Skocz do zawartości

[Trek Superfly] Wklejanie misek?


Hobson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od razu na wstępie zaznaczam, że na mechanice nie znam się za bardzo, dlatego miejscami mogę brzmieć jak potłuczony. Wybaczcie.

 

W czerwcu przesiadłem się z 26" na 29" i kupiłem złożony specjalnie pode mnie rower na ramie Trek Superfly 9.8 2014r. Niestety ta rama okazuje się chyba wtopą, bo po niecałych 1400km suport (BB90) zaczął mocno skrzypieć, a gdy na serwisie poprosiłem o sprawdzenie stanu łożysk - korba zdjęła się niemalże razem z miską :/ Prawa miska (od strony blatów) wydaje się siedzieć, ale z lewej strony miska dała się wyjąć normalnie palcami razem z wprasowanym łożyskiem i taką plastikową rurką oraz kupą jakiegoś miękkiego ścierwa - widocznie przed sprzedaniem mi ramy ktoś już miał z tym jakiś problem i zasmarkał to silikonem albo jakimś innym szajsem. Jednak jak mi powiedziano, sama rama wydaje się jednak nie być w drastyczny sposób uszkodzona - nie jest pęknięta, i nie ma wyrwanych żadnych flaków. Chyba.

 

I teraz pytanie (abstrahując już od błędu przy kupnie używanej ramy), czy ktoś może się orientuje, czy tego typu wypadniętą miskę można na nowo umieścić w ramie tak, żeby to potem działało? Czy Treki mają skłonności do tego typu usterek, które się jakoś ogarnia, czy raczej pozostaje już tylko rzeźba w brązie albo śmietnik? Ponoć spece od karbonu potrafią nadlać miejsce osadania misek jakąś żywicą / klejem, i wcisnąć w to miski na nowo - czy ktoś kiedyś może praktykował taki zabieg? Czy po jego przeprowadzeniu późniejsza wymiana wciskanych łożysk jest możliwa, czy trzeba będzie to klejenie zawsze robić na nowo? Czy ktoś w swojej maszynie albo na serwisie przerabiał może taki temat?

 

Dzięki i pozdrawiam,

    Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez rzeźby się nie obejdzie, z tym że jeżeli już wklejać to porządny suport z wymiennymi łożyskami, najlepiej skręcany z dwóch połówek, jak zajedziesz łożyska to wymienisz tylko je, bez potrzeby wyciągania misek. http://wheelsmfg.com/bottom-brackets/bb86-92/bb86-92-bottom-brackets/bb86-92-outboard-abec-3-bb-for-24mm-shimano-cranks-black.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie panikował. Niech pierwszy rzuci kamieniem komu presffit nie trzeszczy. Ile osób tyle pomysłów. Ja zawsze daje to na taki twardy silikon/gumę(płytki się tym klei) :teehee:  Potem można miski normalnie wyciągnąć, z należytym oporem z jakim powinny wyjść. Z żywicą to podobny patent. Dobry suport, dać komuś kto się zna żeby założył i problem z głowy na długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wklejałem prawą miskę w moim giancie xtc adv. Luz był naprawde duży ok 0,5mm. Suport accenta z miskami alu i standardowymi łożyskami. Klej loctite epoksydowy dwuskładnikowy do wklejania łożysk. Do tej pory trzyma. Nawet jak puści to powtórzę zabieg, bo tubka kleju spokojnie wystarczy na kilkanaście razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...