Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę kasety. Swego czasu pisałem o problemach z regulacją Deore M5100 i problem się obecnie nasila przy zmianie przełożeń: podskakiwanie łańcucha na wyższych biegach a na niższych znowu problem z nabraniem łańcucha przy zmianie przełożenia. 

Na przeglądzie gwarancyjnym był minimalnie prostowany hak, ale nic to nie pomogło. Łańcuch nowy. Stary miał między 0.5-0.75% wydłużenia. 

Czy winna temu kaseta? Przebieg ~2 tys. km. 

IMG_20220305_202500-01-01.jpeg

IMG_20220305_201953-03.jpeg

IMG_20220305_202456-01-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolny_sprinterStan kasety nie jest jeszcze tak tragiczny żeby miał powodować problemy z zmianą przełożeń. Jeśli założyłeś nowy łańcuch musisz mu dać trochę czasu żeby się ułożył (w zależności jak jeździsz 100-150km).  

Jak miałeś jeszcze stary łańcuch to podczas jazdy przeskoczył Ci łańcuch (jak mocniej nacisnąłeś na pedały) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lezia nigdy czegoś takiego nie miałem. Jedynie co jest wkurzające na niektórych przełożeniach, że jak zmieniam bieg, to mimo tego, że staram się odpuszczać na chwilę nacisk na korbę i miękko zaczynać na nowym biegu, to i tak następuje coś w stylu "głośny dzwon/brzdęk" - coś w stylu hałasu,  jak na stojaku przy stojącym kole depnie się w korbę. 

No nic będę obserwował i już postanowiłem kupić i tak nowy hak, nie kosztuje majątku a jak nie pomoże to będzie zapasowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shiemano towarzystwo! Mam do oceny zębatkę - zawodnik nie skarży się na działanie napędu ale coś mi się zaje, że środek jest zajechany. Dlatego wklejam tylko zęby 14-16-18. Niby przejechane ma około 8tyś km. Wymieniać, czy przyjmie jeszcze nowy łańcuch (stary kmc wpada we wszystkie przedziały na przymiarze)?

IMG_20220304_120750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować możesz, ale ja tam dużej szansy nie widzę. Dodatkowo musisz nauczyć się jeździć w całym zakresie kasety. Jak kupisz nową kasetę, zobacz jak wyglądają zębatki z korby ( bo możliwe, że też są do wymiany).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat rowerowi kumpla robię przegląd, ale ne pewno środkiem jeździ - u nas teren tak monotonny, że można singlespidem jeździć. Na razie wrzucę tylko nowy łańcuch, jak patrzę na ceny 9rzędowych alivio to mi się włos na plecach jeży... A na przód dzisiaj zerknę - rozbieralne H2 więc tam koszty chyba będą mniejsze..

Edytowane przez RabbitHood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcesco ok, nad sprzęgłem się nie zastanawiałem, może się odważne rozebrać. Shimano pokazuje dokładnie instrukcję co i jak. 

Co do łańcucha -w oryginale było 114 ogniw i tyle samo dałem. Jak chciałem dac 116 to na 11 biegu łańcuch już wisiał. Wózek już nie napinał łańcucha.

Wg kalkulatorów długości wychodziło 112 ogniw + właśnie 1-2 da napędów 11s. 

Korba 32T, kaseta 51T, CS 430mm 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

Moja korba o zamiarze której zmiany pisałem w wątku o kompatybilności napędów.

Przejechane niecałe 10kkm. Chcę wymienić by przejść na mniejszą zębatkę oraz mieć cały świeży zestaw (zmieniam także łańcuch i kasetę). Jak wg was wygląda?

IMG_20220311_111752.thumb.jpg.76cf1febb89db7528941829bf28f52dc.jpgIMG_20220311_111858.thumb.jpg.364264099d68afc5526869a5520da001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcesco napisał:

Sprawdź jeszcze odległość kółka przerzutki od największej zębatki (śruba B), zdarza się, że odległość jest za duża a przy przekosach 1x ma to duże znaczenie.

Z tym już kombinowałem i faktycznie zmienia to nieco kulturę przerzucania. 

Wczoraj zrobiłem pełen serwis przerzutki, czyszczenie sprzęgła itd. jest nieco lepiej, ale nadal chrząsty występują. Po rozkręceniu wszystkiego zwróciłem jednak uwagę na krzywy wózek, ale wrzucę to już pod ocenę w innym wątku by nie zaśmiecać tematu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, TheJW napisał:

Kaseta zdrowa, jeszcze polata.

@RabbitHood blat jest alu, Banless chyba w ogóle nie robi stalowych zębatek.

kiedyś robił z nierdzewki

15 minut temu, RabbitHood napisał:

Przymierzam się do nowego blatu NW i widziałem, że sporo banlessa się przewija. Zastanawiam się nad jego wytrzymałością.

Ja mam tę zębatkę od 2017r. Z tym, że 2lata nie jeździłem nic. Była w sztywniaku z kasetą 10s, potem z kasetą 11s, potem w fullu. Bikeparki, trójmiejskie single. Ja zadowolony jestem. W sumie w tym stanie też dobrze dawała radę, nie narzekałem. Ale szczerbata już, bez zęba na przedzie i wygląda na zmęczoną, a łańcuch niedługo nowy może wrzucę.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez wujasJedrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...