Skocz do zawartości

[gravel] Co kupić, czy złożyć, jak żyć.


Specfanz

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Szukam czegoś podobnego do Rometa Mistarala z 2017.

 

Cześć, byłem dzisiaj w salonie Rometa w Krakowie i był tam Mistral Cross. Przejechałem się na nim i powiem tak: spoko się na tym jedzie, hamulce chociaż ledwo dokręcone, a bez problemu blokowały tyle koło, nawet z górnego chwytu całkiem dobrze hamowało-chociaż bez przesady :)

Dla mnie jedyna wada to dość cienka rura kierownicy w miejscu, gdzie trzymamy ręce, ale kierownice łatwo wymienić, a do tego warto by dołożyć klamki do hamulca takie przełajowe, żeby wygodniej się hamowało w mieście między ludźmi :) Polecam :)

P.S. Ja jechałem na ramie 54 cm a mam 178cm wzrostu i myślę, że już większej raczej bym dla siebie nie kupował. Mam 83 cm długą nogę, a w tej 54cm stojąc czułem delikatnie górną rurę na "podwoziu" :) I cena w tym salonie to 1800zł to powiem szczerze, że wart jest tych pieniędzy ten rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, byłem dzisiaj w salonie Rometa w Krakowie i był tam Mistral Cross. Przejechałem się na nim i powiem tak: spoko się na tym jedzie, hamulce chociaż ledwo dokręcone, a bez problemu blokowały tyle koło, nawet z górnego chwytu całkiem dobrze hamowało-chociaż bez przesady :)

Dla mnie jedyna wada to dość cienka rura kierownicy w miejscu, gdzie trzymamy ręce, ale kierownice łatwo wymienić, a do tego warto by dołożyć klamki do hamulca takie przełajowe, żeby wygodniej się hamowało w mieście między ludźmi :) Polecam :)

P.S. Ja jechałem na ramie 54 cm a mam 178cm wzrostu i myślę, że już większej raczej bym dla siebie nie kupował. Mam 83 cm długą nogę, a w tej 54cm stojąc czułem delikatnie górną rurę na "podwoziu" :) I cena w tym salonie to 1800zł to powiem szczerze, że wart jest tych pieniędzy ten rower.

 

Ja właśnie szukam czegoś takiego jak ten Romet z pewnym rozszerzeniem: możliwością zamontowania szerszych kapci oraz hamulce tarczowe (uczepiłem się tego faktu ale tracę powoli cierpliwość do v-brake i tym podobnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś próbował zrobić gravela ze starego sztywnego stalowego mtb z sztywnym widelcem? Opony wejdą szerokie, koła 28 cala też, a przyspawanie uchwytów do tarczówek powinno być dziecinnie łatwe.

 

Ja mam taki rower z ramą crmo i jak zobaczyłem authora ronina to myślałem że ktoś mi rower ukradł ;)

 

Mój staruszek waży ok 12kg z czego sporą część stanowi stalową sztyca, mostek i kierownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geometria starego górala jest bardzo podobna do szosy. Na gravelach pozycja jest w końcu bardziej pochylona niż na nowych góralach, choć mniej niż na szosie.

 

Po skróceniu mostka powinno być jeszcze bardziej endurance ;) a w najgorszym przypadku wyjdzie cyclo cross zamiast gravela.

 

Serio dziwi mnie, że nikt jeszcze tego nie zrobił.. może jest jednak jakiś problem którego nie widzę, albo gravele przegrywają po prostu ze zwykłymi crossami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A czy ktoś próbował zrobić gravela ze starego sztywnego stalowego mtb z sztywnym widelcem? Opony wejdą szerokie, koła 28 cala też, a przyspawanie uchwytów do tarczówek powinno być dziecinnie łatwe.

 

Geometria starego górala jest bardzo podobna do szosy

 

Serio dziwi mnie, że nikt jeszcze tego nie zrobił.. może jest jednak jakiś problem którego nie widzę,
Po pierwsze to do starego górala wejdą koła 28 z oponą 28 mm, ale z oponą 40 mm to już nie więc z 'gravelem' to kiepsko. Po drugie przyspawanie do ramy i widelca mocowań do hamulca tarczowego to wcale nie jest taka 'dziecinnie prosta' sprawa. Kolejna sprawa to stare górale miały bardzo niską główkę ramy co jest sporym problemem przy baranku. I po trzecie to widziałem na forum już sporo starych i nowych górali/crossów/trekkingów z barankiem więc nie ma w tym niczego odkrywczego. Sam sobie  zobacz https://www.forumrowerowe.org/topic/213046-przelajki-galeria-inspiruj-chwal-dziel-sie-wrazeniami/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej przeróbki aby uzyskać gravela, dolicz:

Koła pod tarcze, kierownica, owijka, pancerze, kompletna grupa szosowa, opony, zaciski pod hamulce tarczowe,

 

Do tego dolicz kombinacje z brakującymi przelotkami pod pancerz na hamulec tarczowy, kombinacje z przednią przerzutką, bo górale często mają typu górnego ciągu.

 

Po tym wszystkim i tak nadal nie będziesz miał rasowego gravela, bo te nie tylko mieszczą koła 28 cali, ale także i spory rozmiar opony, a także miejsce na błotniki, mocowanie pod bagażnik, bidony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś sensownie założyć baranka?

Strasznie długa ta rama jak pod baranka... Jak musi być baranek to go sprzedać, dołożyć i kupić rower pod swoje potrzeby. Ogólnie to widzę że nastała jakaś barankowa schiza. Ciekawe co z tego będzie? Czyżby zbliżał się koniec epoki 'górala' jako jedyny słuszny rower? Producenci jaszcze kasują jak za złoto za rowery typu gravel, ale to pewnie się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to do starego górala wejdą koła 28 z oponą 28 mm, ale z oponą 40 mm to już nie więc z 'gravelem' to kiepsko. Po drugie przyspawanie do ramy i widelca mocowań do hamulca tarczowego to wcale nie jest taka 'dziecinnie prosta' sprawa. Kolejna sprawa to stare górale miały bardzo niską główkę ramy co jest sporym problemem przy baranku. I po trzecie to widziałem na forum już sporo starych i nowych górali/crossów/trekkingów z barankiem więc nie ma w tym niczego odkrywczego. Sam sobie  zobacz https://www.forumrowerowe.org/topic/213046-przelajki-galeria-inspiruj-chwal-dziel-sie-wrazeniami/

 

Faktycznie z mtb zostaje tylko rama, ewentualnie koła, jeśli komuś wystarczą 26" za to z grubą oponą, ale za to koszt tej ramy jest praktycznie zerowy ;)

 

 

Faktycznie fajna galeria, ale czy są tam rowery przerobione z mtb czy tylko z crossów? Większość nazw nic mi nie mówi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Faktycznie z mtb zostaje tylko rama, ewentualnie koła, jeśli komuś wystarczą 26" za to z grubą oponą, ale za to koszt tej ramy jest praktycznie zerowy ;)
Jeśli chcesz kupić taką ramę to koszt ramy retro mtb jest taki sam jak koszt ramy retro cross, tylko tyle że na rynku jest więcej ram mtb. Ja za swoją 25 letnią ramę mtb cr-mo Gary Fisher z główką ramy pod stery 1i1/8 dałem rok temu 180 zł więc nie wiem czy to tak za darmo... Więc kupno takiej ramy i rzeźba ze zmianą wielkości kół to totalna głupota! Jeśli natomiast ktoś ma w garażu taką ramę i do tego masę różnych części to pobawić się można .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć

jeżeli chodzi o rame gravelową polecam Giant Revolt. Szeroki widelec - opony 40c spokojnie założysz. Z opisu na stronce : "rama umożliwiająca zamocowanie bagażnika, błotników i opon nawet do wymiaru 700x50C" Dodatkowo fajne rozwiązanie to oprócz klamkomanetek dodatkowe manetki hamulca na kierownicy , wiec w terenie pozycja jak w MTB.

 

https://www.giant-bicycles.com/pl/revolt-1-2015

 

Rower niestety nie jest już w dystrybucji w Polsce, więc tylko rynek wtórny. Ja go kupiłem w specyfikacji jak w linku powyżej w 2015 r. W 2016 miałem wymienioną na gwarancji ramę (wada fabryczna i tutaj duże ukłony dla Giant Polska, ponieważ specjalnie sprowadzali dla mnie nową ramę, ale już w innym malowaniu - kolor z 2016). Mam go w rozmiarze L - mam 188 cm i jest naprawdę spoko.

 

Rower testowany w różnych warunkach :-)  ma węglowy widelec i fajną owijkę, wiec łapki nie cierpią. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...