Skocz do zawartości

[Łańcuch] Przerwał się


Grand451

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W temacie rowerów jestem bardzo szary.

Ostatnio przerwał mi się łańcuch. Ogniwa się rozsypały a pozostałość wyrzuciłem bo byłem niedaleko domu, a naprawdę mi się spieszyło. Jak dobrać łańcuch? Ile ogniw? Mieszkam na wsi, więc nie chcę brać złomu od Staśków, Wieśków. Z tego co pamiętam był to łańcuch shimano (nie jestem pewien).
A drugie pytanie to gdzie kupić dobre koło i dętkę?(Nie zauważyłem jak widelec z tyło ocierał mi o oponę i przetarło się włącznie z dętką. Dętka miała małą końcówkę którą się odkręcało i dociskało pompką)

Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szary, czy zielony :icon_question:

Łańcuch kup pod ilość tzw. rzędów kasety, czyli jak masz np. 8 zębatek z tyłu, to nie powinieneś kupować pod 10 rzędów itp.

Większość ma 114 - 116 ogniw, ale raczej nie powinno Cię to interesować, bo pewnie założą w serwisie, a jak chcesz zakładać sam, to obejrzyj jakieś poradniki na yt.

W przypadku dętki pewnie chodzi Ci o zawór typu Presta : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaw%C3%B3r_Presta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega mieszka na wsi to pewnie serwisu w pobliżu nie ma. Zakładam, że skuwacza do łańcucha też nie ma. Po pierwsze trzeba policzyć długość łańcucha ze wzoru. W tym celu trzeba dokładnie zmierzyć odległość między środkiem sportu a środkiem ośki tylnej. Potrzebna jest też ilość zębów największej zębatki z przodu i z tyłu. Następnie prosisz sprzedawcę o skrócenie i od razu spinka do łańcucha, żebyś mógł założyć bez narzędzi.Ile rower ma zębatek z tyłu?

Ale skoro łańcuch pękł to pewnie był zużyty, a to oznacza, że pewnie tylne zębatki (chyba wolnobieg) też do wymiany. I tu już problem bo tego bez narzędzi i nie wymienisz.

 

Czyli chyba jednak bez serwisu lipa.Ewentualnie zamówić wolnobieg od razu z kluczem do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już to było wspomniane wcześniej ważny jest rodzaj napędu w rowerze. Łańcuch może i był Shimano ale Shimano produkuje wiele rodzajów łańcuchów. Jeżeli  nigdy nie wymieniałeś łańcucha to zamiast shimano polecił bym ci łańcuch który w zestawie ma spinkę do łańcucha - jest to dużo wygodniejsze niż skuwanie łańcucha. Długość można wyliczyć ale nigdy tego nie robiłem. Gdybyś miał poprzedni łańcuch też nie polecam przymierzać, bo łańcuch się rozciąga podczas użytkowania i przy takiej przymiarce można się pomylić. To co zawszę robię wymieniając łańcuch to zakładam go do przymiarki i odcinam narzędziem do łańcucha nadmiar. Zasada jest prosta jeżeli masz spinkę powinny zostać dwa wewnętrzne ogniwa na końcach a jeżeli skuwasz łańcuch sworzniem to muszą być na końcach dwa różne ogniwa. W razie wątpliwości zaokrągla się w górę tak by końcówki się zgadzały. Pamiętaj żeby trzy razy sprawdzić - przykrócić można zawsze ale przydługasić już nie. Na jednobiegowym rowerze po prostu przymierzasz łańcuch i ewentualnie go napinasz po założeniu. przy wielobiegowym rowerze zakładasz łańcuch jak normalnie tyle że owijasz go przez największe zębatki z przodu i z tyłu i odcinasz nadmiar. Zero liczenia, zero mierzenia po prostu zakładasz zaznaczasz i odcinasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

a pozostałość wyrzuciłem bo byłem niedaleko domu

To mogło okazać sie nierozsądne. Nowy łańcuch może pokazać środkowy palec kasecie i w konsekwencji trzeba będzie to towarzystwa kupić kasete/wolnobieg.

 

Jak się tak stanie będziesz miał nauczkę na przyszłość, stary łańcuch należy pozbawić złych ogniw, zwykle jest jedno. I spiąć spinką. Jak jest więcej ... cóż, wymiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...