Skocz do zawartości

[stery] Jak zdjąć miski łożysk nabite na przednią rurę ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

 

Przygotowuję ramę do malowania i mam dylemat - jak zdjąć dwa pierścienie aluminiowe (miski łożysk?) nabite na rurę przednią ramy? Niby i może się da pomalować z tymi pierścieniami zabezpieczonymi taśmą, ale wolałbym zdjąć. Być może wkładając wewnątrz jakiś "wybijak" i używając młotka to pójdzie? Ale aluminium jest miękkie więc ten wybijak to jakieś drewno? A może są inne bardziej prawidłowe metody? Oczywiście oprócz serwisu rowerowego :-)

 

Mam nadzieję, że zdjęcie wyjaśni co chcę zdjąć.

 

post-206913-0-80317600-1509957589_thumb.jpg

 

P.S. W promocji też pytanie o to jak ZAŁOŻYĆ na powrót tą blachę ozdobną, bo jak ją zdjąć to wiem - uciąć nity od wewnątrz jakimś zgrabnym przecinakiem, ale jak założyć? Nie mam nitownicy, zrobiłbym nity sobie sam i rozklepał, ale nie za bardzo mam jak podeprzeć ten nowy nit od wewnątrz rury... Znowu jakieś kombinacje mi chodzą po głowie. No ale pytanie dodatkowe - nie trzeba odpowiadać, jakoś "se" poradzę :-)

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można do tego kupić specjalny przyrząd od park tool-a , ale można też go zrobić samemu. Bierzesz rurę ciut mniejsza od rury ( ma wejść do środka ) , rurę nacinasz w czterech miejscach naprzeciw siebie po na przykład 10 cm i rozginasz , ale nie za mocno. Rurę przekladasz od dolu, zakleszczy się i wybijasz dolną miskę, potem gora odwrotnie i już.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Sprytne - dzięki za informację. Wszystko mi się w tym podoba oprócz może jakiejś obawy, czy ta nacięta rura -prawdopodobnie stalowa więc twardsza od tych misek - przy wybijaniu ich nie pokiereszuje zbytnio? Oczywiście rozumiem, że nie mam walić ile fabryka dała, ale z umiarem, jednakowoż... Ale ok, rozumiem, że to się tak robi i już. Będę próbował. Jeszcze raz dzięki.


 

Po chwili tak sobie myślę, że mogę zrobić to co proponujesz ale ciut zmodyfikowane - mianowicie może wezmę kołek drewniany (np. kij od szczotki) i go natnę jak mówisz. On się nie rozegnie, ale jak go włożę to w nacięcia wbiję jakieś kliny które go rozszerzą i zakleszczą opierając o wewnętrzne ścianki przedniej rury ramy - i wówczas normalnie wybijam. Popróbuję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy ta nacięta rura -prawdopodobnie stalowa więc twardsza od tych misek
Miski sterów także są stalowe, więc spokojnie. Wystarczy że włożysz płaski, dosyć duży śrubokręt w główkę ramy, przyłożysz go do miski osadzonej z drugiej strony główki ramy i pukniesz kilka razy po obwodzie falsu miski który jest osadzony w ramie. Nie potrzeba używać do tego siły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini nitownicę mam, mnij więcej taką:

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/nitownica-standard-mini-2-4-4-8-yato-36012-i6113119735.html

 

Jak kupisz sobie nity to podjedziesz na chwilę i sobie nabjesz ;-)

 

Wybijaka do misek nie mam - jak wybijałem to były do wymiany więc się nie patyczkowałem i waliłem "na okrągło" czym popadło :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera a ja dziś próbowałem wybić te miski i nie dałem rady, zaklepałem śrubokręt na miskach :| Cholery mocno siedzą, a młotkiem też dość mocno waliłem. Boje się, że cholerne miski były aluminiowe i się zapiekły w stalowej ramie. Miałem podobną historię z suportem i nie obyło się bez rozcinania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Alsew - pozwolę sobie zgłosić "zdanie odrębne" (ale mi łatwiej bo je widzę) - one są jednak bardziej aluminiowe niż stalowe. A stalowe są takie "miseczki" po których chodzą wałki łożyska (zdjęcie).

Witboj - dzięki za propozycję, będę pamiętał gdyby była potrzeba.

Drewniane wybijanie nie zadziałało - drewno jednak jest za miękkie. Szukam rury 1 calowej aby wyprodukować tool do wybijania (cena tego cuda powala, ufff....). Jeszcze raz dzięki za pomoc i podpowiedzi. Jak nie zapomnę - dam znać jak mi poszło :-)

post-206913-0-37426700-1510072208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...