Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.03.2021 o 21:14, neverBF napisał:

 

IMG-20210329-WA0012.jpg

 

Wracam do tej korby, 32t zakupiona "prawie nowa" ma podobnie "szerokie" dolki miedzy pletwami. Czy to znaczy, ze jednak moj blat byl ok? Wstawiam porownanie ( na gorze nowa)

IMG-20210517-WA0014.jpg

Edytowane przez neverBF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszanowanko, drodzy forumowicze :)

Mam BTWIN Rockrider ST520 z fabrycznym napędem od Srama: trzyrzędową korbę S2000 z tarczami 42/32/22 i ośmiorzędową kasetę PG820 z zakresem 11-32. Mój styl jazdy jest raczej spokojny i turystyczny - 90% po płaskim asfalcie, czasem jakiś szuter lub górki.

Czeka mnie wymiana łańcucha (tutaj wejdzie KMC X8.93), ale przy okazji sprawdziłem zębatki. O ile (na moje oko) tyle zębatki są w porządku, tak mam obawy co do przednich zębatek, szczególnie do zębatki środkowej. Czy ten zestaw jeszcze pojeździ?

Pozdrawiam serdecznie 😉

st520_tyl.jpg

st520_przod.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 🙂

Mam rower MTB z 98 roku, pełna grupa Alivio. Przez te wszystkie lata 3-krotnie wymieniałem łańcuch w komplecie z kasetą, ale stara korba jakoś dawała radę z tym nowym zestawem. Tym razem jednak, przy 4-tej wymianie muszę zmienić też korbę. Korba ma oznaczenie FC-MC16 i nie ma nawet sensu wstawiać jej zdjęć - zęby na środkowym blacie jak w pile do drewna, łańcuch przeskakuje tylko mocniej nadepnę. Chciałbym wymienić korbę na coś z epoki, najlepiej taką samą. Zależy mi na kolorystyce srebrna tarcza + korby srebrne/chrom, bo rower jest cały w chromie lub polerowanej stali/aluminium i przyciąga uwagę, czarna korba będzie wyglądać koszmarnie. Znalazłem na olx ogłoszenie sprzedarzy takiej właśnie korby. Sprzedawca mylnie napisał, że to Altus:

UŻYWANA: https://www.olx.pl/d/oferta/korba-shimano-altus-CID767-IDJUQSZ.html

Moje pytanie brzmi, czy ta korba przyjmie nowy łańcuch? Sprzedawca zapytany o to stwierdził cytuję "Wątpię". Nie chcę kupować złomu... jest na pewno o niebo lepsza niż moja. Porównywałem wzrokowo stan konkretnych zębów z nową nieużywaną korbą i nie widzę jakiegoś strasznego zużycia ale jestem laikiem, dla mnie ząb to ząb ma być gruby 😉 Nowa korba do porównania w archiwalnym ogłoszeniu poniżej, dość specyficzny kształt zębów i zróżnicowanie ich wysokości może być mylone ze zużyciem:

NOWA: https://archiwum.allegro.pl/oferta/korba-shimano-alivio-retro-fc-mc16-i7544433750.html

Nie oczekuję jakiejś super jakości pracy napędu, nie mam zamiaru pedałować nie wiadomo jak mocno bo mam kolana zniszczone. Chciałbym po prostu móc korzystać ze środkowego blatu na lekkich podjazdach bez przesoków łańcucha, bo teraz muszę zrzucać na mały blat i wyprzedzają mnie nawet dzieci.

 

Edytowane przez roweroscar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam dwa stare rowery (rok produkcji ok. 1997) MTB na podobnym osprzęcie (oba 3x6). Chciałbym wykorzystać lepsze komponenty i z dwóch rowerów złożyć jeden. Proszę o opinię które komponenty są mniej zużyte. Czy jest szansa, że przyjmą nowy łańcuch?
Sorry, za koszmarnie ufajdane napędy - nie miałem pod ręką nic do czyszczenia, jedynie przetarłem trochę szmatką i benzyną.

Wstawiam linki do galerii, w których są zdjęcia korb i wolnobiegów danego roweru:

1. Czerwony:
Czerwony - Dysk Google

2. Czarny:
Czarny - Dysk Google

Edytowane przez errow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lezia napisał:

W mojej opinii nie ma sensu wydawać kasy na tylko trochę lepszy "złom". Kup nową korbę - nie kosztuje majątku.

Dzięki za radę, ale nie o to pytałem - tylko czy korba z ogłoszenia ma szansę pracować z nowym łańcuchem...

Najchętniej bym tak zrobił jak napisałeś, ale nowe napędy pod 7 rzędowy łańcuch na kwadrat są niemal wszystkie czarne - niemal, bo można znaleźć jakąś paskudną nitowaną chińszczyznę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, roweroscar napisał:

Dzięki za radę, ale nie o to pytałem - tylko czy korba z ogłoszenia ma szansę pracować z nowym łańcuchem.

Korba swoje już przeleciała, niestety pewności nie będziesz mieć nigdy czy się ułoży. 30zł nie majątek możesz spróbować ( jest szansa, że środkowa i mała zębatka przyjmie łańcuch).

Jednak proponuję cały czas kupno nowej korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marvelo napisał:

Porządna korba retro, z epoki, leciutka (wiem, trochę drogo):

https://allegro.pl/oferta/korba-sugino-mighty-900-nie-xt-xtr-10681569795

Obawiam się, podobnie jak w przypadku korb Deore XT M739 na które mam oko, czy ramiona nie będą obijać się o ramę, bo oryginalna korba wizualnie ma dużo większe odsadzenie, a i tak do widełek ramy jest max 1 cm.

20210520_205621.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej tylko złudzenie. Ramiona korb wyższej klasy, kute z dobrych stopów aluminium, mogą być nieco cieńsze i zwykle nie wystają aż tyle poza otwór osi pedału, co te tańsze. Nie spotkałem się z sytuacją, by przy poprawnie dobranej osi suportu ramię uderzało o ramę. Może przy jakichś bardzo nietypowych ramach, albo przy korbach 180 mm (są takie?). Ta Sugino ma 175 mm, a ile ma Twoja obecna?

Z nowych w srebrnym kolorze (choć duża zębatka czarna) mogę polecić portugalską Mirandę.

https://allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-trzyrzedowy-3-42-34-24-170-mm-10711210648 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie tak jezdzic... Ja mam stary naped 3*9 wrzucony do jeszcze starszego roweru 3*7...tylko ze uzywam go na dojazdy do pracy, na zakupy...ogolnie to jezdzic sie da, ale licz sie z tym, ze czesc biegow nie bedzie działać, czasem przeskoczy lancuch itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oceniacie stan tej kasety? Czy jest sens brać używaną, jeśli ma być połączona z nową korbą, przerzutką i nowym łańcuchem KMC?

Ceny nowych kaset są teraz kosmiczne, a ta jest 3x tańsza, ale trochę się obawiam używanej. Czy może jednak dopłacić 100 zł i kupić nową?

image 01.jpg

image 02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzej. Powinno chodzic, ale u mnie np na 5 koronce, akurat niewymienialnej osobno czasem lancuch sobie przeskoczy...az sie prawdopodobnie wszystko dopasuje. Tu jakies male zadziory na 4 i 5 koronce sa..ale bez tragedii. Ogolnie co nowe to nowe ;)

Edytowane przez neverBF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, kupiłem nowy łańcuch i planuje wymienić kasetę i blaty z przodu, tylko nie wiem czy mogę dokupić osobno bez korby ? Nie wiem też jaki model kasety kupić  i jak szukać tych blatów na przód. Rzuci ktoś okiem ? 

 

link do zdjęć : https://photos.google.com/share/AF1QipOeTGljBodYE_UeIyVFub5S9wmO_5_pSJrSaus3jjpeahm0MDvOawoujiEqnpsJLg?key=ZkF1NDVBV3lQV0I5T3ZyTGN1WkFQN0Rid3Z4U0d3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2021 o 12:07, tomaszzzz napisał:

Cześć wszystkim, tym postem chciałem się przywitać ze wszystkimi na forum i przy okazji poprosić o o ocenę stanu pająka cannondale. Mocno ujechany? Jest sens się ładować w zakup?

Reszta zdjęć na dysku:

https://drive.google...ZLD?usp=sharing

4.png

Wrócę jeszcze do tych zębatek Cannondale.

https://drive.google...ZLD?usp=sharing

Założyłem je na korbę. Blat działa bez zarzutu, problem pojawia się na małej zębatce:

https://drive.google...iew?usp=sharing

W momencie schodzenia łańcucha z zębatki, ta próbuje go ciągnąć jeszcze w górę i pojawia się zgrzyt.

Da się jeździć nic nie przeskakuje, ale hałas jaki wydaje rower na podjeździe jest mało ekskluzywny...

Na stojaku, przy regulacji tego nie słychać, ale po wpięciu w pedały albo pod mocnym naciskiem ręki już tak.

Jeżdżę na trzy łańcuchy, ten ma przejechane może z 400 km, przymiar pokazuje zdecydowanie mniej niż 0,5 % wciągnięcia.

Same zębatki na moje oko wyglądają ok, mała jest w lepszym stanie niż duża, nie czuć żadnych zadziorów.

Czy problemem ewidentnie jest stan zębatki, czy coś jeszcze może tu wchodzić w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...