Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

bardzo proszę o ocenę stanu zębatek. Niestety przegapiłem zmianę łańcucha. Rower ma 5 lat, przejechane około 3500 km. Łańcuch (HG40) wyciągnięty o 3%. Czy wystarczy jego wymiana, czy przy tym stanie zębatek nowy będzie przeskakiwał. Nie chce przesadnie inwestować bo w planach mam jakąś szosówkę. Choć z drugiej strony obecny rower chcę zachować w jako takim stanie, aby móc komfortowo poruszać się nim do pracy (codziennie 2x 7km). Planowaną szosówką objeżdżałbym dłuższe treningi.

20180810_174931.jpg

20180810_174935.jpg

Cd

20180810_174946.jpg

20180810_175131.jpg

Cd

20180810_175149.jpg

20180810_175200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Kaseta nie przyjmie nowego łańcucha. Korba ma trochę zużytą największą koronkę, ale że ma dużo zębów to raczej powinna dać radę nowemu łańcuchowi. Kup kmc x8.93 i kasetę jaką chcesz hg41- ale lepiej hg51-8.

A zębatki tylnej przerzutki wymienić, czy sobie darować? Wcześniej jako niedoświadczony cyklista, goniąc za prędkością nie znałem tematu kadencji i jeździłem praktycznie tylko 3x7-8. Obecnie głównie 2x6, rzadziej 2x4-5 i 2x7-8. Także 3-ciego przełożenia i tak właściwie ostatnio nie używam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę doradźcie. Kupiłem czwarty łańcuch (tym razem connex). Napęd ma około 6000km, rower MTB. Na łańcuchu robię średnio 1500km (na razie 2x SRAM 1051 i 1x KMC X10.93, najmniej wytrzymał ten KMC). 

Łańcuch rotuję co większe czyszczenie napędu (czyli co 100-400km). Aktualny connex jest nowy (ma ze 250km). Chciałem wyczyścić napęd i zmontować poprzedni sram 1051 ale go zmierzyłem dwoma różnymi przymiarami (bitul i bikehand) i oba już wpadają. Dziwne, bo na suwmiarce wygląda to dobrze, ale może nieumiejętnie mierzę.

Pytanie czy kupować kolejny, piąty łańcuch zamiast tego srama czy już jeździć tylko na connexie do końca. Connex trochę głośny i czasami przeskoczy, ale nie jest źle.

 

20180812_092044.jpg

20180812_092052.jpg

20180812_092120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na swoje pytanie sprzed 4 postów.

 

Wymieniłem i 13 i 15, okazało się, że 11T też skacze. Oj, wrażliwy ten napęd. Przesadnie wrażliwy. 2800km ostrego jeżdżenia na jednym łańcuchu KMC X11 i trzy koronki won.

Wracam więc do rotowania łańcuchami, aktualnie grany Sram 1110 czyli najtańsza jedenastka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, lancuch XT i KMC X10, rotacja co 400-550 km, jak mi sie tam przypomnialo. Przejechane okolo 2000- 2400 km wszystkiego i zalozylem wczoraj nowy lancuch no i skacze na 3 najmniejszych... Co ciekawe zero ciezkiego terenu w sensie bloto, woda, papka..... Kaseta Deore HG50, jak dla mnie to skandalicznie slaba jakosc. Kiedys na starych kasetach STX RC czy LX to robilem 6-8kkm zanim wymienialem.

Jak mam wymieniac same koronki to prawie tyle samo wyniesie mnie kaseta.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby te starsze były lepsze, ale czy warto dać trochę ponad 2 x tyle ( w porównaniu do hg400 )  za kasetę hg70 ? Może tak, może nie jakbym miał obstawiać to 30% tak, 70 % nie

https://allegro.pl/nowa-kaseta-shimano-hg70-9-speed-11x32-deore-lx-i7502085981.html

w 10 sp i wyżej to nie ma starych kaset i dylematów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie warto, nie znoszę zmian, mam chyba jakąs fobię i chętnie bym dał więcej by wymieniać części jak najrzadziej, by były lepsze z bardziej wytrzymałego materiału, lepiej wykonane i starczały na wiele lat i kilometrów w różnych warunkach. nie jestem fanem lekkości a wytrzymałosci i stawiam na wszystko co mogę by było w miarę pancerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sansei6 napisał:

nie jestem fanem lekkości a wytrzymałosci i stawiam na wszystko co mogę by było w miarę pancerne.

Ja osobiście tak nie do końca, mógłbym wstawić Totem Coil zamiast Lyrik solo air, serwis raz na dwa lata i z głowy... Ale 1,5kg różnicy. To samo opony, zamiast maxxisa exo 2.35 to wybrać 2-ply 2.5 i kolejny 1kg różnicy. To już 2.5kg, na moją wagę 75kg to jest dużo. Trzeba patrzeć optymalnie.

Co do HG400 mam aktualnie z łańcuchem kmc x9,93 i powiem że to jakaś porażka w porównaniu do pg-950+connex 9sg i XT+campa c9. Nie zmieniam łańcuchów tylko jeżdżę do końca, kmc nie wytrzyma do zimy, a tamte zestawy wytrzymywały od maja do maja. W momencie wymieniania nic nie przeskakiwało, nadal się nadają do ew. użytku. Dodam że jeżdżę z coraz większą kadencją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hg70 była produkowana od 1999 do 2002-2005? Czyli w tym samym okresie co deore xt cs-m750/760. Chociaż sam mam taką to nie znam jej dokładnego przebiegu ( kupiłem używaną razem z łańcuchem hg72 który z nią jeździł ). Kupowałem oceniając zużycie na zdjęciach ( było minimalnie ) i jak się okazało łańcuch  przeskakiwał na najmniejszej koronce ( wymieniłem 11 t na nową ) następnie zrobiłem 2 k km, kilka lat przerwy i w tym sezonie 1500. Łańcuch już zużyty, kaseta dostaje zgrubień, ale jeszcze nie przeskakuje. Nie wiem ile jeszcze wytrzyma, 500-1000 km max. Zakładając, ze kaseta i łańcuch miały w momencie zakupu 1000 to wyjdzie 5-5,5 k km na jednym łańcuchu. Jazda mocna ale nie jakoś przesadnie, łańcuch smarowany, czyszczony itp. 

Zdjęcie ( po jezdzie, przed czyszczeniem )

IMG_20180819_150706.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lichak napisał:

Ja osobiście tak nie do końca, mógłbym wstawić Totem Coil zamiast Lyrik solo air, serwis raz na dwa lata i z głowy... Ale 1,5kg różnicy. To samo opony, zamiast maxxisa exo 2.35 to wybrać 2-ply 2.5 i kolejny 1kg różnicy. To już 2.5kg, na moją wagę 75kg to jest dużo. Trzeba patrzeć optymalnie.

Co do HG400 mam aktualnie z łańcuchem kmc x9,93 i powiem że to jakaś porażka w porównaniu do pg-950+connex 9sg i XT+campa c9. Nie zmieniam łańcuchów tylko jeżdżę do końca, kmc nie wytrzyma do zimy, a tamte zestawy wytrzymywały od maja do maja. W momencie wymieniania nic nie przeskakiwało, nadal się nadają do ew. użytku. Dodam że jeżdżę z coraz większą kadencją.

Porównujesz HG400 i KMC do 2x i 4x droższych zestawów.

4 minuty temu, lichak napisał:

Nie zmieniam łańcuchów tylko jeżdżę do końca, kmc nie wytrzyma do zimy, a tamte zestawy wytrzymywały od maja do maja.

biorąc pod uwagę cenę za PG950 x2 i XT x4 to nie widzę tu ekonomicznego uzasadnienia przy zakupie, skoro HG400 wytrzymało maj-zima, a tamte tylko maj-maj.

Teraz, SoloTM napisał:

Zdjęcie ( po jezdzie, przed czyszczeniem )

Patrz, moja HG50 jest praktycznie ideałem w porównaniu z Twoją 70 i łańcuch czasami potrafi przeskoczyć po wrzuceniu. Sporadycznie, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt HG400 i KMC - 110 zł, wytrzymuje V- XI, tj. 6 miesięcy, na rok 2 zestawy to koszt 220 zł.

Koszt  pg-950+connex 9sg - 210 zł, wytrzymuje V-V tj. 12 misiecy, na rok 1 zestaw koszt 220 zł

Koszt XT+campa c9 - 380 zł , wytrzymuje V-V tj. 12 miesiecy, na rok 1 zestaw koszt 380 zł

 

Przecież to co wyżej napisałeś. Wytłumacz mi Proszę zasadność wywalania kasy na coś innego niż HG400 i KMC. Nie wiem, ja za stary jestem już chyba, bo co wejdę w temat to pisze ktoś coś bez ładu i składu, co chwilę to samo podkreśla a patrząc na to z boku ni chu chu logiki w tym co pisze nie ma. A potem na mnie jest hejt bo sie czepiam. A no czepiam się bo nie widzę sensu w tym co ktoś wypisuje.

Edytowane przez Biesz766
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Biesz766 napisał:

A potem na mnie jest hejt bo sie czepiam. A no czepiam się bo nie widzę sensu w tym co ktoś wypisuje.

Ale ja Cie nie hejtuje, tylko zaznaczyłem że źle mnie zrozumiałeś, zdarza się. Poza tym zestaw XT+C9 miałem za 280zl nie 380zł, teraz raczej tak jak piszesz, nie ma to sensu, ale zestaw pg950 i connex 9sg to koszt 190, który ma racje bytu przy kmc.

Dodam, że raczej tyle samo wytrzyma hg-400 z campa co i xt z campa c9

Edytowane przez lichak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...