Skocz do zawartości

[Raidon] zakup Raidona - jaķie stery?


psix21

Rekomendowane odpowiedzi

Epixon z tłumikiem raidona (czyli fabryczny) ma tylko regulację odbicia, chyba, że masz wersję z blokadą na goleni to wtedy masz jeszcze kompresję (analogicznie jak w RS). Poza tym reby masz RL i RLT (z regulacją kompresji). Obecnie SID nie da nic więcej niź reba poza mniejszą nieco masą.

No i twoja jednostkowa przygoda z rebą nie jest żadnym wyznacznikiem jakości pracy i problemów z tymi amortyzatorami. Praktycznie codziennie spotykam się z potwierdzeniem, że jest zupełnie odwrotnie niż piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te Reby RLT to są jakieś kombinowane jak chodzi o zakup, bo tak normalnie nowej z danego roku w kartonie chyba nie kupisz. One chyba tylko OEM były.

 

A SID w wersji wyższej niż RL ma już regulacje kompresji.

 

@psix21

Przy 80kg już sztywna oś poprawi sztywność przodu i przy sztywnej tarczy nawet 180mm nie będzie dzwoniła.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 gold pracuje przyzwoicie. Do tego koszt części to właściwie tylko oringi. Regulację te same. A jedyny minus to filigranowe golenie i dlatego pod 85kg+ lepiej go unikać.

Epixon pracuje dokładnie tak samo jak raidon (te same podzespoły wykonawcze), na minus smarowanie, nierozboeralny tłumik, czułość dostrajana wymianą sprężyny negatywnej (aczkolwiek z praktyki widzę, że 60% jeżdżących nie ma pojęcia jak powinien pracować poprawnie ustawiony amortyzator natomiast 95% nie wie co to czułość).

 

Co ty piszesz że te same zespoły wykonawcze. Może wygląd i tłumik ten sam lecz dużo różnią się w materiałach. Ty bawisz się tylko w serwisie a ja oprócz serwisu bawię się również z podejściem technicznym, co już wszystko przeanalizowałem z kolegą w Insytucie metali nieżelaznych, tak samo badałem gatunki  wykonanych materiałów Raidona i Epixona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Activia:

Co do samego body pełna zgoda, że są różnice w stopach (i stąd inna masa tych dwóch modeli). Jednak co do podzespołów wykonawczych to:

 

1. Tłumik - w jedym i drugim FUN070-10

2. Zespół sprężyny powietrznej - zarówno w raidonie jak i odpowiadającym mu epixonie jest to FKE209-41/2

 

Nie chcesz chyba nam wmówić, że podzespoły sygnowane jednym PN są wykonane inaczej w zależności czy były montowane w raidonie czy epixonie?

 

Z niewykonawczych jednak mających jakiś wpływ na pracę uszczelki kurzowe i gąbki również są te same. 

 

Faktem jest, że nigdy nie porównywałem wygrzebanych z jednego i drugiego ślizgów, ale biorąc pod uwagę bliskość w hierarchii nie sądzę, żeby były różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, tak samo raidon. Są jednak takie same w jednym i drugim biorąc porównywalne ze sobą modele - podane part numbers powyżej dotyczą:

SF16-EPIXON-DS-LO-R-CTS-29 vs. SF16-RAIDON-XC-DS-LO-R-CTS 29

 

No chyba, że cofniemy się z dywagacjami w czasie do roku 2015, kiedy to Epixony miał tłumiki rozbieralne takie same jak w modelach z wyższych półek.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie jest takie, ile kosztuje XC30 gold, bo za jakieś 1200zł pewnie już można wyrwać Epixon'a TR, a on ma już zupełnie inny tłumik.

 

Mówimy o wersji BOX widelca - fabrycznie nowy, zapakowany itp.

 

Bo jak:
http://www.ebikeserwis.pl/amortyzator-rock-shox-30-gold-tk-soloair-100-29-9m,3,4053,3220

.. to nie mamy o czym mówić. I to jest wersja QR, a Epixon TR ma już sztywną oś.

 

Tutaj porównanie świetny już Axon:
https://www.srsuntour.com/collections/xc-marathon-forks/products/test-axon-lo-rc-15qc?variant=44245468430 - strona producenta i cena  1.589,95 PLN  

vs

XC30 gold:

https://www.sram.com/rockshox/products/30-gold-tk#sm.0000d8adm6ughd0f1128t0pb1m9q8 Euro: €360 - €443 - aka 1.511.79 - 1.860.35 PLN / średnia cen to 1686,07 PLN

 

z czym do ludzi jak chodzi o RS i ich ceny?

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zapytać czy jest z oryginalnym kartonem i czy np jest gwarancja u nich realizowana czy gwarantem jest Harfa.

 

"6. Faktura VAT 23% (90% produktów)" - to też świadczy o tym, że cześć rzeczy co sprzedają mają z demontażu itp, a te "ich 90%", to jest w praktyce 50% jak nie więcej znając życie.

 

On w cale nie musi być gorszy od wersji BOX, która przeszła przez Harfę, jednak od Activii, który bierze Epixon'y od polskiego importera/dystrybutora takiej ceny nie uzyskasz, tylko musisz kombinować przez allegro itp.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem kilka tych epixonów po 650 z piwnicy (chyba to to samo co na aledrogo) i są to w pełnisprawne epixony xc 2015 (te z lepszych czasów - tłumik rozbieralny). Do  tego dają 2 lata gwarancji, przeglądy za friko i ew. przelot koła. Tyle, że mają zdaje się wyłącznie tapered sterówki a autor potrzebuje prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także bym mógł skupować pozostałe niesprzedane amorki OEM np. z kross-a i sprzedawać w rewelacyjnych cenach.  Mam dostęp bezpośrednio do Taiwanu oprócz Eurobike  co daje mi w pełni dostęp do części zamiennych w porównaniu tego co jest dostępne w Polsce. Co do cen to gdyby nie koszty transportu i te pierdzielone Polskie Opłaty to ceny amorków miał bym z kilkadziesiąt procent taniej niż cena detaliczna. 

Bardzo mnie ciekawiło wykonanie amorków OEM co do modeli katalogowych przez co też przebadałem to technicznie i zauważyłem spore różnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową zaletą RSów są otwarte kąpiele olejowe. Daje to łatwość serwisu i  w pełni kontrolę nad parametrami pracy. Reba jest kultowa i podważanie jej jakości pracy jest mocnym nadużyciem. Nie znam nikogo narzekającego na jakość pracy Reby. 

Inna sprawa to cena jaką trzeba za te widelce płacić. Tu w budżecie do 1000 zł rządzą amortyzatory RST/Suntour. Pytanie co lepiej zrobić kupić nowego Suntoura za 1000 czy używaną Rebę???? Ja bym wolał Rebę, ale jest wielu co zrobi odwrotnie. Często amator nie jest w stanie zweryfikować jakości widelca. A tu ma nowy z gwarancją. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, ze nie bede w stanie wykorzystac w pelni mozliwosci Reby. Kupuje amora dla komfortu jezdzenia a nie do maratonow itp. Jezdze na xcr i jest slabo. Mysle ze przesiadka na epixona to juz i tak bedzie gigantyczna roznica.

 

Ale z drugiej strony patrzac - wiem co to jazda w terenie - xc, dh itp ;)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez psix21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 30.11.2017 o 14:16, ACTIVIA napisał:

Szkoda że nie masz pod koło 29" bo mam w promocji Epixona za 600zł

Czy jest jeszcze ten epixon w tej promocji ? Ewentualnie jaka cena za raidona XC RL R 29 air. Proszę jeśli jest taka możliwość o potwierdzenie że taki amortyzator będzie pasował do roweru unibike fusion z 2016. Według moich ustaleń Tak ale wolę to potwierdzić u fachowców 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...