Skocz do zawartości

[Przerzutka Alfine] Romet Orkan 6.0 2015 - opory kręcącego się koła


Bikemator

Rekomendowane odpowiedzi

WItajcie,

 

Od ponad dwóch lat jeżdżę na rowerze Romet Orkan 6.0 (model 2015) z przerzutką planetarną Shimano Alfine 11. Jeżdżę sporo, rower przejechał już na pewno dobrych kilka tysięcy km.

 

Ostatnio zauważyłem, że kiedy rower jest podniesiony i zakręcę tylnym kołem, to ono bardzo szybko zatrzymuje się. Odkręciłem nawet hamulec tarczowy tak, aby być pewnym, że to nie on jest źródłem problemu. Oczywiście nie jestem w stanie dokładnie tego zmierzyć, ale o pomyłce nie ma mowy - rozkręcone przednie koło kręci się i kręci, natomiast tylne zatrzymuje się w zasadzie po kilku sekundach. Rozumiem, że większa masa przerzutki powoduje większe opory, ale różnica w porównaniu do przedniego koła jest drastyczna. Czy to normalne w przypadku przerzutek planetarnych? Może coś jest nie tak z moim napędem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne, dobrze ze wogole sie kreci. ;-)

Nie jezdzielm nigdy na Alfie, ale w nexusie opory tego mechanizmu czuc bylo "na nogach", rower wyraznie ciezej jezdzil od innych moich rowerów, miała być zimowka na lata  a poszła w nowe rece po pierwszej zimie ;-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 5.09.2017 o 10:50, Bikemator napisał:

Rozumiem, że większa masa przerzutki powoduje większe opory

Masa nie ma tutaj nic do gadania, bo to kwestia budowy piasty.

Opory większe niż w zwykłej piaście są normalne ale jeżeli faktycznie, tylne kręci się tylko kilka sekund (jak mocno popchnięte?), to coś może być nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...