Skocz do zawartości

['Praca inżynierska'] technologie i materiały w produkcji ram


Oltri

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam na imię Paweł i postanowiłem poszukać pomocy wśród ludzi, którzy znają temat dużo lepiej niż ja kiedykolwiek będę. Już tłumaczę - jestem właśnie na semestrze inżynierskim na kierunku metalurgia i jako temat pracy obrałem "Materiały i technologie produkcji ram rowerowych". Szczególny nacisk chcę położyć na metody kształtowania wszystkich półwyrobów metalicznych (głównie odcinków rur), które są komponentami ram rowerowych (chodzi mi głównie o opisanie procesów cięcia, gięcia czy szeroko pojmowanego przestrzennego formowania). Stąd moje pytanie do Was. Czy możecie polecić mi literaturę/strony internetowe/materiały z projektów ram rowerowych, które wyczerpywałyby to zagadnienie? (Zarówno w języku polskim jak i angielskim.) Chciałbym poczytać o stosowanych procesach, wykorzystywanych materiałach, ich wadach i zaletach (techniczny opis procesów z punktu widzenia metalurgii jestem w stanie wykonać samodzielnie), ogólnie chce wszystko, czym tylko możecie się podzielić, gdzie przeczytam o produkcji ram (byle było w nich coś metalowego :icon_wink: ).

Z góry dziękuję za każdą pomoc i czekam z nadzieją na wsparcie :thanks:
(jeśli promotor wyrazi zgodę, to myślę że znajdzie się miejsce na podziękowania dla forum na początku mojej pracy ^^ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie takie tematy rozpier.... / tak jest to przeklenstwo- mozna karac/ . Jestes na studiach inzynierskich, piszesz prace i prosisz o gotowce, kierunki... Chlopie, studiujesz, masz byc  potem kadra inzynierska/ menadzerska i tylko daj, daj? Mysl, kombinuj, szukaj, wyciagac wnioski.

Potem przychodzi do mnie nowy kolo żąadaniem, nie prosba, żądaniem, abym mu zrobil rysunek czegos co sie zwalilo, znalazl do tego materialy i wykonawce, a jest przyjety jako inzynier technolog......

Tak, jestem zrazony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawsze mnie takie tematy rozpier.... / tak jest to przeklenstwo- mozna karac/ . Jestes na studiach inzynierskich, piszesz prace i prosisz o gotowce, kierunki... Chlopie, studiujesz, masz byc  potem kadra inzynierska/ menadzerska i tylko daj, daj? Mysl, kombinuj, szukaj, wyciagac wnioski.

Mnie za to "rozpier..." takie reakcje. Gość kulturalnie prosi o nakierowanie na odpowiednią literaturę i materiały, co w tym niby złego? Może w ogóle nie powinien bazować na zewnętrznych źródłach i wymyślić wszystko od zera? Gdyby postęp naukowy działał w ten sposób, to nadal walczyłbyś o przetrwanie na jakimś stepie. Zamiast tego możesz sobie wybrać nowego Rock Shoxa na kolejny sezon.

 

Nawet nie mam pomysłu, po co pisać takie nic nie wnoszące posty i cisnąć nowym użytkownikom. Nie róbmy z tego forum drugiej elektrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o aluminium, to chyba hydroformowanie, jeśli chodzi o stal - to raczej metody łączenia rurek (spawanie, lutowanie) bo reszta to cięcie, gięcie i wiercenie - nic wymyślnego technologicznie. Tytan zdaje się podobnie, tylko metody spawania trochę bardziej wymyślne. 

 

Także jeśli chcesz się nastawić na "metody kształtowania półwyrobów metalicznych" to raczej skup się na aluminium, bo ramy stalowe i tytanowe są składane z gotowych rurek, a ich producenci (Reynolds, Columbus, Tange, True temper - to w przypadku stalli Ci bardziej popularni) raczej nie dzielą się swoimi technologiami publicznie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy jestem zaskoczony reakcją kolegi. Moja praca ma polegać na analizie tych procesów ze strony metalurgicznej, której to mam zamiar dokonać sam. Skądś jednak muszę czerpać informację na temat materiałów i procesów, które następnie mam przeanalizować. Rozumiem, że gdybym zajmował się programowaniem, to muszę najpierw sam zbudować komputer?

Co do myślenia i kombinowania - mogę albo szukać pomocy w książkach albo u ludzi, którzy są obeznani z tematem. Wybrałem drugą formę, bo z racji mojego usposobienia wydaje mi się przystępniejsza. Nie rozumiem gdzie tu brak samodzielności.

Jeśli nikt z was nie jest w stanie polecić mi żadnych materiałów, lub nie chce tego robić - rozumiem ;) Nie widzę tutaj jednak żadnego problemu czy to natury moralnej czy nawet technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za to "rozpier..." takie reakcje. Gość kulturalnie prosi o nakierowanie na odpowiednią literaturę i materiały, co w tym niby złego? Może w ogóle nie powinien bazować na zewnętrznych źródłach i wymyślić wszystko od zera? Gdyby postęp naukowy działał w ten sposób, to nadal walczyłbyś o przetrwanie na jakimś stepie. Zamiast tego możesz sobie wybrać nowego Rock Shoxa na kolejny sezon.

 

Nawet nie mam pomysłu, po co pisać takie nic nie wnoszące posty i cisnąć nowym użytkownikom. Nie róbmy z tego forum drugiej elektrody.

Jakos w dobie bez internetu, bazujac na bibliotakach, rozmowach z roznymi ludzmi dalo sie prace pisac. Teraz masz dostep do X rzeczy za pomoca Y nacisniec klawiszy. Wszystko kwestia swojego zaangazowania. Wyobraz sobie, ze kierowalem bezposrednio pytania w sprawie aluminium do jednej z najlepszych osob w tej branzy w naszym kraju. Tak-odpisala....

A teraz pokombiunuj, zakladajac, ze jestes na roznych forach rowerowych co jaki czas sa zakladane takie tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bardzo chętnie zwróciłbym się do takiej osoby, stąd też moje poszukiwania min na forach rowerowych, równie dobrze mogę parafrazować literaturę obcojęzyczną, niemniej chciałbym wzbogacić pracę o min opinie i rozwiązania, które w pewien sposób urozmaicają procesy, bądź znacząco wpływają na efekt. Tego też nie znajdę bez kontaktu z ludźmi, a nie wiem gdzie go szukać jeśli nie wśród zainteresowanych tematem. Wbrew pozorom nie tak łatwo (jednym kliknięciem) znaleźć opisy produkcji ram rowerowych, firmy nie najchętniej dzielą się tą wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem jak JA to robiłem i inni znajomi, którzy szukali wiedzy.

Biblioteka Ślaska, hasło "metalurgia" i masz tyle materiałów że wystarczy do końca studiów https://opacwww.bs.katowice.pl/cgi-bin/wspd_cgi.sh/wo2_wszm21.p?ID1=EPOFQJGCRPGJOLNJLRNM&ln=jp&RodzWysz=WZL&InSzIdx1=bs_tyt&TxtSz1=metalurgia&SzOp1=i&InSzIdx2=if100a&TxtSz2=&SzOp2=i&InSzIdx3=as_talfab&TxtSz3=&SzOp3=i&InSzIdx4=ioprz&TxtSz4=&doktype=1&doktype=2&doktype=7&doktype=10&doktype=11&doktype=12&doktype=13&doktype=14&doktype=15&doktype=20&doktype=30&doktype=40&doktype=50&doktype=60&doktype=70&doktype=80&biblio=3&szukaj=Szukaj

Żona jak chciała zdobyć wiedzę praktyczną, na temat kopalni węgla kamiennego, to zjechała na poziom 1000, na ścianę wydobywczą.

W Dębicy masz największego producenta rowerów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ich producenci (Reynolds, Columbus, Tange, True temper - to w przypadku stalli Ci bardziej popularni) raczej nie dzielą się swoimi technologiami publicznie

Można próbować szukać po patentach. Tam jest wszystko wyłożone co i jak, więc część firm nie zawsze się pali do takiej formy ochrony swojej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wybrałeś sobie fajny temat, nie zabraknie ci pola do popisu, a to też ważne. Dobrze jak w pracach inżynierskich poza rozwiązywaniem tego samego tematu po raz siedemdziesiąty siódmy pojawia się coś świeżego. Co do materiałów źródłowych w kwestii formowania, cięcia, hartowania metali, czy charakterystyki ich stopów radziłbym sięgnąć do spisu pomocy naukowej z materiałoznawstwa i wytrzymałości materiałów, nic lepszego w tej materii raczej nie znajdziesz. Od siebie, wracając do początku mojej wypowiedzi, polecałbym zaznaczyć w pracy powrót trendów na ramy stalowe i a propos tego zahaczyć o temat możliwości użycia nowoczesnych stopów, i tu np. nowe podejście do azotu, jako dodatku stopowego wchodzącego w pewnej mierze w miejsce węgla i zmniejszając wymaganą ilość chromu, zostawiając tym samym pole na inne dodatki mogące wpłynąć, między innymi, na ziarnistość czy elastyczność stopu. Po zakończeniu koniecznie pochwal się tu swoim magnum opus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10/25/2017 o 05:41, Oltri napisał:

Witajcie!

Mam na imię Paweł i postanowiłem poszukać pomocy wśród ludzi, którzy znają temat dużo lepiej niż ja kiedykolwiek będę. Już tłumaczę - jestem właśnie na semestrze inżynierskim na kierunku metalurgia i jako temat pracy obrałem "Materiały i technologie produkcji ram rowerowych". Szczególny nacisk chcę położyć na metody kształtowania wszystkich półwyrobów metalicznych (głównie odcinków rur), które są komponentami ram rowerowych (chodzi mi głównie o opisanie procesów cięcia, gięcia czy szeroko pojmowanego przestrzennego formowania). Stąd moje pytanie do Was. Czy możecie polecić mi literaturę/strony internetowe/materiały z projektów ram rowerowych, które wyczerpywałyby to zagadnienie? (Zarówno w języku polskim jak i angielskim.) Chciałbym poczytać o stosowanych procesach, wykorzystywanych materiałach, ich wadach i zaletach (techniczny opis procesów z punktu widzenia metalurgii jestem w stanie wykonać samodzielnie), ogólnie chce wszystko, czym tylko możecie się podzielić, gdzie przeczytam o produkcji ram (byle było w nich coś metalowego :icon_wink: ).

Z góry dziękuję za każdą pomoc i czekam z nadzieją na wsparcie :thanks:
(jeśli promotor wyrazi zgodę, to myślę że znajdzie się miejsce na podziękowania dla forum na początku mojej pracy ^^ )

Pawel,

Sheldon Brown byl legendarnym rowerzysta i mechanikiem. Jego website ma wszystko na temat technologi kazdego elementu roweru wlaczajac ramy.

URL http://www.sheldonbrown.com/frames.html

Na twoim miejscu uzylbym bing lub google i wyszukal websites na temat "Crmo vs aluminium frames". Dyskusja w tej sprawie toczy sie od lat pomiedzy turystami rowerowymi. Jest to kopalnia wiedzy na temat wytrzymalosci, elastycznosci i wygody jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...