Skocz do zawartości

[Amortyzator] RS Dart 2 - jaka sprężyna od motoroweru


mikegolf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam RS Dart2 ze średnią sprężyną która jest dla mnie trochę za twarda. Gdzieś kiedyś czytałem i za nic nie mogę teraz znaleźć, że można dopasować miększą sprężynę z jakiegoś motoroweru (chyba polskiego, typu komar albo romet)- za śmieszne pieniądze w stosunku do oryginalnych RSowych. Ktoś kojarzy?

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale Dart miał chyba pełna sprężyny bez elastomerow i tam wiele nie poprawisz. Natomiast tak,wkładając sprężyny z Simsona zamiast zestawu szaszlyk + sprezyna całość chodziła znacznie plyniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jak sprężyna w motorowerze, który sam waży jakieś 5x więcej niż rower, jest przystosowany do przewozu 2 osób może być miększa od tej z DATR`a ?

Chodzi o sprężynę z przedniego amorka motoroweru , a nie o tylną. 

Przednia wygląda tak

http://allegro.pl/sprezyna-teleskopu-amortyzatora-przod-simson-s51-i5759702817.html

jak widać, nie jest aż taka duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, sprężyny z motorowerów mogą być bardziej miękkie niż te zastosowane w amortyzatorach rowerowych. Swego czasu założyłem sprężyny z simsonka do  Marzocchi XC700, okazało się że jest rzeczywiście bardziej miękko. Do Rock Shoxa włożyłem sprężyny z .. wiatrówki ;) Przydatny kalkulator do obliczania parametrów sprężyn:

http://www.oblicz.4zet.pl/program/sprezyna_naciskowa#

Sprężyny do motorowerów, nawet do tego samego modelu, mogą mieć różną grubość, liczbę zwojów, a to wpływa na stopień ugięcia sprężyny. Warto też podstawić dane oryginalnej sprężyny, żeby mieć jakiś punkt odniesienia.

Problemem może okazać się średnica sprężyny - żeby pasowała do amortyzatora, korków itp, oraz konieczność zeszlifowania końcowych zwojów na płasko i ich zbliżenie do siebie po obcięciu sprężyny, tak żeby płaska część zwojów była prostopadła do osi sprężyny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson. Dzięki :)

 

Winna sprężyna, bo świeżo po serwisie jest i tak za sztywno. 

Wiem że są oryginalne sprężyny od RS'a oraz że można zamówić, ale to nie ma żadnego sensu ekonomicznego w tym przypadku :)

 

shotgun, co nazywasz szaszłykiem? :P

Edytowane przez mikegolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z lagi wyciągasz w jednym secie spięte z sobą krótsza sprężyny i 2-3-4 elastomery. Są w kolorach oznaczający twardość. Miałem Pilota to takie coś przed Dartem w nie pamiętam czy była tam sama sprezyna czy miała taki blado żółty elastomer. Na pewno miałem problem jak Twój z RSTMozo i tam wkładam z Simsona, nie ten wideł. Tylko wydaje mi sie, że Mozo miał lagi 30mm a Dart ma bodajże 28. I znów gnebiaca temat Mozo miał lagi alu,czyli ścianki są grubsze a średnica wew.mniejsza niż analogicznego widelca z lagami stalowymi. Podejdź do jakiegoś sklepu moto i sprawdź średnicę sprężyny, albo niech sprzedawca poda. Ja sobie robiłem w dół specyficzny sposób, amorem miał regulacje naprężenia wstępnego ale ,ze jestem ciężki jak studzienka betonowa, to palniki zwykłym gazowym po odpowiednim przycieciu wygialem sobie ostatni zwój aby był na płasko, trochę szlifniete i tyle. A czemu w specyficzny, bo korek napięcia ustawiłem na minimum a sprężyny wykonałem z taką długością aby miała subtelne ugiecie juz po wkreceniu,tak mi wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka to wersja Darta,czy można mu zalać sprężyny olejem czy smar stały, tu sobie znajdziesz tematy bo jest bardzo ch sporo. Nie mniej przy długości sprężyny powyżej 20cm warto nałożyć na jej środek termoskurczke żeby ewentualnie się nie obijala, stukala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem do zakładu który robi sprężyny, pokazałem oryginalną sprężynę Darta i poprosiłem o 20% bardziej miękką. Oryginalna poprawnie pracowała przy 70kg, nowa przy 55kg. Dawno to było ale koszt jak dobrze pamietam 30 zł, może trochę więcej. Właścicielka roweru bardziej niż zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...