Skocz do zawartości

[turystyk gravel] Treningi i wyprawy 8k


tomit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

od dłuższego czasu poszukuje roweru nowego. Z racji że jestem jeszcze trochę słoikowaty to często weekendy spędzam w rodzinnych stronach gdzie staram sie śmigać szosą, obecny kończący się rok praktycznie nic.

Jednak chce w końcu się ogarnąć i wybrać na jakąś dłuższą wycieczkę w Polskę tak 5/6 dni. 

Problem w tym że na szosę to nie załaduję nic bo zero mocowań a poza tym trochę bym się bał ładować tam jakiś większy ciężar niż 10kg.

 

I zastanawiam się po pierwsze czy zakup gravela to dobry pomysł bo głównie jak już śmigam to asfalt i czasem szutry. Turystyk mnie jakoś nie przekonuje bo przez wyprostowaną pozycję zbiera się cały wiatr. Na szosie mam 150 max za sobą pamiętam że 4 litery aż się gotowały ale jakoś ogarnąłem na turystyku jakoś tego nie widzę. 

 

Dodatkowy problem z gravelami jest taki że się reklamują jako wszechstronne a może 10% ma montowanie na błotniki i bagażnik :/ dodatkowo hamulce hydrauliczne są tylko w najwyższych modelach. 

Może znacie jakieś modele które oferują opcje klasycznego bagażnika maja tarczówki oraz zamykają się w 8000. Niby jest Rondo ale tylko stalowy ma mocowania a jego kolorystyka do mnie nie przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem teraz Marina four cornersa 2018 czarna wersje. Może nie ten pułap  cenowy bo ok 3,6k ale zawsze można napęd wymienić + koła. Bardzo dużo mocowań, fajna lekka stal. Teraz służył mi ala kolarka . Geometria tez nie jest wyścigowa ale tez nie pełni wyprostowana. Jest sporo miejsc montażowych  i na wszelkie bagażniki i błotniki, tylne stopki. Wewnętrzne tarcze. Jest też wersja elite za 9k ale jak dla mnie chyba nie warta tej ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, widziałem tą wersje za 9k i faktycznie nie do końca mnie przekonuje, we wszystkich tańszych Matinach jest mechaniczny hamulec co mnie chyba najbardziej zniechęca. Ale faktem jest że otworów montażowych jest sporo i cena jest znośna. Moje 8k to kwota jaką mogę max dać za rower który w pełni spełni moje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roweru też trzeba doliczyć dobre bagażniki np koszt tubusow na przód i tył to już pod 1 k podbija. Na wyprawy nie ma nic lepszego niż hamulec na linkach mechaniczny. Nie ma co się popsuć a jak poluje to da się to naprawić. W hydraulice jak będzie pech i pójdzie uszczelka to powodzenia....a i hamulce w marinie mam trochę spyre c które są całkiem dobre. Na polskiej stronie mają jeszcze bałagan.

Ps  i wchodzą balony 2.1  29 cali z tego co wyczytałem. Na pewno 2.0...

 

Jednak jak bym miał twój budżet to celował bym coś może np z surly . Podobno niezniszczalne maszynki...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą 'wyprawą' to tak raczej na spokojnie bo będąc ciagle . obrębie polski to to bardziej długa wycieczka krajoznawcza niż wyprawa. Więc jak się coś doszczętnie rozleci a jest się 300km do domu to się wsiada w pociąg i jakoś wracamy :). A co do hamulców to w sumie tam są 2 tłoczki czego nie byłem świadom. Hmm. A jak Ci się SRAMy sprawdzają bo nigdy nie miałem styczności w szosie mam 105. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten trek wygląda interesująco. Ciekawe jak w praktyce się sprawdza. Nie wiem tylko czy nie ma zbyt łagodnej geometrii bo jednak jednak 90% czasu to będą wypady do 100km bez załadunku. 

Edit: bardziej chyba do mnie ta 920 od treka przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stalowymi nie miałem nigdy styczności więc jednak bardziej o aluminium myśle bo lżejsze jest. Ale stal za to trwalsza teoretycznie. Jednak na tym aspekcie się jakoś nie skupiam jak znajdę coś interesującego i będzie to stal będę się musiał zastanowić mocno. na pewno Carbon jest mi całkowicie zbędny jedynie aby widelec był dla tłumienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądem 920 mnie zdobyła dodatkowy plus że jest sprzęt bagażowy który mogę zdemontować ale już jest i nie dokładam kasy. Na minus te kapcie bo odrobine za wielkie.  Marin Lombard Elite byłby idealny w tej cenie w sumie gdyby nie ta korba, poszperałem i to jest średniej jakości sprzęt. Nie wymagam wszystkiego super ale jak już widzę opinie że to dziadostwo to wole sie nie ładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z natury nie jestem osobą która kupuje i coś wymienia. Dokupić ok ale wymontować i założyć inne bo w nowych coś mi nie odpowiada już w chwili kupowania. Wole dać kolejne 500 więcej i mieć to co chce bez dodatkowych zabiegów, wiem że zapewnie 99% osób uzna to za głupotę ale tak już mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej ... koło 29', 28' i 700c ma tą samą średnicę osadzenia opony czyli 622 mm.
Słowem z oponami nie ma problemu pod 622 kupisz opony do "szosowego kondona" po plusowego 29.

Pozostaje tylko kwestia kompatybilności szerokości obręczy z dana szerokością opony . Dla obręczy o szerokości 18 czy 19 mm masz bardzo szeroki wachlarz rozmiarów.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie zniechęcając wcale do "Gravela" zadam pytanie?

W domu jest szosa, więc dokupujemy:

  • zestaw toreb bajkpakingowych
  • opony antyprzebiciowe, może ciut szersze ( ewentualnie drugi, trwały, cięższy komplet kół)
  • bardziej miękki napęd jeśli są plany alpejskie
  • do rozważenia i bardzo godne polecenia są błotniki, pełne, z szybkim montażem.
  • pedały mtb i buty nadające się  do chodzenia

 

Z perspektywy posiadania za dużej liczby rowerów doceniam zalety ograniczenia liczby posiadanych sztuk...

No chyba, że słoiczy tryb  życia właśnie wskazuje na posiadanie drugiego roweru w innej lokalizacji...  :)

Przed decyzją o zakupie czegoś o rozlazłej geometrii jak four kourner  itp. albo  na szerokich gumach proponuję wypożyczyć  coś do testów, dla szosowca duży rozstaw osi i gruba miękka guma może albo być trudna do zgryzienia, albo wspaniała, trudno zdalnie wyczuć. Część rowerów Grawelowych ma wysoko kierownicę, co jest sprzeczne z założeniami pierwszego postu, ale niesamowicie przyjemne w czasie turystyki .

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja słoikowatość skłania mnie do zakupu drugiego roweru. Miałem jeszcze niedawno 29er'a ale nie pasował mi jakoś. Głównie kiera i troche za wielkie kapcie. A jakbym mu dał małe to by komicznie to wyglądało. 

Co do modyfikacji obecnej szosu to ona raczej mocno ograniczona, bo mam meride scultira 904 i jakbym mógł tab zamontować klasyczny bagażnik to bym się mocno zastanawiał. Problem jest też taki że chyba nie do końca trafiłem z rozmiarem przy zakupie mam XL i 188cm [ale to może kwestia regulacji pozycji]. Ok sporo jezdziłem  po zakupie, bo ten rok prawie wcale bo ciagle ten 29er był pod ręką. 

A co do toreb a nie klasycznego bagażnika to wydają mi się one mało praktyczne na codzienne użytkowanie. Ale to jest tylko moje wydaje mi się.

 

Powiem Wam że jakoś bardziej jestem za Marin lombard elite  czy też Accent furious bo jednak cenowo wypadaja bardzo dobrze a aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuje, jedyne pytanie czy accent ma dwa tłoczni na zacisku hamulca czy jeden. Musze dorwać te rowery i nanich posiedzieć. 920 pewnie nigdzie nie znajde jak bym chcial przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...