Skocz do zawartości

[napęd] Zostać przy alivo czy coś lepszego


Dust

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam Krossa Evado 5.0 2015
Przejechane około 5000km, i kaseta oraz koronki korby dwie nadają się do wymiany.
Fabrycznie było takie zestawienie:

Kaseta: Alivio CS HG-400-9 11-32T
Łańcuch - CN HG53
Korba - FC M391 48-36-26

Pytanie czy zostać przy tym samym czy przeskok na np kasetę Deore HG-50-9 i lepszy łańcuch da widoczne efekty. Jakie propozycje byście dali z kategorii najlepsze cena do jakości co podpasuję do tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lepszy łańcuch da widoczne efekty

Na lepszym łańcuchu znacznie dłużej wytrzyma napęd.

 

 

 

Kaseta: Alivio CS HG-400-9 11-32T

Może być

 

 

 

Łańcuch - CN HG53

Zmiana na KMC X9.93 

 

 

 

Korba - FC M391 48-36-26

Z tego co widzę to ma wymienne blaty , także możesz same zębatki zmienić jeśli Ci ta korba pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na KMC X9.93

Chyba lepiej Connex 900 albo niklowany 909, żeby nie rdzewiał jeśli rower będzie jeżdżony w deszczu. KMC X9.73 podobno szybko się wyciąga, a X9.93 to raczej to samo, tylko że z niklowanymi ogniwami zewnętrznymi. Connex za to jest chwalony za trwałość. Widziałem na forum, że tańszy, 8rz Connex 800 też pasuje do napędów 9rz, ale sam jeszcze nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tja,a świstak zwija te sreberka.

Prawie 15k to i na jednym łańcuchu da się wykręcić (miałem okazję widzieć takie cud na własne oczy).

 

 

 

niklowany 909

Cały niklowany to 908.

 

 

KMC X9.73 podobno szybko się wyciąga

Nie zauważyłem aby szybciej się wyciągał względem Connexa (chyba , że te obecne są gorsze od tych z przed lat).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady czyli zostanę przy kasecie  Alivio HG-400-9  i zmienię łańcuch na KMC X9.93. To jeszcze pytanie co do koronek w korbie, chcę zmienić największą i średnią czy pasować będą te dwie :

https://cyklisci.com/tarcza_mechanizmu_korbowego_48z_shimano_deore_104mm_fcm510_9rz,93,4147.html
i
https://cyklisci.com/tarcza_mechanizmu_korbowego_36z_shimano_deore_104mm_stal_fcm510_443_9rz,93,4146.html

bo w opisie mają że pasują do FC M510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widziałem na forum, że tańszy, 8rz Connex 800 też pasuje do napędów 9rz, ale sam jeszcze nie próbowałem.

Ja widziałem że connex się spierdzielił i robi teraz gumy :P Szczególnie do 8s.

 

Mam X9.93 i nie narzekam , zużycia nie widzę a swoje przejechałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tja,a świstak zwija te sreberka.

 

Na korbie 4050, kasecie HG400 i 3 plastelinowych łańcuchach HG53 zrobiłem 25kkm, więc jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie że na porządnych łańcuchach da się zrobić 30kkm bez problemu. Ale widocznie niektórzy mają nadmiar gotówki i lubią wymieniać kompletny napęd co kilka kkm :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch X9.73 to jest to samo co .93 jedynie pozbawiony powłoki niklowej na zewnętrzych blaszkach. Trwałość taka sama i na pewno będzie lepszym wyborem niż jakikolwiek shimano, connex czy sram. Jak występuje problem z korozją to polecam wersję silver, która jest w pełni niklowana (ale droga).

Odnośnie przebiegu 25-30kkm na alivio to przy korzystaniu z 3 łańcuchów jest to jak najbardziej wykonalne - miewam takich bikerów na serwisie. Panowie jeżdżą jednak wyłącznie turystycznie, wysoka kadencja, niewielkie siły stąd i zużycie niewielkie. Przy ambitniejszym MTB 5kkm dla kasety alivio to już sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy efekt da jazda na 3 łańcuchy, wtedy na napędzie Alivio zrobisz 20-30kkm [emoji106]

Kaseta hg-400 kosztuje tyle samo co łańcuch KMC X-9.93.

Czyli dwa komplety kosztują tyle samo co jedna kaseta i trzy łańcuchy, a wytrzymają więcej. Korba spokojnie wytrzyma dwie zmiany kasety z łańcuchem. Środkowa tarcza korby do rzeczonego napędu kosztuje -30pln.

Szkoda zabawy z rotacją i czyszczeniem łańcucha.

Obecnie na wspomnianej parze kaseta - łańcuch mam zrobione 7000km, poprzednia wytrzymała dokładnie 12,700km - wymieniłem gdy pierwszy raz mi łańcuch przeskoczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem aby szybciej się wyciągał względem Connexa (chyba , że te obecne są gorsze od tych z przed lat).

Ja widziałem że connex się spierdzielił i robi teraz gumy Szczególnie do 8s.

Musiałem przeglądać stare tematy. W nowszych rzeczywiście Connex nie jest już tak chwalony. Dobrze, że napisaliście.  :thumbsup: W takim razie zamówię X9.73.

 

Przy okazji chciałbym zapytać o suporty na kwadrat. Z tego co czytałem, to te tańsze są w zasadzie wszystkie takie same, ale może coś doradzicie?

Shimano BB-UN26 37 PLN

Accent BB-40 30 PLN

VP-BC73 30 PLN

Neco ma w ofercie jedynie długość 113.5 mm, a ja potrzebuję 113 mm. :P Tak przynajmniej znalazłem w instrukcji do korby. Mam nadzieję, że linia łańcucha 50 mm to jakiś standard i jak zaniosę to wszystko do serwisu to się będzie zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy okazji chciałbym zapytać o suporty na kwadrat. Z tego co czytałem, to te tańsze są w zasadzie wszystkie takie same, ale może coś doradzicie? Shimano BB-UN26 37 PLN Accent BB-40 30 PLN VP-BC73 30 PLN Neco ma w ofercie jedynie długość 113.5 mm, a ja potrzebuję 113 mm. :P Tak przynajmniej znalazłem w instrukcji do korby. Mam nadzieję, że linia łańcucha 50 mm to jakiś standard i jak zaniosę to wszystko do serwisu to się będzie zgadzać.

W kwadracie obecnie praktycznie nie ma różnicy - wszystkie można wrzucić do jednego wora .

0,5mm na długości osi nie ma negatywnego wpływu na linie łańcucha wszak to raptem 0,25mm odchyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwadracie obecnie praktycznie nie ma różnicy - wszystkie można wrzucić do jednego wora .

0,5mm na długości osi nie ma negatywnego wpływu na linie łańcucha wszak to raptem 0,25mm odchyłu.

Często gęsto w suportach na kwadrat i wielowypust różnica w długości osi jest tylko po stronie napędowej. Lewa strona jest tej samej długości dla całej rodziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie zauważyłem aby szybciej się wyciągał względem Connexa (chyba , że te obecne są gorsze od tych z przed lat).

Jedna rzecz mnie ostatnio zaniepokoiła. Zawsze kupowałem X9.73 z allegro/sklepów int. i otrzymywałem je w zwykłym woreczku strunowym (pewnie cięte z metra). Teraz pierwszy raz z rowertour.com dostałem go w oryginalnym opakowaniu. Zawsze wydawało mi się, że za nowości ten łańcuch wychodzi delikatnie dłuższy niż nominał, zamykało się to w ok. 0,5mm. Generalnie był jakby dłuższy już na starcie tak jak zresztą 95% innych. Teraz ten nowy jest krótszy, można by przyjąć, ze ma idealną wręcz podziałkę. Hmmm, ciekawe. Szkoda, że nie mogę tego teraz potwierdzić/zweryfikować, bo nie mam do czego porównać, ale jeśli by się to potwierdziło, to chyba warto było by unikać tych bez oryginalnych opakowań. Nie wiem, może jakaś inna fabryka je robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy zostać przy tym samym czy przeskok na np kasetę Deore HG-50-9 i lepszy łańcuch da widoczne efekty.

 

Lepszy łańcuch wystarczy, ja mam KMC z 8 rzedowy X8.93 nie rdzewieje, Ty potrzebujesz 9 rzędowy.

Alivio to wersja budżetowa Deore, kolosalnej różnicy nie zauważyłbyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie. Ja, mając na uwadze Twój post, zamówiłem łańcuch u użytkownika Xtremes, bo według opisu miało być "oryginalne opakowanie - blister", a przyszedł w nieoryginalnej "dilerce". Pomyślałem, że byłem bardzo naiwny, bo była to akurat najtańsza oferta na allegro, ale skoro rowertour sprzedaje oryginalnie zapakowane za 2 zł drożej to znaczy, że różnica w cenie nie jest duża. Zapomniałem, że podałeś sklep, tak to bym u nich spróbował.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie suportu (Accent BB-40 na kwadrat) - czy to normalne, że w palcach kręci się z oporem i nie do końca płynnie? Nigdy wcześniej nie miałem suportu w ręku, więc może tak ma być, ale jestem trochę zawiedziony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, sorry, to było Centrumrowerowe, a nie Rowertour. Za dużo ostatnio kupiłem różnych pierdołek :D

 

Postaraj się go zmierzyć ze 100 ogniw i zobacz jak tam wygląda podziałka. Mi jakoś zawsze wychodziło o kilka dziesiątek mm więcej, a ten ostatni z pudełka był właśnie idealny. Domniemam, że te bezpudełkowe, to jakiś OEM cięte z metra, a kupione na jakimś ebaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...