Skocz do zawartości

[Amortyzator] Zmiana skoku Rock Shox Reba


Kavoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Otóż mam rower Giant Talon 3 ltd 2017 z widelcem Sr suntour XCM i nie oszukujmy się nie jest to widelec z najwyższej półki, dlatego myślę o zmianie na coś od Rock Shoxa. W oko wpadła mi Reba RL. Obecny widelec ma 100mm skoku dlatego myślę o widelcu o takim samym skoku. Problem jest taki że za kilka lat (nawet więcej niż kilka) istniej szansa że zmienię ramę na full i wszystkie komponenty z tego roweru powędrują do nowej ramy. Jakoś nie widzę skoku 100mm w ramie full suspension. Dlatego zastanawiam się nad tym aby kupić Rebę w wersji 150mm i ,,skrócić" ją do 100mm, tak aby w przyszłości można z powrotem wrócić do skoku 150mm. Czy taka operacja ma w ogóle szansę na powodzenie? Oraz jaki byłby orientacyjnie koszt takiej modyfikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

60 zł ZESTAW PODKŁADEK ROCK SHOX PRZEKŁADKI WI33 (6573179580) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Tylko że ja mówię o Rebie 2017 Solo Air a w specyfikacji tych podkładek takiej nie ma więc czy spasują?

 

Reba XX Dual Air 2010

Reba Dual Air Motion Control 2005 - 2008

Reba Dual Air Motion Control + BlackBox Motion Control 2009 - 2010 (to jest skopiowana specyfikacja z linku który podałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Problem jest taki że za kilka lat (nawet więcej niż kilka) istniej szansa że zmienię ramę na full i wszystkie komponenty z tego roweru powędrują do nowej ramy.

Nie, nie powędrują. Jeśli trend zmiany wszystkich standardów się utrzyma to jedyna szansa na dobrą ramę to będzie albo używka albo leżak magazynowy. Oczywiście jeśli jakimś cudem trafisz na ramę którą będzie pasować do części, co jest praktycznie niemożliwe. Mówię to po swoim doświadczeniu, przekładka części na nową ramę wiąże się z kosztami - a to inny standard sztycy, suportu, kół i tym podobnych. Zresztą, w swoim rowerze z tego co widzę nie masz nawet tapera. Musiałbyś dać steru z redukcją - łup, 150 zł i szansa że u ciebie nie podejdzie.

Za te kilka lat jak porównasz ile wydasz pieniędzy to wyjdzie ci podobny rower albo nawet lepszy, tylko że całkiem nowy. No i nie oszukujmy się, tyle zabawy żeby przełożyć osprzęt altusa? To jest bez sensu. Jak chcesz zmienić amor to poszukaj na allegro jakiejś używki, więcej jak dla mnie nie ma sensu inwestować. Reba (używana) to połowa ceny twojego roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaję przy kupnie zwykłego 100mm a ewentualnie zmieniając ramę pomyślę o czymś innym ;)

 

 

 

Zresztą, w swoim rowerze z tego co widzę nie masz nawet tapera. Musiałbyś dać steru z redukcją - łup, 150 zł i szansa że u ciebie nie podejdzie

Co do tapera to nie problem bo tu są stery półzintegrowane i pytałem się już w sklepie gdzie kupiłem rower oraz w sklepie ze sterami które by umożliwiły wsadzenie widelca tapered i obie odpowiedzi były na tak czyli jest to możliwe.

 

 

 

No i nie oszukujmy się, tyle zabawy żeby przełożyć osprzęt altusa?

Nie koniecznie altusa/acerę bo w przyszłym sezonie (lub następnym) myślę żeby wstawić sram NX/GX (Tak wiem  że wiąże się to z wymianą piasty na taką bębenkiem sram XD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się: steru z redukcją to koszt ok. 150 zł. Ok. 8% twojego roweru. Amor to 1000 - 50 % twojego roweru. Grupa NX/GX - nie chce mi się nawet sprawdzać, ale wartość tych 3 rzeczy przekroczą wartość roweru. Chociaż jako używany jest warty trochę więcej niż grupa nx. Samego bębenka pewnie nie wymienisz bo masz wsadzone coś niezbyt wysokiej jakości od gianta, więc wymieniamy piastę,która nie będzie tania i jest dalej na zwykłą oś, 9x135, i nie wiadomo czy nawet bębenek xd podejdzie pod taką oś. Przy czym dalej masz zwykłe koło z przodu.

 

Wychodzi ci pokraczny rower w którym części nie są nawet na z grubsza podobnym poziomie. Za jakiś czas będziesz chciał wymienić hamulce, na dzień dobry tak z 450 zł na podstawowe magury lub więcej za wyższy model lub innej firmy.

 

Po co kupowałeś taki rower, skoro zamierzasz w nim wszystko wymienić?

Gdybyś kupił coś z dobrą bazą pod rozbudowę to jak najbardziej, ale to nie jest dobra baza. A tak poza tym wiesz z czym się wiąże napęd 1x? Ile masz przejechane w tym sezonie i od jakiegoś czasu jeździsz? No chyba że to ma być rower do lansu, to kupuj co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epixon TR jest spoko i w nim bardzo łatwo się skok zmienia, w Solo Air musisz wymienić sprężynę powietrzną na inną, koszt sprężyny to jakieś 300zł + 100-150zł zamianę sprężyny.

 

No i do jakiejś ostrzejszej jazdy Epixon TR czy Reba się nie do końca nadają ze względu na golenie 32mm. lepiej tutaj by było np Aurona wziąć. ;)

 

I będzie problemem sterówka.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kupowanie czegokolwiek bo za kilka lat przełoży się do nowej ramy jest bez sensu. Nie mówię już nawet o standardach, a o tym że jak kupisz nowy sprzęt to stwierdzisz że fajnie jednak będzie mieć nowy amor itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reby się raczej nie da zrobić na 150

120 to chyba max, poza tym to jest wideł xc do jeżdżenia po deptakach a nie do latania

zajrzyj na strone activii oni mają duży wybór amorów od suntoura tych lepszych

 

edit

widzę na stronce srama że jednak wymieniają możliwy skok 150 ale to moim zdaniem nonsens

Edytowane przez grzesiowu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory jeździłeś na XCM to nawet przesiadka na Raidona będzie jak byś do Nieba wskoczył. Jak jesteś takim zapaleńcem i planujesz fulla to lepiej odkładaj kasę na nowy rower. Sama rama i tak będzie droga, chyba, że używana, a części to nawet połowę nie przełożysz. Wiem bo sam to przechodziłem, to jest jak krew w piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa może być 150mm...

 

https://www.sram.com/rockshox/products/reba-rl#sm.0000d8adm6ughd0f1128t0pb1m9q8

 

... ale znając polskie realia będzie nie do kupienia albo Harfa zawoła 2500zl za nią. :D

 

Jeszcze 100 czy 120mm niech sobie ta Reba będzie, ale nie 2000zł za wideł do AM na goleniach 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zastanowię się nad Sr Suntour'em Auron RL-RC 100mm tak jak polecił phoe. Ze sterówką nie będzie problemu bo mam już pomysł na rozwiązanie tego problemu. Kolejna sprawa jest taka że w activa.pl mogę dokupić lagi, uszczelki itp, a z RS'em nie jest tak łatwo. Jeszcze na oku mam Rock shox judy gold 2017 ale suntour chyba będzie lepszym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Najpierw sie upewnij ze upchniesz ta sterowke. Pewnie chcesz uzyc lozysk zewnetrznych, tyle ze to nie daje gwarancji ze rura wejdzie do glowki.

Co do tego nie ma problemu. W talonie są łożyska półzintegrowane i tapera można wcisnąć za pomocą np tych łożysk: https://rowerowy.com/mtb/czesci/stery/polzintegrowane/prod/40-Series-zs44-ec44. Przynajmniej takie informacje mam od sklepu w którym kupiłem rower i strony na której są te łożyska ;)

 

 

 

Epixon TR jest spoko i w nim bardzo łatwo się skok zmienia, w Solo Air musisz wymienić sprężynę powietrzną na inną, koszt sprężyny to jakieś 300zł + 100-150zł zamianę sprężyny. No i do jakiejś ostrzejszej jazdy Epixon TR czy Reba się nie do końca nadają ze względu na golenie 32mm. lepiej tutaj by było np Aurona wziąć.
 

Mówisz że w epixonie łatwo zmienić skok? A jak ta sprawa wygląda w auronie? Czy mogę zrobić tak jak zamierzałem od początku kupić widelec 150mm i obniżyć do 100mm, a w przypadku przejścia na ramę full wrócić do 150mm, czy lepiej kupić 100mm i się nie martwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładki dajesz i nimi skok zmniejszasz, czasami trzeba też sprężynę stalową wymienić na krótszą, ale to są groszowe sprawy, Activia Ci ustawi przy zakupie dowolny skok, a potem np wysyłając na serwis zmieni na inny jak będziesz potrzebował.

 

Możesz też wziąć Aurona z regulowanym skokiem(wersja TA), ale szkoda kasy i zawsze taki bajer to tylko potencjalne problemy.

 

I lepiej wersję RC2, niż RL-RC.

 

A u mnie w galerii masz Aurona RC2 na rowerze XC z skokiem 120mm. :)

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a blokada to coś co jest zbędne jak się nie ścigasz i nie do końca potrzebne, za to dodatkowa rzecz która się może zepsuć.

 

Bzdura. Jazda po asfalcie i na podjazdach bez blokady to marnowanie energii, nawet jak się nie ścigasz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaki użyszkodnik widelca z blokadą stwierdzam że przydaje się ona jedynie na asfalcie

 

No nie powiesz mi że jak wjeżdżasz na ostry podjazd to lepiej jest pompować w amortyzator niż przekazywać całą moc na korbę :whistling: Wiem do czego dążysz ale blokada daje naprawdę dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...