Skocz do zawartości

[Renowacja] Nowicjusz chce się wziąc za Kalahari SIX


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Stoi u mnie na balkonie stary rower z lat wczesnego liceum i chciałbym tą przeciętną ramę wykorzystać do czegoś fajniejszego. Wszystkie części już płaczą ze zużycia. W tamtym roku zrobił ze mną jeszcze 2 tysiące kilometrów na niemalże jednym ustawieniu przerzutek i bez jakichkolwiek hamulców. Jeździłbym pewnie dalej gdyby nie to, że tylne koło jest już tak krzywe, że aż łożyska się wysypują jedno za drugim. W związku z tym chciałbym go doprowadzić do przyzwoitego użytku i prosiłbym o pomoc, bo się zupełnie na tym nie znam. Jeśli bylibyście na tyle serdeczni i mi pokazali palcem co gdzie i za ile kupić, żeby z przyjemnością sobie przy nim podłubać, a potem jeździć jak człowiek do pracy i czasem po lesie.

 

https://www.olx.pl/oferta/rower-merida-kalahari-six-k6-CID767-IDo5ezk.html - podobny stoi u mnie tylko bez "chlapaczy" i z gorszymi gumami na kierownicy.

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw wszystko rozbierz, a potem sprawdż co się zużyło i dokup na podobieństwo....

 

 

to rób zdjęcia dokumentacyjne, bo sie pogubisz

 

Szczerze mówiąc chciałbym wymienić w nim wszystko oprócz ramy pewnie, bo wszystko jest bardzo leciwe, a w związku z tym może delikatny upgrade bym zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdzenie dobre ramy czy nic nie pęknięte czy uszczknięte, może to banał ale skoro już tyle wiosen może mieć to warto zadbać o swoje zęby...

Kół musisz poszukać, w miarę przyzwoitych za rozsądną cenę, napęd dostaniesz do niego w rowerowym bez problemu (korby+ sport- 90/100? , łańcuch- 30/40zł czy kasetę-40?) to nie są zabójcze ceny ale wyskoczysz z kilku stówek... Linki pancerze, okładziny hamulcowe wiadomo. Nie wiadomo jak stery, czy serwis czy nowe(30zł?). Takie drobne koszty wyjdą może około pi x drzwi 400 zł z częściami. No i koła. - tu zwykle już jakiś standard koło 99zł za szt. patrzyłam na np

Koło tylne 26" V-brake MTB Swift Joytech 702DSE czarne kaseta 7-rzędowa -Centrum R... 

kellysa koła się cenią jeszcze bardziej, pod 130za szt. Podobnie Mavic. (plus opony) Chyba ze chcesz ryzykować używki. 

Pytanie jak funkcjonuje amortyzator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdzenie dobre ramy czy nic nie pęknięte czy uszczknięte, może to banał ale skoro już tyle wiosen może mieć to warto zadbać o swoje zęby...

Kół musisz poszukać, w miarę przyzwoitych za rozsądną cenę, napęd dostaniesz do niego w rowerowym bez problemu (korby+ sport- 90/100? , łańcuch- 30/40zł czy kasetę-40?) to nie są zabójcze ceny ale wyskoczysz z kilku stówek... Linki pancerze, okładziny hamulcowe wiadomo. Nie wiadomo jak stery, czy serwis czy nowe(30zł?). Takie drobne koszty wyjdą może około pi x drzwi 400 zł z częściami. No i koła. - tu zwykle już jakiś standard koło 99zł za szt. patrzyłam na np

Koło tylne 26" V-brake MTB Swift Joytech 702DSE czarne kaseta 7-rzędowa -Centrum R... 

kellysa koła się cenią jeszcze bardziej, pod 130za szt. Podobnie Mavic. (plus opony) Chyba ze chcesz ryzykować używki. 

Pytanie jak funkcjonuje amortyzator. 

 

Uuu... Dobre pytanie. Amortyzator chyba będzie musiał poczekać na kolejny zastrzyk gotówki. Co do kół, nie szukać jakiś specjalnych, te takie w dostępnej cenie są godne zaufania? (w sumie nie będę się na nim ścigał ani nie wiadomo co robił...)

 

Co do osprzętu - przy wymianie jest sens inwestować coś na poziome Deore? Tzn manetki i hamulce mi najbardziej przeszkadzają jeśli chodzi o stan obecny, często się to wszystko rozregulowywało i ogólnie denerwowało. Kasetę czy łańcuch, to wiem, że wezmę pierwszą lepszą z rowerowego, bo nawet nie odczuję różnicy jako przeciętny zjadacz kanapek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz podniesc półkę wyżej na 9 biegów (deore) to kolejne koszty. Korby Deore pod 250- 300 plus wkład, ewentualnie tańsze Alivio już też na Halolowtech II,https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-korby-korba-shimano-alivio-fc-m4050-403022-175mm-o_l_166_2078.html dobra opcja plus wkład,

lub 

https://www.decathlon.pl/korby-mtb-acera-9-rz-175-mm-id_8356855.html

mają wyprzedaże wiec warto korzystać.

Koła dałam przyzwoite, tzn nawet po opisach nie są do jakiegoś wyczynu ale nie są to takie po 50zł gdzie ważą pół tony i piasty bedą ci strzelać po tygodniu (jak w marketowcach) dobre koła to mniejszy kłopot na przyszłość, w końcu to one mają ciebie i rower poniesć gdzieś tam... Decathlon tez zaczyna promocje na koła, warto popatrzeć chociaż zaznaczam ze u nich niektórzy nie są zadowoleni z piast.

Przy zmianie biegów klamkomanetki nawet Alivio komplet to wyjdzie ci około 280 zł. Możesz ewentualnie pokombinować manetki Deore plus osobno klamki ale cenowo może wyjdzie podobnie. 

np https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-manetki-manetki-shimano-deore-sl-m590-rapidfire-3x9-o_l_169_1059.html 

http://allegro.pl/manetki-shimano-deore-sl-m590-3-x-9-rzedow-i6808896115.html

plus klamki Alivio- utrafić można kokplet za ok 60/70zł.

Kaseta podobna cena- około 70zł(też Alivio, reszta to up- około 90/120zł)  łańcuch tu trzeba uważać- to 'siła najsłabszego ogniwa' bedzie czyniła lub nie- twoją jazdę  :thumbsup:


koła podsyłałam pod normalne hamulce, jesli chcesz wymiany na tarcze to spore koszty. inne koła, klamki hamulcowe moga byc jak z wymienionych linków ale mechaniczne tarcze, koszt bb5 całości na np przód to około 380zł. 

Jesli chcesz wymienić tylko hamulce na Deore v-brak to ok.140 komplet, Alivio tańsze o ok. połowę.

 

no i koszt opon, licząc np po 50 za sztukę conti x-kingi 2.25, dojdzie stówka.

Nie wiem czy sam chcesz to składać czy serwis, u mnie koszt złożenia- przełozenia klamotów to 200zł. 

(z drugiej strony z wymianą suportu bez narzędzi odpowiednich moze być samodzielnie ciężko :whistling:

Edytowane przez lederfox34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...