Skocz do zawartości

[łańcuch] jak mierzyć?


render

Rekomendowane odpowiedzi

Dalej zero konkretów i pyskóweczka.

 

 

 

Czy on mierzy jakikolwiek %? On chyba podaje tylko "łańcuich OK, "łańcuch zły". A jak go zwymiarowali, to już zapytaj Shimano, w końcu masz lepsze dojścia niż ja, szary żuczek.
 

 

Hmm, spierasz się o błąd pomiarowy 0,2% (wyimaginowany w twojej głowie btw.) a później wypowiadasz się w powyższym stylu. Dobre kolego, dalej nie wiem co mierzy zachwalany przez ciebie przymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem nie dokonasz błędu większego niż 1mm.

Really ?

 

Nieprecyzyjność pomiaru + niedokładność linijki/miarki/przymiaru etc + grubość kreski :) Bo wiesz, ona ma z 0,5-1mm w zależności czym rysowałeś  :woot:

I teraz mierzysz do początku, osi czy końca kreski ? Jaki jest błąd pomiaru ? Nie musisz odpowiadać. Po prostu skończ bredzić.

Twoja jedynie słuszna metoda gwoździowa jest tyle sam warta co suwmiarkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nieprecyzyjność pomiaru + niedokładność linijki/miarki/przymiaru etc + grubość kreski Bo wiesz, ona ma z 0,5-1mm w zależności czym rysowałeś

 

A wiesz ile musi milimetrów wyciągnąć się cały łańcuch, by uzyskać np. 0,7%? Policz to sobie, a następnie oceń, czy jesteś w stanie popełnić taki błąd w wyznakowaniu punktu 127cm.  

 

 

 

Hmm, spierasz się o błąd pomiarowy 0,2%

Tak, bo te skromne 0,2mm może na tak małym odcinku zaważyć, czy łańcuch jest jeszcze OK, czy już nie. Te same 0,2mm na odcinku całego łańcucha nie miało by kompletnie znaczenia, tam trzeba by dokonać błędu wielkości całych milimetrów, a o to będzie znacznie, znacznie trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja jedynie słuszna metoda gwoździowa jest tyle sam warta co suwmiarkowa.

I tyle samo co "przymiarowa" bo w zasadzie jeśli ten jedyny słuszny przymiar Shimano nie określa % zużycia to też można go sobie w cztery litery wsadzić! . Za metodą 'gwoździową' przemawia to że jak jeżdzisz na kilka łańcuchów to wieszasz dwa na jednym gwoździu i widzisz wyraźnie który jest krótszy! No chyba że zaraz zacznie się pseudo naukowa jazda o tym że gwóźdź nie musi być idealnie prosty, albo może być wbity pod kątem i użycie poziomnicy też nic nie zmienia skoro jest z Castoramy.  :woot:   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tyle samo co "przymiarowa" bo w zasadzie jeśli ten jedyny słuszny przymiar Shimano nie określa % zużycia to też można go sobie w cztery litery wsadzić!

generalnie tak, o ile chcieli byśmy znać inne wartości niż dobry/zły. Metodą gwoździową mamy jak najbardziej możliwość wyliczenia sobie każdej innej wartości wyciagniecia o określony %. 

 

 

 

No chyba że zaraz zacznie się pseudo naukowa jazda o tym że gwóźdź nie musi być idealnie prosty, albo może być wbity pod kątem i użycie poziomnicy też nic nie zmienia skoro jest z Castoramy.

:thumbsup:

W sumie należało by uwzględnić wpływ grawitacyjny ziemi pomnożony przez stałą kosmologiczną i liczbę Plancka także :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arni proszę cię, jaki procent zużycia według shimano jest akceptowalny? (btw. kierownik techniczny dystrybutora Shimano, w regionie w którym mieszkam, na pytanie jaki procent zużycia określa przymiar TL-CN41 odpowiedział - "wydaje mi się że 1%" ). No sorry, ale wolę mój "kulawy" CC-3.2 gdzie przynajmniej wiem co producent miał na myśli pisząc 0.5 czy 0.75. Czemu tak się tego przyczepiłem? bo nie mam w warsztacie przymiaru shimano i nie mogę go zwymiarować, ale jeżeli rzeczywiście jest to 1% to podziękował, przy takim zużyciu wiele dzisiejszych plastelinowych kaset nie przyjmuje nowego łańcucha. 

 

Ps. Warsztaty to inna bajka, a model ich postępowania (przedwczesna wymiana) podyktowana jest kilkoma ważnymi aspektami, a głównym zazwyczaj jest bezpieczeństwo klienta. Ale myślę że jest to temat na oddzielną dyskusję, dodatkowo warsztat warsztatowi nierówny aczkolwiek te na poziomie mają swoje zasady których zazwyczaj się trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak nie określa? Określa, ale zero jedynkowo (dobry/zły)
No tak, tylko że jak dla mnie to jedyny sens w mierzeniu łańcucha jest taki, żeby go zmienić w takim momencie, że nowy łańcuch zgra się ze starą kasetą... Później to już nie ma co mierzyć, tylko można dożynać napęd. Z tego co wyżej się pojawiło to u kogoś dwa łańcuchy po 6000km w szosie były ok wg tego przymiaru Shimano,więc raczej na 0,5 to on nie jest skalibrowany. :yucky:  Czyli jednym słowem chcemy lecieć na Marsa, a nie potrafimy skonstruować prostej miarki do łańcucha :sorcerer:  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arni proszę cię, jaki procent zużycia według shimano jest akceptowalny? (btw. kierownik techniczny dystrybutora Shimano, w regionie w którym mieszkam, na pytanie jaki procent zużycia określa przymiar TL-CN41 odpowiedział - "wydaje mi się że 1%" ).

No cóż, nic nie jest doskonałe jak widać, dla tego mamy inne metody, by zrobić to dokładniej, choć sama metodologia CN41/42 jest poprawna. Niestety, Park CC tego już nie robi, on rozpycha rolki w przeciwne strony (nie miałem, ale wydaje mi się, że tak właśnie jest), zamiast przesunąć je w tym samym kierunku. A jakie to przekłamania wprowadza, to już chłopaki pokazali na swoich łańcuchach. I nie ważne czy on ma wyskalowanie co 0,1%, ważne jest to, że nie mierzy samej podziałki, bo wlicza inne, zbędne pierdoły, a więc w tym momencie jego skalę można sobie wsadzić, bo tak naprawdę nie wiemy do czego ona się odnosi.

 

 

 

Czyli jednym słowem chcemy lecieć na Marsa, a nie potrafimy skonstruować prostej miarki do łańcucha

Potrafimy, tylko nie chcemy, a już dla czego, to pytanie do firm je produkujących. Te CN42 były by doskonałe gdyby miały skalę powiedzmy co 0,25%, co zauważa słusznie Radomir. Nie mają, bo... A z drugiej strony, w czym to tak naprawdę przeszkadza zwykłemu użytkownikowi? Szary Iksiński chce tylko wiedzieć DOBRY/ZŁY, tylko maniacy rozbijają g... na atomy i chcą znać moment 0,25/0,50/0,75%. Ale maniacy jak nie dostaną tego co lubią, to sami sobie skonstruują i dla tego wbili gwoździa w futrynę tworząc wystarczająco dokładny przyrząd z dowolną skalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Skoro temat został odkopany, to powiem że po tych przygodach:

W dniu 5.10.2017 o 21:32, Alsew napisał:

Mam dwa łańcuchy. Pierwszy Shimano hg75 ma przejechane 1400 km, po tym dystansie zmieniłem go na Shimano hg95 i przejechałem na nim 2500km po czym zdjąłem go i powiesiłem oba na gwoździu. Hg75 okazał się być krótszy o +/- 2mm, więc założyłem go na rower i w drogę... Zrobiłem jakieś 70km i coś mnie tknęło żeby go sprawdzić przymiarem i miarka na 0,75 wchodzi jak w masło :icon_confused:   Co ciekawe ten sam przymiar w hg95 nie wchodzi, mimo że na gwoździu był on wyraźnie dłuższy... więc już zupełnie zgłupiałem jak mierzyć łańcuch i czym się sugerować :whistling: 

Stwierdziłem, że mam dosyć zastanawiania się który łańcuch lepszy, do tego ten który był krótszy w zastraszającym tempie doganiał tego dłuższego, więc zaryzykowałem 70 zł i kupiłem nowego KMC x10 i ... łańcuch się przyjął bez problemu:P Więc coś czuję że dożynanie tej kasety jeszcze trochę potrwa... :rolleyes: A... sorki za mały off top. Tan napęd  jeszcze trochę pokula ale dolne kółko od przerzutki nie wygląda już najlepiej. Czy to już jest moment gdzie trzeba je wymienić?? Czy takie zużycie wpływa już negatywnie na pracę całości?

kółko.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.01.2018 o 09:56, radomir82 napisał:

Na odkopanie tematu taka mała ciekawostka jak Campa zaleca mierzyć zużycie łańcucha ;)

9750e12358a0bd1bmed.jpg

Nie wiedziałeś o tym?

To jest to o czy mówiłem od początku. 132,60 u Campy to łańcuch zużyty, a u innych producentów taki wymiar, uchwycony w tym miejscu mają nowe egzemplaże. Nowe Campagnolo są mega powtarzalne i mają 132,0 do 132,1, a więc w ich przypadku 132,6 oznacza wyciągnięcie o ok. 0,4%. 

Co jeśli za nowości łańcuch ma 132,6? +0.4% to 133,1mm!!! Jak zatem zmierzyć wartość 0,4% przymiarem dociętym do konkretnej i nigdy nie znanej wartości zerowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...