Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Kelly's Gate 30


Moreno_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim Forumowiczom :)

 

Forum przeglądam od dawna, ale dzisiaj potrzebuję bardziej złożonej pomocy, na którą wyszukiwarka nie znalazła odpowiedzi.

 

Do tej pory miałem okazję jeździć jedynie jednym 29er, na Romecie Mustang 1 kolegi i wydało mi się to czymś naprawdę bardzo mocno wartym zmiany z mojego obecnego, mocno sfatygowanego 26". Niestety ten Romet okazał się nie do dostania.

 

Oglądając wiele rowerów, głownie przez Internet, plus to co udało mi się obejrzeć i pomacać na żywo w lokalnych sklepach, wytypowałem sobie jeden rower, Kelly's Gate 30. Z uwagi na obecną cenę i jego osprzęt no i dostępność.

 

Przechodząc do sedna problemu:

jestem wzrostu niespełna 185cm, ale jak się okazuje z bardzo krótkimi nogami ~82cm (mierzone kilka razy, w kroczu, wg dostępnych poradników).

Wg kalkulatorów na internecie czy rozmiarówek wychodziła mi rama wielkości 19".

 

Niestety obecnie w sklepach żadnego Kelly'sa nie znalazłem, ani nic podobnego. Były wg sprzedawców albo za duże albo za małe na mnie i nie dali mi nic nawet przymierzyć. Jedynie w Decathlonie mieli pełną rozmiarówkę jednego modelu, więc przejeździłem ich wszystkie rowery z kołami 27,5" (te były największe) i najlepiej jeżdziło mi się na L/XL Rockrider 540. Ile one cali mają to nie mam pojęcia.

 

Na tej podstawie zamówiłem Kelly's Gate 30 w rozmiarze M (19"). Niestety po zamontowaniu przedniego koła i siodełka zauważyłem, że dotykam o ramę kroczem na środku górnej rury. Roweru do końca nie złożyłem, tak aby go w żaden sposób nie zniszczyć, jeśli w razie czego musiałbym go wymienić ze względu na ten rozmiar.

 

Pojechałem do Decathlonu i zmierzyłem jeszcze raz te wszystkie Rockridery 540 i okazało się, ze nawet na rozmiarze "S" nie mam jakiegoś dużego prześwitu między ramą a kroczem, jednak jeździć się na tym nie dało - czuć że jest po prostu na mnie za mały. Najlepsza jazda na L/XL ale tu tak samo dotykam ramy jak w zakupionym Kellysie.

 

Z moich obserwacji wynika, że to wina wysokości widelca - strasznie podnosi on do góry ramę, no ale tu nic nie zrobię, bo właśnie na takim mi zależy.

 

W związku z tym chciałbym się Was doradzić, czy aby na pewno dokonałem dobrego wyboru rozmiaru tego Kellysa. Rower nie nosi żadnych śladów, nawet nie jest w pełni złożony, więc myślę, że wymiana rozmiaru nie będzie stanowiła problemu, jednak czy aby mniejszy rozmiar cokolwiek pomoże? Na tych rockriderach jeżdziło mi się naprawdę przyjemnie, więc myślę że na tym Kellysie może być podobnie. Jednak boję się o moje kroczę, bo z roweru będę korzystać też na większych, stromych górkach.

 

Prosiłbym o doradztwo co mogę zrobić przy mojej budowie ciała, bo jak widać już spać przez to po nocy nie mogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W związku z tym chciałbym się Was doradzić, czy aby na pewno dokonałem dobrego wyboru rozmiaru tego Kellysa.

Ha! Miałem dokładnie to samo przy kupnie Speca (29er). Niewyspanie, bo całe noce szukałem informacji, mierzyłem, wyliczałem...wszystko dlatego, że musiałem czekać na dostawę do sklepu i miałem ma to za dużo czasu. Ale do rzeczy...
Jestem nieco niższy (182 cm) i również nie mam zbyt długich nóg, dlatego długo myślałem, czy biorąc L-kę nie popełniłem błędu. Jednak poza samym przekrokiem ważne są też inne wymiary. Po kilku(nastu) treningach wiem, że wybrałem dobry rozmiar.

Mierzenie na sucho jest bez sensu. Musisz złożyć rower, pojeździć, ustawić pod siebie. Niestety dopiero wtedy będziesz w stanie uznać, czy rama jest za duża, za mała, czy w sam raz. A to trochę potrwa. Sama regulacja odpowiedniej wysokości siodła to kilka przejażdżek. Do tego kierownica, mostek (+/-), położenie manetek i klamek... Pomijam oczywiście scenariusz, gdzie rower jest ewidentnie za mały/za duży. Musisz wziąć też pod uwagę fakt, że buty SPD (o ile zamierzasz w nich jeździć) podniosą Cię trochę w górę, a ewentualna "lajkra" będzie trzymać Twoje klejnoty w ryzach.;)

Jest też taka sklepowa metoda przymiaru (nie mówię, że 100% prawidłowa i skuteczna, tylko o niej wspominam) - stajesz w delikatnym rozkroku nad ramą opierając się plecami o siodło i unosisz kierownicę w górę do momentu, aż rama dotknie krocza (krocza, nie moszny). Jak podniesie się ok. 10-15 cm - nie ma się czym martwić.

 

Podsumowując - uspokój się, prześpij z tematem. Potem złóż rower, ustaw wstępnie pod swoje wymiary i się przejedź.

Mam nadzieję, że wkrótce będziesz się z tej "paniki" śmiał.

 

A co do samego roweru - również się na niego czaję, ale muszę poczekać na większe przeceny. Dla lubej chcę kupić. Faktycznie w tym zakresie cenowym nie znalazłem nic w lepszej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem wzrostu niespełna 185cm, ale jak się okazuje z bardzo krótkimi nogami ~82cm (mierzone kilka razy, w kroczu, wg dostępnych poradników). .......  Niestety po zamontowaniu przedniego koła i siodełka zauważyłem, że dotykam o ramę kroczem na środku górnej rury.

 

 

Mam tak samo też w Kellys, tez 19 cali. 176cm/82cm.

Jakoś nigdy mi przekrok nie przeszkadzał.

Mniejszy rozmiar na pewno nie byłby dla ciebie. Dotykasz tej ramy w butach do jazdy czy na boso ?

 

 

 

To jest przypadłość wszystkich 29.
 

Kellys ma dosyć wysoko poprowadzoną poziomą rurę, znacznie niżej maja np. Treki czy Rose.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

 

 

 

Jest też taka sklepowa metoda przymiaru (nie mówię, że 100% prawidłowa i skuteczna, tylko o niej wspominam) - stajesz w delikatnym rozkroku nad ramą opierając się plecami o siodło i unosisz kierownicę w górę do momentu, aż rama dotknie krocza (krocza, nie moszny). Jak podniesie się ok. 10-15 cm - nie ma się czym martwić.
 

 

Sprawdzając w ten sposób, faktycznie jestem w stanie podnieść tak koło, przy w miarę poprawnie ustawionym siodle. Przymierzyłem się nieco bardziej i wydaję mi się, że bez jazdy faktycznie tego się nie dowiem.

 

 

 

Dotykasz tej ramy w butach do jazdy czy na boso ?

Mierzyłem na boso.

 

Na razie nie mam pedałów SPD, cena roweru mocno nie zmieściła się w budżecie, może w przyszłym sezonie się na nie skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem na boso

 

To jak dodasz z centymetr, półtora na buty w których będziesz jeździł to dotkniesz ramy prawie przy głowce (roweru ! : D ) 

Zmierz sobie w adidasach np. Wygląda, że masz idealnie dobraną ramę.

 

 

 

Na razie nie mam pedałów SPD,

To jak sobie już kupisz to trenuj najpierw na miękkim, szerokim podłożu : )))

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pierwszej jazdy. No i jest problem. Banan nie chce zejść z twarzy :D

 

Dawno nie miałem takiej frajdy z jazdy rowerem.

 

Jedynie nie jestem przyzwyczajony do tak szerokiej kierownicy, strasznie dziwnie się przesiąść po 15 latach na szerszą o dobre 20cm. Jeszcze na tej pojeżdżę, najwyżej podmienię na starą albo przytnę tę nową :)

 

Jeszcze raz Wam dziękuję za porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Moreno_ - też jestem posiadaczem Gate30 z tego roku, po pierwszych jazdach chciałem wyrzucić go do kosza, lecz wziąłem się porządnie (na tyle ile mi moja wiedza wystarczała) i poustawiałem go pod siebie i od tamtej pory jest cacy! Jedyne co, to muszę siodełko zmienić, bo to oryginalne masakruje mi krocze.

 

BTW. Kupowałem rower w maju, i jak patrzę za ile teraz można go kupić to mnie szlak bierze!!!!! :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@5pirit, faktycznie siodełko jakieś super nie jest, ale chyba i tak lepsze niż to, które miałem w starym rowerze. Ale teraz nie narzekam, bo i tak nie mam już wolnych środków na jakiekolwiek dodatkowe wydatki :P

 

Co do samej ceny, w pierwotnej nigdy bym sobie na niego nie pozwolił. Gdyby nie ta obniżka nawet nie wiedziałbym że taki istnieje. Zresztą na rower i tak miałem wydać ok 2500zł, a wyszło jak zawsze, może to lepsze, może tamto... Ale jestem zadowolony, a to bezcenne :)

 

Byłem jeszcze przed chwilą w rowerowym napompować sobie widelec bo dość mocno się uginał. Napompował mi na 150psi. To dobre ciśnienie? Ważę ok 77kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

BTW. Kupowałem rower w maju, i jak patrzę za ile teraz można go kupić to mnie szlak bierze!!!!!

 

No, ale jeżdziłeś prawie 4 miesiące więcej ... żałujesz ?

Ja kupiłem z poprzedniego roku ...

 

Co do siodełka - wymieniłem na Bontragera i jest super. To oryginalne jakoś z przodu ciśnie bo jest takie "siodłowate", wklęśniete w środku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Kupowałem rower w maju, i jak patrzę za ile teraz można go kupić to mnie szlak bierze!!!!! :(

 

No, ale jeżdziłeś prawie 4 miesiące więcej ... żałujesz ?

Z rowerami tak już jest, że im bliżej końca sezonu, tym taniej można je kupić.

Ja swój również kupiłbym teraz taniej, ale tłumaczę to tak, że rower już wypracował tę różnicę w cenie. :) Przecież gdybyś nie kupił go wtedy, jeździłbyś nadal na poprzednim (lub nie jeździł wcale, jeśli nie miałeś roweru), a skoro go wymieniłeś, to coś musiało być nie tak. ;)

 

 

 

Napompował mi na 150psi. To dobre ciśnienie? Ważę ok 77kg.

ILE?! Ja ważąc 98kg miałem maksymalnie 130PSI! Dla Twojej wagi powinno być 85-100PSI*. Sugerowałbym trzymać się tej dolnej granicy (a może i jeszcze więcej trzeba będzie upuścić). Na prawej goleni powinieneś mieć naklejkę z tabelką, a w niej zalecane przez producenta ciśnieniem.

 

*żeby nie było, że wyssałem dane z palca:

https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/3aYFMaMMaajWDWzzMmAvCYDMoVTExm09-WmWfwV5ARM/mtime:1501020275/sites/default/files/techdocs/gen.0000000005368_2018_fs_oil_air_coil_token_specification_english_rev_b.pdf Strona 9.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ILE?! Ja ważąc 98kg miałem maksymalnie 130PSI! Dla Twojej wagi powinno być 85-100PSI*. Sugerowałbym trzymać się tej dolnej granicy (a może i jeszcze więcej trzeba będzie upuścić). Na prawej goleni powinieneś mieć naklejkę z tabelką, a w niej zalecane przez producenta ciśnieniem.
 

Eh, specjaliści... Jeszcze kasę za to wziął. No nic, pójdę jutro, żeby to poprawił. Widzę, że max to 205psi, więc mam nadzieję, że nic się nie zepsuje od takiego ciśnienia. Dziękuję za odpowiedź :)

 

PS. Na goleni faktycznie jest naklejka informacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Lepiej ostrożnie z tym upuszczaniem ciśnienia.

U mnie w Rebie przy 75 kg na początku było 105 -110 psi ( zalecane 105 -120 psi dla przedziału 72 - 81 kg ), a potem około 100 psi - teraz nie wiem ile jest, ale pewnie mniej.

Na początku nie schodź raczej poniżej 100 psi, żeby nie było za miękko - w sumie za niskie ciśnienie jest bardziej niebezpieczne niż za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Eh, specjaliści... Jeszcze kasę za to wziął. No nic, pójdę jutro, żeby to poprawił. Widzę, że max to 205psi, więc mam nadzieję, że nic się nie zepsuje od takiego ciśnienia. Dziękuję za odpowiedź :)

 

PS. Na goleni faktycznie jest naklejka informacyjna.

Warto zainwestować w pompkę do amortyzatora.

Ja ustawiałem sobie zgodnie z tą poradą i wyszło jak w tabelce

Może ci się przyda

Jeśli chodzi o ramę to masz dobry rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień jazdy za mną i rozmiar wydaję się trafiony.

 

Niestety zauważyłem kilka mankamentów w rowerze. Tylne koło ma lekkie bicie na boki (rozcentrowane). No i luz na bębenku tylnej piasty (kaseta przykręcona prawidłowo), samo koło bez luzów. Cała kaseta ma lekki luz przez to i bez pedałowania delikatnie faluje na boki. Dodatkowo słychać przy rozpędzony tylnym kole szum, który ustaje od razu w momencie pedałowania. Czy to normalne? To moja pierwsza kaseta. O luzie na bębenku czytałem żeby się nie przejmować jak i żeby od razu reklamować... Patrząc na kasetę od strony osi, to sumaryczny luz to ok 1mm.

 

Musiałem też wyregulować nieco przerzutki i zaciski hamulców, ale z tym sobie bez problemu poradziłem :)

 

 

 

Warto zainwestować w pompkę do amortyzatora. Ja ustawiałem sobie zgodnie z tą poradą i wyszło jak w tabelce
 

Już zamówiłem, bo nie dostałem paragonu i stwierdzili, że mam płacić jeszcze raz za napomowanie (a właściwie upuszczenie powietrza) :D Pytanie, bo nie mam takiego znacznika i nie mogę poradzić sobie z jego znalezieniem na Internecie. On ma jakąś specjalną nazwę, czy dostępny jest tylko z konkretnymi amortyzatorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, bo nie mam takiego znacznika i nie mogę poradzić sobie z jego znalezieniem na Internecie. On ma jakąś specjalną nazwę, czy dostępny jest tylko z konkretnymi amortyzatorami?

Chodzi Ci o tę czerwoną gumkę wskazującą ile skoku wykorzystałeś? Jeśli tak, to zmierz średnicę górnej goleni (tylko delikatnie, żeby nie zarysować!) i kup oring o takiej średnicy w jakimś sklepie z częściami samochodowymi/motocyklowymi, budowlanym, hydraulicznym itp. Będziesz mógł sobie nawet kolor wybrać (o ile mają inne poza czarnymi). :P Mój kolega np. zawiązał sobie grubą, żółtą nić.

 

 

Reklamuj bo będziesz musiał wymieniac tylną piastę....

Eh...muszę to zrobić ze Specem, ale nie wiem, czy pisać bezpośrednio do nich, czy iść do sklepu. Luzu na tylnej piaście nie dali rady usunąć w dwóch serwisach...

Może w Absolute Bikes by z tym coś zrobili, ale drogo i daleko...

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  :D Pytanie, bo nie mam takiego znacznika i nie mogę poradzić sobie z jego znalezieniem na Internecie. On ma jakąś specjalną nazwę, czy dostępny jest tylko z konkretnymi amortyzatorami?

Ja użyłem trytytki. :laugh:

Lekko zaciskasz na amortyzator żeby się sama nie zsuwała. Po ustawieniu możesz ją usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Czesc. Ciekaw jestem czy ,ktoś z Was ważył swojego gate 30 . Nie mogę znaleźć żadnego info na ten temat jak i nic o piastach pza ty że Novatec
 

Spróbuję go zważyć w weekend. Co do piast to na moich nawet nie ma żadnego logo. Jest jakiś numer, chyba seryjny, ale po nim nie mogę znaleźć żadnego info na googlach. W sumie też mnie ciekawi co to za piasty, zwłaszcza że mam ten luz na bębenku tylnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...