Skocz do zawartości

[Epixon] zmniejszony skok


teraw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kolejne małe pytanko w związku z serwisem mojego Epixona

Jest to Epixon XC RL-L 29 cali, skok 120 mm ustawiany pinem.

W środku jest tłumik FUN071-10

Problem jest taki, że amor da się ugiąć o ok 10 cm z 12 cm skoku, nawet po spuszczeniu całkowitym powietrza.

Po wykręceniu tłumik można go złożyć do końca bez problemu.

W necie wyczytałem, że może być to spowodowane tym, że tłumik napił się oleju z goleni dolnej - no i faktycznie mój Epixon jeździ zalany olejem.

Wie ktoś, co można z tym zrobić?

Ten tłumik jest chyba całkowicie nierozbieralny niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W necie wyczytałem, że może być to spowodowane tym, że tłumik napił się oleju z goleni dolnej
chm to jak jest szczelność tego tłumika..... i ile by tam musiało być oleju w tej płukance żeby to mogło być prawdopodobne ??? Zazwyczaj leje się tam śladowe ilości oleju, chyba że masz tam po 200 ml na goleń i tworzy się poduszka olejowa z którą ciągle zderza się tłumik...... No chyba że zachodzą tam jakieś inne niewytłumaczalne zjawiska. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wystąpi wcześniej czy później niezależnie ile tego oleju tam wlano. Słabo uszczelniony dół cartridge'a jest (być może uszczelka wargowa/jednostronna) i przy każdym cyklu pracy jakaś część oleju co zostanie na trzpieniu tłoka zostaje ściągnięta do wewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

cyklu pracy jakaś część oleju co zostanie na trzpieniu tłoka zostaje ściągnięta do wewnątrz. 
chm to by oznaczało że uszczelnienie tam nie występuje..... a co z tym się wiąże ten kartusz powinien się prędzej wyrzygać ;-) niż zaciągnąć olej z trzpienia- tak na chłopski rozum.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@woojj, niestety chłopski rozum to tutaj za mało. :).

Uszczelnienie jest tak zrobione ze powstrzymuje przed wyciekiem oleju ze środka.

Ale potrafi "zassać" olej do środka. Mokry trzpień chowając się do kartridża i uszczelnienie nie w pełni w tym kierunku zgarnia z niego olej.

Ale przy wysuwaniu trzpień zostaje oczyszczone idealnie włącznie z olejem zabranym z dolnych goleni. I tak mikroskopijne ilości oleju wnikają do tłumika podczas całej jego pracy.

Osobiście kiedyś ubiłem tak kartridż HLO w XCM`ie który po zalaniu olejem dostał jako takiej płynności ale po około połowie roku ze 100 mmm zostało jakieś 50 mm jego skoku.

 

Pozdrawiam 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmniejszeniu skoku do 100 mm nadal ten sam problem. Ok 80 mm działa, 20 jest ucięte.

Pytanie brzmi - jak tłumik do tego amortyzatora założyć?

Musi być oczywiście rozbieralny i pasować bez problemu, jakiś z wyższego modelu epixona, albo po prostu wyższego modelu suntoura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór tłumika to Activia.

 

To że po skróceniu skoku masz tylko 80 mm to "uszkodzony" tłumik.

Przy skoku 120 mm korzystałeś z całego ruchu tłoczyska tłumika i dochodził ci do 100 mm bo pozostałe 20 mm zabierało uszkodzenie.

Teraz przy skoku 100 mm zaczynasz pracę tłumika jakby był o 20 mm wstępnie ugięty.

Więc 120 - 20 wstępnego ugięcia - 20 stwierdzonego uszkodzenia  masz 80 mm.

 

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi po co lejecie olej w dolne golenie? Co to poprawia? Fabrycznie wychodzi suchy jak pustynia, jedynie opitolony wazeliną czy innym podobnym smarem. Nasmarować porządnie filce olejem, musnąć olejem ślizgi w goleniach i poskładać. Na Uszczelki kurzowe jakiś butter srama czy wazelina kosmetyczna i to wszystko, co powinno być mu zrobione w tym miejscu.

 

Lejecie te oleje, co jakiś czas pojawia się temat o problemach z tłumikiem, wpada Activia i informuje, że to z winy oleju, który się dostał do nierozbieralnego tłumika. A mimo tego wszyscy leją i potem się dziwią, że coś nie działa.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...