Skocz do zawartości

[Wymiana amortyzatora w crossie] SR Suntour


Serower00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od jakiegoś czasu myślę nad wymianą amortyzatora w moim crossie. Mam budżetową sprężynę SR Suntour NEX 700C - 63mm. Dlaczego myślę o zmianie? Po pierwsze chciałbym mieć blokadę skoku (manetka), dwa, że byłaby to też okazja, żeby go trochę odchudzić, myślę, że do pół kg przy montażu jakiegoś amorka powietrznego by zeszło, trzy polepszenie komfortu.

Myślałem też o minimalnym zwiększeniu skoku (80mm). Wybór widelca pod 28" jest dość skromny. Moje pytanie brzmi, jak to wygląda z amorami pod 29"? Czy taki amorek jest dłuższy, w sensie powiedzmy od osi piasty do krawędzi miski dolnej steru? Jak duża jest to różnica, czy mocno zmieni się geometria? Może jakieś propozycje konkretne?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższy amor zmieni geometrię i wpłynie na zachowanie się roweru (jeśli będzie to znaczna różnica może osłabić główkę ramy) . Przy doborze zamiennika musisz patrzeć na wymiar A2C (odległość od osi do miejsca montaży bieżni sterów) a ten w widelcach 29" będzie większy niż w trekingowych (tym bardziej , że obecnie większość widelców MTB zaczyna się od skoku 100mm) . Ktoś kiedyś na forum  (teraz nie mogę znaleźć) pisał ,że wpasował z powodzeniem do ramy trekingowej amorek MTB pod kolo 27,5.

Dobrze pracujący trekingowy (i nie tylko) amorek to niestety wydatek ok. 1k i więcej  (RS Paragon , RST Vogue , SR NRX).

Edytowane przez gtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zmiana skoku na 80 mm ma na celu poprawę komfortu? Coś jeszcze ciekawego da się znaleźć pod koła 29 ze skokiem 80mm,ale trzeba zwrócić uwagę na wymiar A2C,o którym pisał kolega gtb.Gdyby to była tylko różnica wynikająca z większego skoku,to pewnie można by założyć,ale jeśli więcej,to ryzyko.Chociaż w rowerze trekkingowym na pewno mniejsze niż w mtb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższy amor zmieni geometrię i wpłynie na zachowanie się roweru (jeśli będzie to znaczna różnica może osłabić główkę ramy) . Przy doborze zamiennika musisz patrzeć na wymiar A2C (odległość od osi do miejsca montaży bieżni sterów) a ten w widelcach 29" będzie większy niż w trekingowych (tym bardziej , że obecnie większość widelców MTB zaczyna się od skoku 100mm) . Ktoś kiedyś na forum  (teraz nie mogę znaleźć) pisał ,że wpasował z powodzeniem do ramy trekingowej amorek MTB pod kolo 27,5.

Dobrze pracujący trekingowy (i nie tylko) amorek to niestety wydatek ok. 1k i więcej  (RS Paragon , RST Vogue , SR NRX).

 

Przeglądałem internety, między innymi tego RS Paragona. Ceny nie są najniższe, wiem o tym. Może coś z używanych, zobaczymy na razie to luźne plany na przyszły sezon. Chciałem się właśnie dowiedzieć, jak to jest z tymi rozmiarami amorków pod 29 o niższym skoku, właśnie jako alternatywa dla przykładowo takiego RS Paragon.

Domyśliłem się, że dużo większy skok, jak napisałeś, może powodować uszkodzenie. Zresztą, nie jest to mi potrzebne.

Odnośnie tego kolegi, co wpasował do treka amorek pod koło 27,5, zatem istnieje możliwość z amorkiem pod 27,5 i niskim skoku? Najgorsze jest to, że nie podają przy ogłoszeniach dokładnych wymiarów widelca, o których wspomniałeś.

 

Rozumiem że zmiana skoku na 80 mm ma na celu poprawę komfortu? Coś jeszcze ciekawego da się znaleźć pod koła 29 ze skokiem 80mm,ale trzeba zwrócić uwagę na wymiar A2C,o którym pisał kolega gtb.Gdyby to była tylko różnica wynikająca z większego skoku,to pewnie można by założyć,ale jeśli więcej,to ryzyko.Chociaż w rowerze trekkingowym na pewno mniejsze niż w mtb.

 

Tak. W sumie to nie mam doświadczenia, może to żadna różnica między 6,3cm a 8cm. Mam crossa. Jeżdżę od asfaltu, przez szuter po las, czasami piach. Ktoś może powiedzieć, że przy mojej jeździe wystarczyłby sztywny i pewnie prawda. A jakie odchudzanie wtedy, ale aż tak bardzo mi na masie nie zależy. Dwa w starym rowerze miałem sztywny, teraz amortyzacji chcę jednak trochę mieć i tyle. Napisałem tu o amorkach o tym ciut większym skoku i pod kolo 29, bo po prostu wydaje mi się, że jest większy wybór amorków niezłej klasy. Gorsza sprawa, gdzie szukać owych wymiarów, pewnie tylk na stronach producentów, o ile tam są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki

 

Myślałem, ale po to założyłem ten temat, żeby podpytać ludzi z doświadczeniem, czy można w tym aspekcie pokombinować. Nie ukrywam, że może będę chciał kupić coś używanego, żeby było z lepszej półki i w moim budżecie. Wtedy zaś jednak łatwiej dostać coś pod mtb. Jeżeli nie będzie się dało nic z innych niż dedykowane, to wybiorę coś z amorków do trekingów/crossów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiego koloru potrzebujesz lecz mam jeden w promocji z Suntoura najwyższej półki tj. NRX S-RLR i mogę ci go zaoferować za 970zł

 

ACTIVIA skoro sprzedajesz Suntoury, czy mógłbyś w wolnej chwili zmierzyć np ten model, który podałeś z jakimś modelem mtb pod 29" ze skokiem 80 o ile taki jest, czy 100. (chodzi o wymiar, o którym pisaliśmy, bez rury sterowej)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Suntoura najwyższej półki tj. NRX S-RLR i mogę ci go zaoferować za 970zł
Tu masz za 950 zł :sorcerer:https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/amortyzatory-rowerowe/widelce-amortyzowane/p,amortyzator-nrx-s-rlr-28-75mm-manetka-czarny-sr-suntour,612362.html?skad=googlepla&gclid=EAIaIQobChMItcHchvXP1gIVW4myCh0JaQZSEAQYASABEgKNt_D_BwE

 

Czyli od środka osi piasty koła do dolnej czy górnej części korony??
Chyba ogólnie wyznacznikiem wysokości amora jest odległość oś-dolna bieżnia sterów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze tam NRX jest pod hamulec tarczowy, a nie wiadomo czy moze autor tematu nie potrzebuje z piwotami.

Co do wysokości to sie mierzy zazwyczaj od osi do górnej części korony - nigdy się biezni nie dolicza do długości

Może raidon 29 ustawiony na 80mm?

Pamiętam ze tak już montowałem i było sporo wyżej w porównaniu np. Do NRX-a zaś 27,5" to trochę niżej. Postaram się to dokładnie pomierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...