Skocz do zawartości

[Serwis] Rock Shock RC32


dervill

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Mam Cube Acid 29 z 2013r. Niestety pada mi powoli moj przedni i jedyny amortyzator Rock Shock RC32.

Dwa pytania:

- czy warto inwestowac w naprawe, jesli tak to jaki zestaw naprawczy mam wybrac?

- jesli nie warto inwestowac w naprawe, to na jaki (tej samej klasy i w rozsadnej cenie) amortyzator mam wybrac?

 

 

Bildergebnis für cube acid 2013 black and white

 

 

Edytowane przez dervill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być ok. Nie wiem, jak z jakością uszczelek kurzowych, ale powinno wystarczyć. SRAM zazwyczaj udostępnia manuale serwisowe do swoich amortyzatorów - tam znajdziesz informacje dotyczące rozbierania amortyzatora i ilości i rodzaje olejów jakie są potrzebne.

W starszych amortyzatorach RS był olej 5w do tłumika i 10 (albo 15w) do komory SoloAir i dolnych lagów. W praktyce wystarczał olej 5W do wszystkiego. Tutaj może być podobnie, ale sprawdź to jeszcze. Co do marki oleju, to chyba większość osób poleca Motorexa do zawieszeń. Ja lałem Agipa dedykowanego do sportowych motocykli (taki dostałem od ręki za rozsądne pieniądze w serwisie motocyklowym). W każdym razie nie warto kupować oryginalnego oleju RS. 

Potrzebna Ci będzie benzyna ekstrakcyjna/alkohol izopropylowy, żeby wszystko dobrze w środku wypłukać, bo jak długo nie zaglądałeś do środka i uszczelki kurzowe już puszczają olej, to znaczy, że do środka mogły się dostawać zabrudzenia z zewnątrz i jest tam niezły bajzel.

Aa i zajrzyj na YT. Są oficjalne  manuale do wielu modeli. Jak nie znajdziesz konkretnie do XC32, to szukaj filmików z SoloAir po 2010/2011 roku, bo wtedy, zdaje się, zmieniła się konstrukcja sprężyny. Chyba, nie jestem pewny co do daty, ale mój Recon z 2011 ma już nowszą wersję sprężyny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Franiuu wielkie dzieki.

Rozebralem wczoraj moj amortyzator. Sciagnalem tez caly manual ze strony.

Sprawa wyglada nastepujaco. Pokazuja tylko wymiane o-ringow z jednej strony. Pisza zeby wlac 6ml do kazdego otowru.

Ale z uwagi, ze ja nic nie robilem przy tym amortyzatorze kilka sezonow to chcialbym wszystko co sie da w nim wymienic.

Otworzylem korek z drugiej lagi i tam jest sprezyna zamoczona w oleju. Niestety troszke sie ulalo.

Pytanie, jaki tam moze byc olej oraz czy powinno byc go pod korek (z tego co mi sie wylalo na szmatke sugeruje mi ze cala sprezyna jest w oleju zamoczona)?

 

Linki

str. 13 na gorze napis XC32

https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/0cjcIP5CrhBhliK4e7Fx426pWaMOGGDE_w53Uy6Df84/mtime:1372788169/sites/default/files/techdocs/2013_rockshox_spc_rev_b.pdf

str. 20

https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/aY_r0C_tUC2cAOn3Yey1wiBcFo8Qp_jwDEDMf8OW1O4/mtime:1372788174/sites/default/files/techdocs/gen.0000000004207_rev_a_2013_sektor_recon_xc32_solo_air_service_manual.pdf

 

 

 

Aufnahme8.jpg

Aufnahme9.jpg

Aufnahme10.jpg

Edytowane przez dervill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie opisuja tylko jedna golen. I tam zgadza sie wszystko. Wystarczy nasmarowac i wlac 6ml oleju.

A co z druga golenia. Tam po otwarciu gornego korka ujrzalem cala golen wypelniona olejem i wlasnie ten olej chcialem wymienic bo ma juz 4 lata.

pomylilem na zdjeciu komory. Teraz jest dobrze

 

 

Aufnahme8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skom25 napisał:

Sa butelki oleju RS 120ml po 20zl, nie kombinuj.

tylko u mnie wchodzi 150ml +12ml. Lepiej mi kupic od razu całego 1litr.

 

A jaki dokladnie Motorex lub Agip jako zamiennik za RS 5wt

 

taki może być?

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/amortyzatory-rowerowe/smary-oleje/p,olej-do-amortyzatorow-moto-racing-5w-1l-motorex,1401.html 

Edytowane przez dervill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...