Skocz do zawartości

[Rama] Rama do maratonów i XC


arwo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Sprawa jest bardziej skomplikowana. Zależy od celu jaki chciałbyś uzyskać. Profesjonalny rower karbonowy do XCO i XCM to nie taka tania sprawa. Generalnie zrezygnowałem z karbonu chińskiego i składaka bo koszt hardtaila wynosi ponad 9000pln a oryginalnego np Scotta Scale w wersji 910 i wyżej kupię na jesieni za 10000pln. Więc jaki ma to sens? 

 

Sprzęt do XCO musi mieć oprócz sztywnej ramy, lekkie koła na sztywnych osiach, groupset min XT oraz lekki widelec 1500g. NIe bedę się rozwijał słowa "musi", ale inaczej się nie da. Opory toczenia takiego roweru i masa jaką trzeba wwtaszczyć na szczyt górek zwraca się bardzo szybko.  

 

Rama  z Chin u wielu sprzedawców to Shanzeen. Co do jej jakości nie ma dyskusji jest bardzo dobra. Koszt od 260€ + cło. Unikatowa zaleta tej ramy to  wymienne haki pod osie 9mm lub 12mm. Reszta buduje się sama.  

 

I teraz wracając do meritum kosztów 

Rama 1500

Koła 1500

napęd XT 2300

Widelec 2500

akcesoria 800

hamulce 800

Suma 9400

 

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest polowanie na okazje części zdemontowanych. Wada trzeba się naszukać i naczekać, ale można upolować rower za 

 

Rama 1500

Koła 1000

napęd XT 1800

Widelec 2000

akcesoria 600

hamulce 600

Suma 7500

 

Jeżeli już się zdecydowałeś to z mojego 2 letniego doświadczenia wiem ze osprzęt trzeba kupować teraz. W zimę ciężko jest znaleźć okazje na allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę od blisko roku na chińskiej ramie Flyxii fr216 i polecam z czystym sumieniem. Przy obecnym kursie Dolara (tj. około 3,65zł) nic lepszego nie znajdziesz.

Jeśli o suport chodzi to myślę, że najlepszym i najmniej problemowym jest BSA.

W swojej ramie mam BB30 bo nie miałem innego wyboru. Musiałem więc dokupić adapter Rotor, którego koszt to blisko 200zł.

Więc nie bać się "chińczyka" i brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa wada tych ram z PRC to cło, podatek i podatek antydumpingowy...

 

Niezupełnie, podatek antydumpingowy dot. całych rowerów albo np. całych złożonych kół a nie poszczególnych części. Więc trzeba się liczyć z cłem (za karbonowe obręcze płaciłem cło 4,7%, jakie jest za ramę nie wiem), liczonym od ceny ramy razem z kosztem transportu, oraz z podatkiem VAT 23% liczonym od ceny ramy razem z kosztem transportu i z uwzględnieniem cła.

Czyli za ramę np. 300$ + 60$ transport, przy kursie 3,65 zł/$ = 1314 zł,

Cło = 62 zł,

VAT = 316 zł,

Razem ok. 1692 zł.

Edytowane przez Waza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło, podatki i jakieś inne opłaty da sie ominąć być może. Interesuje mnie tylko sama rama, Wasze doświadczenie, wytrzymałość.  

 

Co do osprzętu to sorry, nie musze pakowac od razu wszystkiego z wyższej półki aby gotowy set wyszedł za ok 10kPLN. Mam rower i sprzęt się przełoży, to już wystarczy na jakiś czas, a wymieni się na lepsze jak będzie trzeba wymieniać i tak tez robię - przy wymianie co najmniej o klase wyższy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chiński karbon dla Ciebie. Aktualnie masz osprzęt pod osie 9mm i zrobisz przekładkę. Potem komplet kółek 15 i 12mm + amortyzator. Zostanie napęd i akcesoria. Wymienne haki tylnego koła to nie taka głupia sprawa. Inaczej budowanie roweru wymaga wyłożenia od razu kompletu kilku tysięcy na koła i widelec  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...