Skocz do zawartości

[kaseta deore] róznica między Deore, SLX a XT


endrzer

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas pierwszej wymiany napędu w moim Cube.

Do tej pory jeździłem na fabrycznie zamontowanym napędzie 2x10:

korba: Shimano XT, FC-M782, 40x30x22T

kaseta: Shimano CS-HG50, 11-36 (Deore)

łańcuch: Shimano CN-HG54

 

Dosyć szybko mi się zużył - 3tys. km. (jeden łańcuch, bez przekładek) PS. W drugim - starym rowerze właśnie wymieniłem 8 rzędowy HG-51 po 13tys. km - ale zajechany do końca.

 

W Cube prawie wszystkie komponenty mam XT - szkoda, że Cube nie wrzucił tam od początku napędu tej klasy.

 

Zastanawiam sie czy ma sens wrzucenia tam kasety XT i odpowiedniego łańcucha.

Różnica w cenie kasety, to ok. 80pln.

Deore CS-HG50 11-36T  = 112pln (384g)

SLX CS-HG81 11-36T  = 161pln (369g)

 XT CS-M771 11-36T = 194pln (343g)

 

Oczywiście do lepszej kaset należy wrzucić lepszy łańcuch:

Deore CN-HG54 = 68pln (280g)

XT CN-HG95 = 100pln (273g)

choć chyba nie chciałbym już eksperymentować z łańcuchami shimano.

myślałem nad KMC:

KMC  X10.93 = 108pln (266g)

Może coś jeszcze innego co by pasowało do klasy XT????

 

Sumując różnicę w cenie Deore a XT to wychodzi dopłaty 114PLN.

Nie wspominając już śmiesznej różnicy wagi (48g), to zyskam sporo więcej na trwałości? Nie chciałbym po kolejnych 3kkm robić znów wymiany ;)

A może coś zyskam w kulturze działania, zmiany przełożeń, itp.

 

Jakie macie zdania, doświadczenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem napęd slx/XT (10tkowy) na 8rz

 

Tak jeśli chodzi o wzgląd finansowy, to może ma to jakiś sens (szkoda, że shimano wycofało z produkcji niezawodny łańcuch Alivio CN-HG50, no ale pewnie im się nie opłacało, bo ja przejeździłem na nim 13kkm) - jednak na pewno nie chciałbym się pozbywać przełożeń - kadencja jest dla mnie dosyć ważną sprawą, jak i rozpiętośc przełożeń z racji zróżnicowanego terenu w jakim jeżdżę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@endrzer Różnica w żywotności między kasetami Deore i SLX jest duża a między Deore i XT jeszcze większa. Natomiast różnica między kasetami SLX i XT jest już niewielka i tutaj albo idziemy po jedności całego napędu, albo oszczędzamy 30-40 zł, co kto woli.

Natomiast zdecydowanie odradzam łańcuch Deore, bo to guma od majtek błyskawicznie niszcząca kasetę. I to z pewnością łańcuch spowodował tak szybką degradację twojego napędu. Łańcuch XT jest już niezły, ale moim zdaniem lepszy jest KMC X10.93. Albo (zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na kasetę XT) jeszcze lepiej jest kupić dwa łańcuchy KMC X10.73 i co 600-800 km je wymieniać, to zdecydowanie wydłuży życie napędu. Oczywiście nie wymieniamy łańcuchów automatycznie, tylko po oczyszczeniu wieszamy na gwoździu i porównujemy długość. Zakładamy na rower łańcuch który jest krótszy, czasem będzie to ten który właśnie zdjęliśmy z roweru. Łańcuchy KMC X10.93 i X10.73 różnią się tylko tym, że 93 ma niklowane zewnętrzne blaszki. Oba łańcuchy mają w zestawie spinki ułatwiające wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na błotnistych szlakach, w beskidach 2x8 styknelo. Po prostu w ciągu roku kilka napędów 10tkowych poszło w kibel, a w przekładki łańcuchów bawić się nie zamierzam. Dosyć często by to wychodziło. Natomiast w kontekście Twojego pytania, to o ile pamiętam połączenie lancucha xt i kasety ultegry (czyli obstawiam wytrzymałość podobną co Xt) całość wyraźnie dłużej chodziła niż deorkowy napęd. Ile km nie wiem, bo przestałem liczyć km z 2 lata temu ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w żywotności kaset pomiędzy deore a XT nie zauważyłem żadnych ("test" przeprowadzony na próbie kilkunastu stałych klientów w czasie 4 ostatnich lat ;)). Podstawa to dobry łańcuch a najlepiej dwa i zmiany. X10.93 lub nawet .73 to b. przyzwoite łańcuchy.

Moje spostrzeżenia dot. pozornych różnic w żywotności kaset:

1. Jak ktoś ma napęd klasy XT to w 99% przypadków ma przyzwoity łańcuch

2. Posiadacz napędu XT w większości przypadków wie dlaczego ma XT, dodatkowo znaczna część wiedzących dba o napęd (czyszczenie, smarowanie)

3. Napęd XT zdecydowanie częściej niż niższe grupy pojawia się w rowerach kolarzy którzy opanowali trudną sztukę ;) jazdy z właściwą kadencją

4. Jak ktoś wpakował trochę siana w napęd XT to zwykle również w drugi a nawet trzeci przyzwoity łańcuch i stosuje je zamiennie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak jak podejrzewałem - ważniejszy dobry łańcuch niźli kaseta.

@Dokumosa : No ale nie jest też tak, że kaseta  HG 81 nie jest twardsza od HG 50?

Chyba pójdę w kasetę XT (aby zachować linię XT ;) i 2 komplety łańcuchów KMC X10 - 93 czy 73 to jeszcze zobaczę. Różnica jedynie w wyglądzie, mówicie? no i 30plnów w cenie. Myślałem, że to oznacza tak jak w standardzie shimano twardość łańcucha...

 

 

 

Na błotnistych szlakach, w beskidach 2x8 styknelo. Po prostu w ciągu roku kilka napędów 10tkowych poszło w kibel

 

widać, że sporo jeździsz, więc i łydę masz mocniejszą ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj do kasety XT założyć łańcuch HG-54 to się szybko przekonasz ;). Twardość ma moim zdaniem drugorzędne znaczenie (chociaż podejrzewam, że w przypadku wspomnianych jest b. zbliżona) bo kasetę zjada rozciągnięty łańcuch.

XT ma 2 niepodważalne zalety - jest lżejsza (a od wiekowej już CS-HG62 sporo lżejsza) i 6 największych koronek nie styka się bezpośrednio z bębenkiem tylko poprzez alu pająka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miałem Recorda w 9rz, mam Veolce w 10rz i absolutnie nie są warte tych pieniędzy. Zaledwie ~10% dłużej wytrzymywały niż KMC. 

X10.73 OEM (bez pudełka) kosztuje mniej niż 60 zł. .93 dyszkę drożej. Veolce 2x tyle. Nie wspominając o Recordzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG 81 nie jest twardsza od HG 50?

 

Myślałem, że to oznacza tak jak w standardzie shimano twardość łańcucha...

Kto Ci powiedział albo gdzie wyczytałeś ze Shimano czy jakikolwiek inny producent jakkolwiek oznacza twardość materiału z którego są wykonane komponenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moje spostrzeżenia dot. pozornych różnic w żywotności kaset:

1. Jak ktoś ma napęd klasy XT to w 99% przypadków ma przyzwoity łańcuch

2. Posiadacz napędu XT w większości przypadków wie dlaczego ma XT, dodatkowo znaczna część wiedzących dba o napęd (czyszczenie, smarowanie)

3. Napęd XT zdecydowanie częściej niż niższe grupy pojawia się w rowerach kolarzy którzy opanowali trudną sztukę jazdy z właściwą kadencją

4. Jak ktoś wpakował trochę siana w napęd XT to zwykle również w drugi a nawet trzeci przyzwoity łańcuch i stosuje je zamiennie

Fajne podsumowanie tematu, ja wpisuję się w ten algorytm idealnie. :thumbsup: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miałem Recorda w 9rz, mam Veolce w 10rz i absolutnie nie są warte tych pieniędzy. Zaledwie ~10% dłużej wytrzymywały niż KMC.
muszę to potwierdzić.....kumpel z roboty zaaplikował sobie łańcuch 10 recorda licząc na trwałość. Rower jest poważnie traktowany w terenie na góralu i co...... nie ma legendarnej trwałości. Zużycie na poziomie dobrego Conexa albo nawet gorzej ;-((( 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci powiedział albo gdzie wyczytałeś ze Shimano czy jakikolwiek inny producent jakkolwiek oznacza twardość materiału z którego są wykonane komponenty?

Kiedyś był w niemieckim Bike test kaset. Jednym z kryteriów testu była ocena materiału i obróbki koronek kasety.

Z testu wynikało że stal kasety xt była lepszej jakości niż alivio, dodatkowo wsparte lepszą obróbką materiału i wykończeniem.

Czy tak jest (nadal) - ich weiss nicht.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę to potwierdzić.....kumpel z roboty zaaplikował sobie łańcuch 10 recorda licząc na trwałość. Rower jest poważnie traktowany w terenie na góralu i co...... nie ma legendarnej trwałości. Zużycie na poziomie dobrego Conexa albo nawet gorzej ;-(((

 

mam troche inne spostrzezenie nt campy, zdaje mi sie ze ten lancuch nie lubi zabawy terenowej, na 26" gdzie duzo jezdzilem po lagodnych sciezkach/asfaltach lancuch przebyl jakies 7-8k km zanim dla dobra napedu go wymienilem, nowy potrzebowal kilkudziesieciu km zeby sie przyjac

po zakupie 29" gdzie nie robilem juz tylu wycieczek asfaltowych, pojawila sie w duzo wiekszym stopniu jazda terenowa i kilka dni pilowania w gorach wskoczylo to lancuch polecial po okolo 3k km

 

pewnie w kazdym lancuchu pojawi sie roznica w wytrzymalosci w zaleznosci od warunkow eksploatacji, ale czy az taka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci powiedział albo gdzie wyczytałeś ze Shimano czy jakikolwiek inny producent jakkolwiek oznacza twardość materiału z którego są wykonane komponenty?

możliwe, że sam sobie tak podświadomie to wpoiłem ;) jeśli tak nie jest to niech mnie ktoś jakimś obuchem huknie, abym herezji nie głosił  

 

 

 

Dokumosa, dnia 20 Wrze 2017 - 1:34 PM, napisał: Moje spostrzeżenia dot. pozornych różnic w żywotności kaset: 1. Jak ktoś ma napęd klasy XT to w 99% przypadków ma przyzwoity łańcuch 2. Posiadacz napędu XT w większości przypadków wie dlaczego ma XT, dodatkowo znaczna część wiedzących dba o napęd (czyszczenie, smarowanie) 3. Napęd XT zdecydowanie częściej niż niższe grupy pojawia się w rowerach kolarzy którzy opanowali trudną sztukę jazdy z właściwą kadencją 4. Jak ktoś wpakował trochę siana w napęd XT to zwykle również w drugi a nawet trzeci przyzwoity łańcuch i stosuje je zamiennie Fajne podsumowanie tematu, ja wpisuję się w ten algorytm idealnie.  

 

też mi to niezmiernie fajnie przypasowało ;)

 

PS. Dzięki za rady, ale nadal nie wiem czy się opłaca kaseta XT, czy nie ;) Zdania są podzielone... (pewnie na XT się skuszę i na własnej skórze przetestuję.

Tym bardziej, że z Deore miałem dużego zonka (właśnie dlatego też wymieniam) - pękła mi koronka 11T i zjechała alu bembenek DT :(

 

Co do łańcucha, to już zdecydowanie większa jasność. Pewnie w KMC pójdę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtop: okazuje się że w internetach jest bardzo wielu ludzi którzy uważają że HG (HyperGlide) to przedrostek jakiejś jednostki twardości i że trzeba dobierać numerki po HG tak aby nie było dużych różnic między "twardością" komponentów. "Twarda" kaseta szybko zetrze "miękki" łańcuch i na odwrót. Na dowód potrafią nawet przytaczać jakąś starą tabelę kompatybilności łańcuchów z kasetami (co tam że mówiącą o dopasowaniu łańcuchów i ilości rzędów kasety, HG to twardość i już). HG500 pewnie jest zabójcze dla łańcuchów jak diabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założone:

XT CS-M771 11-36T  + KMC  X10.93

zobaczymy jak się sprawdzi ;)

 

dokupię drugi łańcuch i pierwszy raz spróbuję taktyki "na dwa łańcuchy"

 

co ile polecilibyście zamieniać? 500, 800, 1000km? jakaś reguła?

czy w miarę zużycia powinno to się później częściej zamieniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w MTB wymieniam co 600-800 km, zależnie od pogody, jesienią i zimą oczywiście wcześniej. Postaraj się zwłaszcza na początku wymieniać na tyle szybko, żeby przymiar nie wykazywał zużycia łańcucha, lub wykazywał minimalne, a różnica w długości łańcuchów nie przekraczała 1-2 mm. Masz dobrą kasetę i bardzo dobry łańcuch, powinny długo hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem od początku i nie zauważyłem lub przeoczyłem jedną istotną sugestię, iż napęd rozwala zębatka przedniej korby, szczególnie jak jest z papieru, a kolarz potrafi depnąć.  

Z mojego doświadczenia powiem, a napędów zajeżdżam 1 lub 2 rocznie, że ilu rozmówców tylu będzie miało rację, że dany typ napędu jest trwalszy. 

 

Z mojego przykładu 

Kaseta 771 to szajs zużywa się szybciej niż  HG81, a łańcuch HG95 żyje tyle co 54 i nie ma co ładować kasę w jednostronny łańcuch shimano. 

 

Tylko ze zużyłem 4,5,6,7 koronkę a z tego co się orientuje to obie kasety mają te same koronki , a różnica to karbonowy pałąk i lekka nakrętka. A tak naprawdę napęd wykończyła korba 625 z tłoczonymi blatami która się wygina i rozwala łańcuch na boki. 

 

Z mojego doświadczenia wynika, że najtrwalszy jest napęd XT ale kompletny z grupy 785 lub 8000. Tarcza jest cięta gruba i się nie wygina. Jeżeli ktoś jeździ i generuje średnio 280Wat to zajedzie w tym czasie pseudo GeoreXT 2 kasety i 4 łańcuchy. 

 

Jeżeli pałąk masz standardowy 104mm a nie 612 622 itd 96mm to kupujesz tylko tarczę XT 785 i problem rozwiązany.

 

Na napędzie HG81 + HG95 sztuk 1 + FC785 przejechałem 8000km,ze srednią mocą 270Wat, a łańcuch wyciągnął się do 0,4 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...