Skocz do zawartości

[piwoty] Usunięcie piwotów z ramy aluminiowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Odnawiam swoją starą ramę i zastanawiam się, czy można bezpiecznie pozbyć się tych piwotów. Czy ktoś już kiedyś wykonał taki zabieg i przeżył? Dzyngle są przyspawane na około, wydaje się, że można je łatwo odciąć i zeszlifować spaw, ale czy nie osłabi to rurek?
Pozdrawiam

post-197192-0-53108900-1503763319_thumb.jpg

post-197192-0-70650300-1503763320_thumb.jpg

post-197192-0-97486800-1503763321_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dospawane do ramy, według mnie nie wpłynie to w żaden sposób na ramę. Ludzie wycinają nawet Pivoty w widelcach gdzie takie mocowanie jest elementem odlewu.

 

Masz mocowanie na tarcze?

 

Widzę że w końcu ktoś podszedł po ludzku do tematu renowacji i usunął całą powłokę przed malowaniem  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower jest na tarczach od zawsze. Próbowałem te piwoty wykręcić, ale siedzą strasznie mocno, boję się, że przy wykręcaniu pęknie rurka. A bez nich miałbym +10 do szacunku w lesie.

Na razie usunąłem tylko bezbarwny, przed malowaniem rama będzie dokładnie wyczyszczona do gołego aluminium :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Próbowałem te piwoty wykręcić, ale siedzą strasznie mocno, boję się, że przy wykręcaniu pęknie rurka.

 

Bo są wkręcone na klej. Z racji że i tak masz gołą ramę to podgrzej Pivot zapalniczką/ opalarką ( porządnie) a następnie kluczem nastawnym ( francuz) złap Pivot i odkręcaj. Użyj francuza dlatego że tam podchodzi chyba klucz 10 który bardzo łatwo się ześlizguje i obrobi Pivot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, pivoty są wkręcane na klej do gwintów aby nie zgubić hamulców. Sam ostatnio wykręcałem, trzeba było użyć Stanowczej siły.

Kleje do gwintów puszczają przy temperaturach powyżej 150 stopni. Może być problem rozgrzać zapalniczką. Stosunkowo duża powierzchnia oddawania ciepła.

Na zdrowy rozum powinien byc tam dany klej niebieski, średniej mocy. Puszcza przy 30-40Nm czyli 3-4kg na metrowym kluczu (o ile nie popełniłem babora)

 

Co do malowania pamiętaj, że na alu trzeba miec dobry podkład. Inaczej wszystko bedzie łatwo się zdrapywało.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kleje do gwintów puszczają przy temperaturach powyżej 150 stopni. Może być problem rozgrzać zapalniczką. Stosunkowo duża powierzchnia oddawania ciepła.

 

Łatwo nie było ale zapalniczka zdecydowanie pomogła w moim przypadku. W przypadku gołej ramy ryzyka nie ma więc można próbować nawet opalarką  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem je wyciąć :) Na początek szlifierka z dużym zapasem, późnej kamień, dalej pilnik i papier. Ciągle czuć pod palcem lekką nierówność i prawdopodobnie po malowaniu będzie trochę widać, ale chyba wolę troszeczkę zostawić niż zeskrobać za dużo.
Malowanie będzie proszkowe, rozważałem anodowanie, ale musiałbym wysyłać ramę i była możliwość tylko na naturalny kolor.

 
 
 
141.jpg
142.jpg
143.jpg
144.jpg
145.jpg
 
 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zawsze przeszpachlować, albo je rozwiercić. Jest jeszcze jedna opcja, jezeli posiadasz mocną wiertarkę, lub masz dojście u kogoś w rodzinie. Kupujesz wykrętaki. Musisz nawiercić otwór, a potem na lewych obrotach wkręcasz wykrętak. On chce się wkręcić więc się nie ślizga, a śruba się wykręca. Wykretaki powinny pasować również do uchwytów gwintowniczych przez co masz duże ramię i wkładasz mniejszą siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...