Skocz do zawartości

[Rozmiar] Jaki rozmiar ramy Giant Defy 1/Defy 2?


budyn119

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcę kupić szosowego Gianta Defy 1/Defy 2 na ramie, która była montowana w nich bodajże w sezonach 2015 i 2016. Niestety w mojej okolicy nie mam możliwości nigdzie sprawdzić rozmiaru, zaś Giant obecnie sprzedaje już następcę Defy na innej ramie. Waham się między rozmiarem M/L a rozmiarem L. Wg oznaczeń producenta rozmiar M/L to mniej więcej 179-188cm, a L to 185-195cm. 

Moje wymiary: wzrost 185cm, przekrok 86. Jest ciekawa oferta rozmiaru L, nie wiem tylko czy minimalnie nie przyduża. Czy ktoś z Was ma może któryś z tych rozmiarów tych modeli i podobne wymiary?

Link do modelu z wymiarami:

https://www.giant-bicycles.com/pl/defy-1-2015

Rozmiarówka ze strony olimpiasport:

http://olimpiasport.pl/tabele_rozmiarow/giant_-_rowery_2015_-_dobor_wielkosci_ramy_-_tabela_rozmiarow/125.1.1.pl.0.htm

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 181/85 i Defy 2 Disc 2016 w rozmiarze ML i jeździ mi się super. Co prawda jest to moja pierwsza szosa więc w tej materii mam znikome doświadczenie. Z moim wzrostem jestem dokładnie pośrodku przedziału Gianta i tym się głównie kierowałem. Wsiadłem na rower, poczułem się bardzo dobrze i było mi wygodnie więc rower zabrałem ze sobą do domu. Nie wiem co byłoby w moim przypadku z rozmiarem L, bo na takim nie jechałem :) No i w papierowych wersjach katalogów Gianta jest dokładniej rozpisana rozmiarówka ram względem wzrostu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budyn,

Wybierz ramę, która będzie miała długość górnej rury w horyzoncie ok. 57/58cm. To co oni podają w tej geometrii bez rysunku, to jakiś skandal poza reach i stack. Mi jakoś te dwa wymiary nie podchodzą, ja zawsze patrzę na długość horyzontalną i trafiam bezbłędnie. Jak bym nie wiedział ile dokładnie wynosi ten wymiar, to wybrał bym mniejszą M/L i najwyżej dał mostek 12/13cm. Przy główce 18,5 nie będzie tragedii, ale też nie znamy długości podsiodłówki, ale tę łatwo wyciągnąć sztycą. S kolei wybranie za długiej ramy (L ma długość górnej rury 57,5 czyli teoretycznie w horyzoncie wyjdzie ok. 59), będzie bardzo niewygodne i tak jak inny kolega w podobnym temacie, zaczniesz skracać mostek do śmiesznych w szosie wymiarów 80/100mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie właśnie mam obawy. Nie sztuką jest wydać kasę, a potem nie mieć przyjemności z jazdy ze względu na zły dobór ramy. Poszukam modelu na mniejszej ramie, przy zbyt dużym wyciągnięciu też długo bym nie wytrzymał, zwłaszcza że to rama bardziej w typie endurance i takiej szukam. Dzięki Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciężko stwierdzić jaki to typ ramy nie mając dokładnej geometrii z rysunkiem. Może przecież być tak, że ta ich długość górnej rury w L wynosząca 575mm jest podana właśnie jako wymiar horyzontalny i wtedy byłby to rozmiar dla ciebie. Tym bardziej jeśli mówisz, ze to endurance czyli główka 20,5 też jakoś nie powinna dziwić choć to dość spory wymiar. No ale bez dokładnego rysunku gdybamy i lepiej olać taki strzał w ciemno, niż przypadkiem się sparzyć i narazić się na koszta wysyłek itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz wydawać by się mogło że L byłoby dobre na mnie. Na kilku stronach znalazłem jednak odmienne tabele co do widełek wzrostu co do poszczególnych rozmiarów. Spróbuję jeszcze od sprzedającego konkretne wymiary dostać, byłoby najlepiej.

Ps. jeśli mierzysz od środka rury sterowej do środka rury podsiodłowej (TT) i od środka suportu do końca rury podsiodłowej (ST) to myślę że tak ;) 

Dzięki zag49 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Top Tube, a Top Tube Horizontal (TTh) czyli w poziomie

wpid-Photo-3-Oct-2013-1141-pm.jpg

To ogromna różnica i zawsze TTh będzie dłuższe od TT (C-C), ale to TTh jest efektywną długością ramy i zawsze będzie taka sama w przeciwieństwie do TT (C-C), który zależy np. od slopingu.

Zaq zmierzył M/L gdzie TT (C-C) wynosi 545, ale TTh wyniesie ok. 560 i faktycznie będzie to dość idealnie pod 181cm wzrostu. Mając 185 warto wybrać TTh ok. 570/580 i tyle najprawdopodobniej będzie miała właśnie L. Zresztą zgadzało by się to nawet z tabelą rozmiarową Gianta: https://www.giant-bicycles.com/pl/defy-1-2015 gdzie M/L ma 560, a L 575. Po prostu oni źle to napisali ujmując ten wymiar (efektywną długość) jako TT a nie TTh. I teraz L to bardziej po ludzku rozmiar 58 o TTh 575 i geometrii właśnie endurance (główka 20,5), slopingowej (STL c-t 545) pod ok. 183/190cm wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem to co miałem zmierzyć, choć nie do końca widziałem celowość tego pomiaru :) Masz rację, efektywnie jest jakieś 56cm i wg wszelkich prawideł jest to właściwy rozmiar dla mojego wzrostu. Myślę, że można zaufać Giantowi w kwesti doboru rozmiaru. Oczywiście z zaznaczeniem, że dotyczy to rowerzysty w miarę proporcjonalnie zbudowanego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg angielskich jednostek moje wymiary wynoszą:

wzrost: 6,08

noga: 33,85

a poniżej wrzuciłem takie kalkulatory (aczkolwiek jeden na pewno jest z młodszego modelu - na rok 2017):

Wychodzi, że jestem niemal pośrodku, z przewagą jednak na rozmiar mniejszy - M/L  wg jednego kalkulatora (i tak słyszałem, że  raczej powinno się wybierać, lepszy mniejszy niż za duży). jednak bez przymierzenia roweru się nie obędzie.

GiantFrameSizing_zps699756f6.jpg

2017_GIANT_DEFY_SIZING.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze rozmiary dobierają zawodowi kolarze, bo dzięki temu uzyskują niższą główkę ramy, a więc bardziej aero pozycję. Chcesz takiej pozycji? To nie szukaj ramy endurance tylko sport/aero, a wtedy przy TTh 575 dostaniesz główkę 175/185mm.

Zrób sobie jak uważasz, ja ci podpowiadam z doświadczenia, bo też mam tyle wzrostu i nie chciał bym ramy z TTh mniejszym niż 570mm (obecnie mam 575 i mostek 120 w ramie aero). Jeśli uważasz, że chcesz uzyskać pozycję sportową dla siebie z główką 185, to bierz mniejszą i dawaj mostek 130. Pytanie tylko, po co? Lepiej wtedy kupić od razu ramę sport/aero, a nie endurance, bo z główką 185 to ty pozycji endurance nie uzyskasz (no może jak zostawisz ze 4 podkładki pod mostkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Podjąłem decyzję. Poszperałem w necie i na zagranicznych forach ludzie o podobnych mi wymiarach jednak brali mniejszą ramę, podobna ta w przypadku Gianta w tym modelu jest dość duża jak na poszczególne rozmiary. Rower który się trafił wydaje się ok.  jeśli chodzi o stan i cenę, ale będę jednak szukał rozmiaru M/L (56cm) z Gianta. Dzięki jeszcze raz, temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...