Skocz do zawartości

[rower] Trek X-Caliber 8 i inne opcje


ltrac

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zaczynam, a właściwie wznawiam po 13 latach, przygodę z MTB. "Trochę" wypadłem z obiegu, będę Wam zatem bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Szukam 29era do jazdy po lesie, bezdrożach i okazjonalnie górach. Do gór trzeba jeszcze dojechać, więc fajnie by rower dobrze sprawował się na dłuższych dystansach (a do jazdy po mieście i wycieczek mam trekkingowy). Nie jeżdżę agresywnie, ostrych podjazdów i zjazdów będzie mało. Jeśli maraton, to wyłącznie na zasadzie dobrej zabawy, a nie walki o najlepszy czas.

 

Całkiem przypadł mi do gustu Trek X-Caliber 8 29er 18.5" (mam 174 cm, 72kg). Pewnie bardziej przypadłby mi w wersji "9" (z amortyzatorem powietrznym), ale niestety nigdzie w okolicy go już nie ma. Można pewnie skądś sprowadzić, ale przyjemnie byłoby mieć serwis niedaleko; tym bardziej, że moje umiejętności serwisowe są na podstawowym poziomie, podobnie jak zaplecze techniczne.

 

Pytanie: jakie inne rowery podobnej klasy byście polecili? Za tego X-Calibra 8 wołają we Wro ~3400 zł, mój budżet to max. 4k (choć wolałbym się zamknąć w okolicy 3.5k). Na Zaskar Sport (~3.5k) nie jeździło mi się źle, ale niektóre elementy jego osprzęty wyglądają dość egzotycznie (dla mnie). Unibike Flite wydawał się całkiem fajny, w wielu miejscach lepszy osprzęt (choć Zaskar ma lepszy amor), tylko producent widać mniej ufa ramie niż tamci dwaj (w obu przypadkach dożywotnia gwarancja). Nie mam jednak kompetencji by ocenić trafność doboru osprzętu - będę wdzięczny za poradę!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w tym przedziale cenowym i w tej części sezonu wypadają rowery Krossa https://www.ceneo.pl/40271449, chyba że nie przeszkadza Ci napęd 1x11 to rocznik 2017 też mogę śmiało polecić, https://rower.com.pl/accent-peak-29-nx-595912. Jeżeli wolisz coś lepszego to możesz negocjować Level b8 2016 oraz 2017. Tylko w przypadku ram Krossa warto przymierzyć bo są dosyć długie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ideę z Accentem. Rozważałem Krossa, ale właśnie ten napęd mnie boli. Wedle niejednej opinii / recenzji jest to coś lepiej nadającego się pod zawody, niż dla przeciętnego zjadacza orzeszków. Oszczędność 200g robi mi mniej niż możliwość wybrania lżejszego przełożenia na ostrzejszym podjeździe. Najlepiej jak gdzieś znajdę Krossa i zobaczę czy "kliknie". Problem w tym, że w okolicy do Level B6 widziałem, a zdaje się B7 i wyżej ma inną ramę. Wrażenia będą podobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ostatnio w Krakowie XC 8 poszedł za 2,7 k : https://www.forumrowerowe.org/topic/211581-rower-trek-x-caliber-9-masz-lub-chcesz-nabyc-calibra/page-7?do=findComment&comment=2011657

Gdybyś miał kupować Kross'a , to zdecydowanie lepiej wybrać np. B7 2016 ( jeśli znajdziesz w najmniejszym rozmiarze - może być z tym problem ) niż B6, a to dlatego, że B6 będzie miał ograniczenie w postaci braku taperowanej główki ramy, co zmniejszy znacznie możliwości ulepszenia ( ewentualna wymiana amorka w przyszłości ).

Poza tym B7 ma obie osie sztywne i amorek powietrzny, a B6 obie osie zwykłe i amorek sprężynowy.

Moim zdaniem powinieneś jednak przemyśleć, czy koniecznie musisz mieć duże koła - według mnie lepiej dopasowany do Twoich warunków byłby np. najmniejszy R7 :

http://trekking24.pl/rowery-gorskie-2016/300-rower-kross-level-r7-2016.html?level%20r7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już wcześniej o problemach z kołami, nic względem piast - dzięki za poradę, postaram się zwrócić uwagę. "Postaram", bom zupełny amator. Trochę poza tematem, ale w tym wątku znalazłem jak sprawdzać "chałupniczo" centrowanie, jak natomiast z kontrowaniem łożysk? Koła wymieniałbym dopiero po zajechaniu fabrycznych. Nie będę się na tym ścigać, a przy nauce "co wolno, a co nie na MTB", zapewne mam szanse uszkodzić koło.

 

Macie jakieś porównanie ze wspomnianym w temacie Unibikiem Flite lub GT Zaskar Sport? Czy lepiej raczej wybierać pomiędzy Trekiem X-Caliber 8, Krossem B7 a Accentem? Koło 29" bardzo mi podeszło i nie choćby nie był to optymalny wybór na mój wzrost, to będę się go trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od roku jeżdżę na X-calibrze 7, jakiegoś problemu z kołami nie zauważyłem. Tylne koło raz musiałem centrować ale tez nie ma sie co oszukiwać, że w takim budżecie wstawią jakieś pancerne koła.  X-calibra myślę, że można teraz potargować - w sklepach jest już model 2018 z boosterm, taperem - jak mają jeszcze poprzedni model to powinni być bardziej skłonni do negocjacji cenowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zamierzasz na początku katować Treka to spoko koła przy "normalnej" jeździe trochę pożyją, sprawdzaj tylko konusy bo potrafią się rozkręcać co jakiś czas.

Dzisiaj przy mojej jeździe typu góry=poza szlakiem, dzikie single, kamole, hopy, a we Wrocławiu każde schody :teehee:   to koła są definitywnie do wymiany...

Ja latam na 8, ale polecam 9 na wyprz. lub rocznej używki i w Twoim budżecie spokojnie coś znajdziesz, tylko cierpliwości i szukania.

Napęd - mam 2x10, ale zdecydowanie przy następnym biku będzie 1x11, przy podjazdach lecę na dużym blacie z przodu, a jak braknie pary to wypych - nie znoszę kręcenia młynka na małym blacie z przodu i go nie używam, pewnie brak techniki i kondycji.

 

Trochę poza budżetem, ale polecam Ci przetestować za free https://www.rosebikes.pl/bike/rose-count-solo-1-2017-bike-now/aid:884037

Kontakt na forum: https://www.forumrowerowe.org/topic/215055-rowery-testowe-2017/ lub FB

 

Testowałem tam między innymi Rose Root Miller-a, ścieżkowiec 29er i już wiem że będzie mój - MEGAAA! BIKE! i polecam Tobie też pojeździć na tej testówce, chociaż mają rozmiar L i wg tabelki dla mnie za duży to spoko przy moich 176 cm oblatałem Radunię wszerz i wzdłuż i pierwsza liga.

 

PS.

nie zwróciłem uwagi że masz 174 cm, to Root Miller będzie dla Ciebie duży, ale przymierzyć warto.

 

Edytowane przez Yacor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzyłem Krossa Level B7 i okazał się strzałem w "dziesiątkę" - dzięki za polecenie go! Napęd 1x11 jest rzeczywiście świetny. Są całkiem zdrowe wyprzedaże togorocznego modelu, to i skorzystałem. Niestety na Treka nic ciekawego nie udało mi się utargować w okolicy, więc bilans wypadł sporo korzystniej na korzyść rodzimego producenta. 

 

Ten Rose całkiem fajny, ale nie spieszy mi się do następnego 3x10. Mam trekkingowego bicykla na wypady rekreacyjne czy długie dystanse - i na nim mogę sobie popstrykać biegami. Pewnie, że Kross to żaden ideał, ale jazda testowa wyszła nań bardzo fajnie. Poza tym nie chcę poświęcić kolejnego dnia na oblatywanie sprzętów; dla odmiany można popracować :-). Cannondale Trail 2 był też całkiem fajny. Lepsza rama (dożywotnia gwarancja) niż u Krossa, naturalnie okupiona słabszym osprzętem. 

 

Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na centrumrowerowe.pl Level B7 jest za 3249, a B8 za 3899 zł. Zdecydowałem się dopłacić te 650 zł aby dostać komplet Shimano SLX (B7 jest na SRAM NX, które to lubię mniej) oraz widelec Rebę RL. Trochę na wyrost na moje potrzeby, ale serce nie sługa :-). Dla porównania, 650 to cena dobrego okularu do teleskopu (moje "hobby główne"), więc jak pomyślałem o różnicy w klasie osprzętu, to podniosłem próg.

 

Może da się ugrać lepszą cenę, a i po internecie widziałem lepsze stawki, ale akurat ta firma umożliwia przegląd "0" i złożenie końcowe w dobrym serwisie niedaleko. Jak coś nie będzie grało, zawsze pozostaje zwrot do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w tym przedziale cenowym i w tej części sezonu wypadają rowery Krossa https://www.ceneo.pl/40271449, chyba że nie przeszkadza Ci napęd 1x11 to rocznik 2017 też mogę śmiało polecić, https://rower.com.pl/accent-peak-29-nx-595912. Jeżeli wolisz coś lepszego to możesz negocjować Level b8 2016 oraz 2017. Tylko w przypadku ram Krossa warto przymierzyć bo są dosyć długie. 

 

Dzięki macko & KrissDeValnor za propozycję z Krossem. Zdecydowałem się na Krossa B8 - jest dla mnie rewelacyjny, subiektywnie lepszy od X-Calibra 9. Wyżej niż początkowo celowałem, ale powinien starczyć na długo. Rama mi podpasowała, całość chodzi cudnie, a tnę nim po asfalcie szybciej niż na moim trekkingu. Kilka tygodni temu ścigałem się nim z jednym panem na Kross B7/8 i wtedy pomyślałem, że gość musi mieć dobrą kondycję, że mnie na nim bierze. Niekoniecznie :). Napęd 1x11 sprawdza się świetnie dla mnie, miła odmiana względem pierdyliarda przełożeń. Może będę inaczej śpiewać na ostrzejszych podjazdach - zobaczymy.

 

Dzięki raz jeszcze wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki macko & KrissDeValnor za propozycję z Krossem. Zdecydowałem się na Krossa B8 - jest dla mnie rewelacyjny, subiektywnie lepszy od X-Calibra 9. Wyżej niż początkowo celowałem, ale powinien starczyć na długo. Rama mi podpasowała, całość chodzi cudnie, a tnę nim po asfalcie szybciej niż na moim trekkingu. Kilka tygodni temu ścigałem się nim z jednym panem na Kross B7/8 i wtedy pomyślałem, że gość musi mieć dobrą kondycję, że mnie na nim bierze. Niekoniecznie :). Napęd 1x11 sprawdza się świetnie dla mnie, miła odmiana względem pierdyliarda przełożeń. Może będę inaczej śpiewać na ostrzejszych podjazdach - zobaczymy.

 

Dzięki raz jeszcze wszystkim za pomoc.

Witam  wszystkich ostatnio również mam podobny problem z kupieniem własnego bajka. Ja tez mam ochotę na x-calibra 9 ale za 3500 zł.

I teraz pytanie do kolegów czy za takie pieniądze ten kross B8 będzie dalej lepszym wyborem ? Nie jestem jakoś przekonany do krossa wzgledem jakości ramy i wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truizm, ale trzeba pojeździć na jednym i drugim i zobaczyć który bardziej podchodzi. IMO jeśli jednako dobrze, to brać Krossa. Jak pisał @KrissDeValnor, jest technicznie lepszy. Jeżdzę na B8 od kilku dni i jestem ogromnie zadowolony, żadnych zastrzeżeń. Trek XC jest bardziej sprawdzony + dożywotnia gwarancja na ramę. Jeździłeś na obu, 1paul11?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie jeździłem na Krossie, ale na Treku w roz. 21 fajnie się jechało choć tylko w okolicy sklepu. Szukam roweru który będzie niezawodny ale i w miarę komfortowy (ze względu na problemy z plecami) a jeżdżę przeważnie po leśnych ścieżkach i szutrach. Chciał bym również od czasu do czasu wybrać się w góry. Zastanawiałem się również o jakimś "crossie" w sensie rodzaj-roweru . A co myślicie o unibike expert ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być Twój jedyny rower, to na podstawie tego, co napisałeś, zdecdowanie brałbym crossa. 

 

Testowałem Unibike Flite (mtb) i całkiem fajnie się jeździło. Nie miał jednak dla mnie tak dobrej marki jak Trek ani tak dobrego osprzętu jak Kross za podobną cenę. Sprzedawca twierdził, że Unibike jest "2 rzędy lepszy od Krossa", ale nie przedstawił żadnych racjonalnych argumentów - a ja mam za małą wiedzę by dyskutować czemu rama Unibike jest tak znaaacznie lepsza od Kross B7/8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym pułapie cenowym najważniejsze jest optymalne dopasowanie roweru ( najlepsze odczucia w czasie jazdy) i możliwie najlepszy osprzęt, a nie marka czy nawet wieczysta gwarancja ... najlepiej oczywiście gdy optymalnie pasujący rower ma najlepszy osprzęt ...

Unibike na pewno nie ma znacznie lepszej ramy niż Kross, co najwyżej zbliżony poziom, Trek również nie ma "lepszej" ramy, za nim mogło by przemawiać co najwyżej lepsze dopasowanie dla kupującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...