Skocz do zawartości

[Przerzutka] XT, manetka SLX - zmiana kierunku przerzucania biegów po ponownym załoeżniu łańcucha


malvina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po zdjęciu łańcucha w celu kompleksowego czyszczenia napędu i ponownym jego założeniu - lewa manetka (czyli przerzutka przód)  zaczęła chodzić na odwrót - zamiast od lewej do prawej, od prawej do lewej.

Manetka SLX - jak na załączonej fotce (w tej pozycji kiedyś było 3, teraz jest 1).

Proszę o podpowiedzi, bo w obecnej chwili czuję się na rowerze jak w aucie angolu :icon_lol::icon_wink:

 

BTW: Jestem kompletnym laikiem w temacie, a łańcuch zdejmowałam pierwszy raz, więc proszę o wyrozumiałość :blush:

 

 

post-204423-0-50915300-1503754058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego popsuć. :D Masz ok tylko sobie coś ubzdurałaś że było inaczej.

 

Może chodzi o coś zupełnie innego, coś co własnie "odkryłaś", górna wajcha która służy do zrzucania biegu to dual release, czyli czy popchasz czy pociągniesz bieg spada w dół.
Dolna wajcha działa tylko w 1 kierunku i wrzuca bieg do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde - było na odwrót - daję głowę :laugh:

Tzn. przerzuca się tak samo - od wewnętrznej wrzuca, od zewnętrznej zrzuca - tylko manetka na odwrót pokazuje.


 

 

górna wajcha która służy do zrzucania biegu to dual release, czyli czy popchasz czy pociągniesz bieg spada w dół.

No popatrz... Pchać nigdy nawet nie próbowałam  :w00t:  - cenna wiedza :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ale górna wajcha(ta mniejsza 2 kierunkowa) zrzuca bieg w dół? A ta długa(dolna) ciągnie przerzutkę do góry?

Dokładnie tak. Tylko na manetce ten czerwony pasek szedł przedtem od lewej do prawej strony (1,2,3), a tera idzie od prawej do lewej (3,2,1).

Zgłupiałam :laugh:

 


 

 

Masz jeszcze od dołu manetki przełącznik trybu 2/3, może to przełączyłaś i mając 3 blaty z przodu np działa tylko na 2 blaty?

Działa na 3, tylko manetka odwrotnie pokazuje :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łańcuch nie ma nic do tego a mi się wydaje że coś Ci się ubzdurało :thumbsup: Prawa strona to 1, lewa 3 ( zdjęcie poglądowe)

Właśnie tak jest teraz. Ale było odwrotnie - daję głowę (albo może lepiej nie? :laugh: ).

Przejechałam na rowerku z 1500 km i takie rzeczy po prostu utrwalają się z rutyny...

W każdym razie - mózg mówi - było inaczej :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to za manetka dokładnie?

Jak powiesz mi gdzie odczytać - chętnie to zrobię :icon_redface::icon_wink:


 

 

A zauważyłaś moja droga, iż przerzutki też działają odwrotnie ? ;)

No bez żartów :D

Zauważyłam... :icon_wink: (powód do dumy? :002:) ...

Ale na manetce (jestem pewna, że obu) szło od lewej do prawej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak powiesz mi gdzie odczytać - chętnie to zrobię

 

Albo specyfikacja roweru albo od dołu na manetce powinien być wytłoczony model :thumbsup: SL-MXXX ( Gdzie XXX to będą cyferki, dla SLX prawdopodobnie SL-M7XX) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A więc moja droga powiem tak ... nie spodziewam się byś była czarodziejką czy też wiedźmą :D w dosłownym tego słowa znaczeniu ( bez urazy ;) ) i zaczarowała manetkę. Ona działa, tak jak działa ... mechanizm jest jaki jest, a wskazówka jest fizycznie zaczepiona w mechanizmie, więc nie ma opcji by działało inaczej ... mogło w ogóle nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo specyfikacja roweru

Rower kupiłam rok temu jako używkę, więc specyfikacja... :icon_wink:

 

 

 

od dołu na manetce powinien być wytłoczony model :thumbsup: SL-MXXX ( Gdzie XXX to będą cyferki, dla SLX prawdopodobnie SL-M7XX)

Dzięki :thumbsup:

SL - M670.

 

 

nie spodziewam się byś była czarodziejką czy też wiedźmą :D w dosłownym tego słowa znaczeniu ( bez urazy ;) )

Właśnie mam takie podejrzenia :icon_lol:

 

 

 

i zaczarowała manetkę. Ona działa, tak jak działa ... mechanizm jest jaki jest, a wskazówka jest fizycznie zaczepiona w mechanizmie, więc nie ma opcji by działało inaczej ... mogło w ogóle nie działać.

W takim razie mózg mi się zepsuł chyba :icon_lol: (nic nie piłam).

Może jak się walnę przymiarem do łańcucha... :icon_question::icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie polecam samookaleczenia, jednak prześledzenie innych manetek, może pomóc znaleźć odpowiedź ;) Z tego co widzę na manetkach jakie mam obecnie pod ręką, a są to m590, to wskazówki idą do środka roweru czyli lewa w prawo a prawa w lewo. Czyli odwrotnie ;)

 

Ale zamiast sie tym przejmować, idź pojeździć ;) chyba ze chcesz poromansować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale zamiast sie tym przejmować, idź pojeździć ;)

Nie mogę. Świeża oliwa na łańcuchu się układa :icon_lol:

 

 

 

chyba ze chcesz poromansować :D

Taaa... Właśnie (po długiej lekturze forum ;) ) przyszłam sobie tu "coś" wyrwać "na rower"... :icon_mrgreen:

Ehhh... Faceci... ;)

 

W każdym razie - dzięki za usiłowanie pomocy :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej miałem na myśli żebyś nie przywiązywała wagi do rzeczy nie istotnych jakimi są telewizorki tylko cieszyła sie rowerkiem ;)

Właśnie nie potrafię się cieszyć, bo mam nieodparte wrażenie, że coś spieprzyłam...

Nic - jutro spróbuję zrobić jakąś traskę i zobaczę czy ta nieistotna rzecz nie będzie mi doskwierać.

 

BTW: Jestem wzrokowcem, więc bankowo będę mylić z przodu bieg 1 z 3 i zarobię zawał z powodu urojonego krzyżowania łańcucha.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3 rowerki w domu z trzema typami manetek Shimano (pomijam revoshift) i... Wszystkie mają 3 po lewej. A manetki to: XT, alivio, Acera.

U syna na Alivio jest tak samo, ale jeździł czasami moim rowerem i twierdzi to samo co ja.

Cóż - widocznie zbiorowe halucynacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

BTW: Jestem wzrokowcem, więc bankowo będę mylić z przodu bieg 1 z 3 i zarobię zawał z powodu urojonego krzyżowania łańcucha.

Zawał to jak w nocy zobaczysz zjawę ;) ja na krzyżowanym łańcuchu, zmieniając je cyklicznie dobiłem do 15kkm więc o to bym sie nie martwił, choć fakt było to dawno.

 

Też jestem wzrokowcem, też zawsze lubiłem mieć telewizorki, ale pewne, wyższe grupy ich zwyczajnie nie mają. Nie przejmowałbym sie tym. Jak masz łańcuch odpowiednio dobrany to nawet wrzucenie 3x1 nie jest szkodliwe o ile się tak nie jeździ cały czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawał to jak w nocy zobaczysz zjawę ;) ja na krzyżowanym łańcuchu, zmieniając je cyklicznie dobiłem do 15kkm więc o to bym sie nie martwił, choć fakt było to dawno. Też jestem wzrokowcem, też zawsze lubiłem mieć telewizorki, ale pewne, wyższe grupy ich zwyczajnie nie mają. Nie przejmowałbym sie tym. Jak masz łańcuch odpowiednio dobrany to nawet wrzucenie 3x1 nie jest szkodliwe o ile się tak nie jeździ cały czas ;)

Hehehe :) 

Ale zgodzisz się ze mną, że jeżeli już coś jest - powinno działać jak należy? (w tym przypadku - w odniesieniu do tego, jak działało).

Przecież gdyby ich nie było - nie czepiałabym się.

Tym bardziej w grupie XT/SLX - jak sobie zajadę napęd - kieszeń zaboli.

Póki co - napęd chodzi idealnie (cicho, lekko, precyzyjnie), a rower generalnie jest wariat - leci jak szalony :icon_lol:  (to była miłość od pierwszego, testowego kilometra :icon_wink:)  i za nic nie chciałabym tego stanu utracić :icon_exclaim: 

 

BTW: Duchów się nie boję, bo mam czyste sumienie :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...