siedzaco. Czesto siedze z wyprostowanymi nogami aczkolwiek zdarza mi sie miec je zgiete w kolanach przez dlugie godziny.

Okolo rok temu zainteresowalem sie kolarstwem. Na poczatku wszystko bylo w porzadku, brak kontuzji lub najmniejszego nawet bolu. 
Pewnego dnia w czasie zlej pogody poszedlem na silownie zeby potrenowac na rowerze stacjonarnym. Niestety moj trening byl zbyt intensywny I przeciazylem kolano. Najpierw kilka godzin po sesji poczulem  tepy bol w srodku kolana, pieczenie nad rzepka oraz pieczenie I dziwne mrowienie w udzie nad kolanem. Mrowienie I pieczenie w udzie bylo szczegolnie dotkliwe gdy lezalem.
 
Mialem kilka wizyt u fizjoterapeuty I po serii cwiczen oraz masazow udalo mi sie wyleczyc pieczenie I mrowienie w udzie.

Niestety nie udalo mi sie wyleczyc pieczenia nad rzepka (np gdy dotykam to miejsce). Niestety takze po jezdzie na rowerze, pojawia sie tepy bol w srodku kolana.

Mialem dluga przerwe od jakiegokolwiek sportu i tymczasowo bol przeszedl. Wczoraj zdecydowalem sie wrocic do cwiczen od fizjo I bol znowu wrocil.

1. Miejsce gdzie czuje pieczenie (szczegolnie gdy noga jest zgieta w kolanie):
20171228_233917.jpg


2. Tutaj czasami pojawia sie pieczenie gdy leze:
20171228_234159.jpg

3. Ciezko jest mi zlokalizowac gdzie dokladnie w srodku kolana pojawia sie ten tepy bol.

Chcialem sie dowiedziec czy ktos spotkal sie z czyms takim I jakie badanie daloby mi najskuteczniejszy obraz problem.

Pozdrawiam I dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poszukać jakiegoś dobrego ortopedę i się skonsultować. Niezależnie od tego jeśli chcesz pomóc swoim kolanom możesz zrobić 3 rzeczy:

1) Sprawdź czy nie masz za nisko siodło. W necie znajdziesz wzory jak ustawić wysokość siodła w zależności od długości nogi. Ja ustawiam siodło jeszcze wyżej, bo nawet pół centymetra mniej po dłuższej jeździe powoduje ból w kolanie.

2) Jeżeli jeździsz z niską kadencją, spróbuj popracować nad jej podniesieniem. Jazda siłowa, z niską kadencją zdecydowanie nie służy kolanom.

3) Poświęć chwilę na rozciąganie po jeździe. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, miałem podobnie, zacząłem od odpuszczenia kilku treningów, kombinowania z pozycją na rowerze i rozciąganiem. Po 3 tygodniach przeszło. Po tym jeździłem na początku spokojnie, trasy do 30 km po płaskim i raczej z wysoką kadencją 85-90 rpm. Ból czasami powracał ale wtedy robiłem przerwę na kilka dni, starałem się rozciągać i nie przemęczać nogi i jakoś to dawało radę. Lekarzy odwiedzałem ale kończyło się na rejestracji do ortopedy "za pół roku" o czym oczywiście później zapomniałem i konsultacja ze specem przepadała.
Ogólnie to ja mam zerwane od kilku lat więzadło krzyżowe przednie jednak nie przeszkadza mi to w normalnym chodzeniu, spokojnym bieganiu i jeździe na rowerze. Lekarze NFZ zalecają mi wzmacnianie mięśni poprzez właśnie jazdę na rowerze i siłownie a operacja to ostateczna ostateczność :) Jakiś czas temu prywatnie odwiedziłem porządnego ortopedę, który leczy m.in. piłkarzy z Ekstraklasy i skończyło się na tym że rekonstrukcja więzadła wyjdzie mnie ok 12 tyś zł :D Na razie sobie odpuściłem bo zbierałem kasę na nowy rower :P
I tak sobie jeżdżę na tym rowerze od 5 lat, co roku coraz więcej, w tym roku nakręciłem już 8 tyś km i wyjątkowo zero problemów z kolanem i bólami - chyba pomogło porządne rozciąganie i poprawnie ustawiona pozycja na rowerze (a zimą siłownia i spokojne podnoszenie małych ciężarów). Życzę powodzenia.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tylko to musi byc ortopeda specjalizujacy sie w kolanach i do tego najlepiej sportowy. Niektorzy ortopedzi lepiej czuja sie np w kregoslupach czy barkach to z kolanem moga nie pomoc. A jak nie bedzie sportowy to jest ryzyko, ze jak mu powiesz ze duzo jezdzisz to on powie ze kup se pan samochod. Ja taki przypadek niestety mialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...