Skocz do zawartości

[Napęd] 3x7 => 3x8: trzeszczy. Kompatybilność z 3x9


Nial

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

 

Postaram się zwięźle i jasno wytłumaczyć, bardzo potrzebuję pomocy...

 

Było kiedyś: wszystko 3x7, wolnobieg, Acera.

 

Jest:

Tył - kaseta 8 (CS-HG 51: 11-13-15-18-21-24-28-32T, 32 nie używana), przerzutka Acera RD-M340 (7/8)

Łańcuch - 8 (HG-41)

Przód - korba i przerzutka 3x7

Manetki - 3x7, wyregulowane żeby nie używać największego blatu (32) z tyłu

 

Co się dzieje:

Trzeszczy, chrupie, jakbym jechał po tarce - odczuwalne na pedałach, zwłaszcza na największym blacie z przodu. Po oględzinach, obmacaniu i przesłuchaniu, wydaje mi się, że winne są plastikowe kółka tylnej przerzutki, chociaż nie wyglądają na zużyte - ale może "dotarły" się do starego łańcucha. Chciałem je wymienić, żeby się przekonać, ale oba do RD-M340 są już praktycznie niedostępne (jest tylko górne). 

 

Co planuję zrobić dalej:

Wymienić tylną przerzutkę na nową (najlepiej od razu coś lepszego - Alivio) 9-rzędową (bo 8 rzędowe coraz trudniej kupić). Chcę stopniowo, jak się będą zużywały obecne elementy, przechodzić na Alivio 3x9. 

 

Z czym potrzebuję pomocy:

1. Wiem z tematu o kompatybilności, że przerzutka 9 będzie działać z manetką 7 i kasetą 8. Ale czy na pewno będzie działać z łańcuchem 8? Inna grubość łańcucha, kółek...

2. Czy po zmianie Acery RD-M340 na 9-rzędowe Alivio (np. http://allegro.pl/przerzutka-tylna-shimano-alivio-rd-m4000-shadow-rd-i6912044903.html), muszę zwiększyć długość łańcucha?? Wydaje się, że Alivio ma dłuższy wózek :/ 

3. Czy w takiej kombinacji (kaseta 8, łańcuch 8, tylna przerzutka 9, manetki 3x7), będzie to działać z dotychczasową korbą i przednią przerzutką (od 3x7)? 

4. Jeśli okaże się, że trzeba jeszcze zmienić korbę, czy mogę założyć korbę od 3x9 i będzie to działać z przednią przerzutką i manetkami od 3x7, łańcuchem 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Trzeszczy, chrupie, jakbym jechał po tarce - odczuwalne na pedałach, zwłaszcza na największym blacie z przodu

Kółeczka mogą spawić że napęd pracuje głośno lub cicho, że łańcuch z nich spada i się zacina lub jak precyzyjne wrzuca się biegi ale na nich nie ma niemal żadnego obciążenia wiec drżenie na pedałach to na pewno nie ich wina.

 

 

Wymienić tylną przerzutkę na nową (najlepiej od razu coś lepszego - Alivio) 9-rzędową (bo 8 rzędowe coraz trudniej kupić). Chcę stopniowo, jak się będą zużywały obecne elementy, przechodzić na Alivio 3x9.

Wybacz mu ojcze bo nie wie co czyni :P No to kup deore 592 lub 591. Kup alivio 410 jak znajdziesz. Kup starego LXa, SLXa Starszego XT ... ale broń ci boże kupować nowe alivio czy acere ...

 

 

1. Wiem z tematu o kompatybilności, że przerzutka 9 będzie działać z manetką 7 i kasetą 8. Ale czy na pewno będzie działać z łańcuchem 8? Inna grubość łańcucha, kółek...

tak pisałem o tym w podpiętym ... tylko po co czytać ?

 

 

. Czy po zmianie Acery RD-M340 na 9-rzędowe Alivio

Mieć ma ale ma mniejsze kółeczka. I nie kupuj ścierwa.

 

 

3. Czy w takiej kombinacji (kaseta 8, łańcuch 8, tylna przerzutka 9, manetki 3x7), będzie to działać z dotychczasową korbą i przednią przerzutką (od 3x7)?

Tak

 

 

4. Jeśli okaże się, że trzeba jeszcze zmienić korbę, czy mogę założyć korbę od 3x9 i będzie to działać z przednią przerzutką i manetkami od 3x7, łańcuchem 8?

Taki nie a czemu to dowiesz sie stąd: https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilnosc-napedow-1-12s/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółeczka mogą spawić że napęd pracuje głośno lub cicho, że łańcuch z nich spada i się zacina lub jak precyzyjne wrzuca się biegi ale na nich nie ma niemal żadnego obciążenia wiec drżenie na pedałach to na pewno nie ich wina.

 

Więc czego? :/ Mamy nowy łańcuch 8, nową kasetę 8, starą przerzutkę 7/8 i starą korbę 7/8. Z wolnobiegiem i łańcuchem 7, tego nie było. Jak nie przerzutka (kółka), to pozostaje korba? Dokładnie to drżenie co na pedałach, czuję i słyszę trzymając za wózek przerzutki. 

 

deore 592

 

No problem, różnica ceny niewielka, dzięki!

 

Mieć ma ale ma mniejsze kółeczka. I nie kupuj ścierwa.

 

No ok, niech będzie i Deore. Czyli łańcucha nie muszę wydłużać?

 

Tak

 

A tylna przerzutka 9 nie ma przypadkiem wózka węższego w środku? https://youtu.be/2_bpQcew2yc?t=254 Nie będzie problemu z łańcuchem HG pod 8?

 

Taki nie

 

Czytałem, nic mi z tego nie wynika w tym temacie... Przerzutka zostaje stara (pod 7/8), łańcuch pod 8, tylko korba pod 9. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, obyście się nie mylili.... to zamawiam Deore 592 lub 591. 

 

EDIT: Albo i nie! Ale byście mnie wkopali! 592 nie ma baryłki do regulacji linki. A manetka Acera też jej nie ma. Masakra, musiałbym toto regulować odkręcając i dokręcając linkę. 


Zamówiona 591 ;) Dzięki. Jak nie pomoże, zamawiam korbę... Obecna ma 8 lat. Tylko na jaką? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...