Skocz do zawartości

[napęd] zmiana z 3x7 na 1x7 czy możliwe


less

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuje pomocy w ewentualnej przeróbce napędu w rowerze syna. Rower z kołem 24 cale i napędem 3x7. Kaseta 12-28 na korba 22x32x42. Przerzutka tył to altus.

Czy da się to jakość przerobić na 1x7 aby mniej więcej zachować przełożenia, Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie wagi roweru poprzez usunięcie przedniej przerzutki i lżejszą korbę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bez sensu. 7s to wolnobieg. Zdejmując graty ( i dokładając napinacz, chyba że kupisz Narrow Wide) zaoszczędzisz jakieś 700g przy zębatce Narrow Wide, nie wiem czy będzie to odczuwalne dla dziecka.

 

Druga sprawa to zakres przełożeń, jesteś pewny że da radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7s to wolnobieg

 

 

Kaseta 12-28

 

To będzie kaseta CS-HG50 lub CS-HG200-7.

Nie widziałem wolnobiegu z koronką 12T

 

Czy da się to jakość przerobić na 1x7 aby mniej więcej zachować przełożenia

 

Można, korba z Nexusa 1 rzędowa 33T lub 38T ~85zł lub  Alamo ACCENT 38T~80zł

Nexus obsługuje łańcuchy 8 rzędowe, będzie pasować do obecnej kasety.

Suport trzeba zmienić, zaleca się 117,5mm, a accent 118mm, czyli taki sam na kwadrat dla obu modeli, ale to można zrobić na samym końcu, jeśli łańcuch nie będzie mocno przekoszony na dużej koronce można zostawić obecny suport (podejrzewam że obecny to 123mm)

Suport to koszt ~40zł

 

Napinacz nie potrzebny.

 

Łatwiejszym sposobem na zmniejszenie oporów toczenia jest, zmiana opon na węższe i lżejsze z mniej agresywnym bieżnikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B'twin poszedł w tym kierunku na rowerze crossowym u siebie. Duży blat ale niektórzy twierdzą ze powinni włożyć mniejszą zębatkę z przodu niż jest (36 bodajże) bo nie wszyscy dają radę -i 10 z tyłu. Gdzieś tu Kona też się przewinęła z podobnym pomysłem(ale 8 biegów)  Sęk w tym ze tamte to koła 28 i oba cross'y/ trekkingi 

Teoretycznie się da. Prócz wagi podejrzewam że dziecku łatwiej będzie nie wybierać przełożeń i potencjalnie krzyżować łańcucha. Tylko ze lżej to znaczy też i wolniej (wg. mnie) a to mu może się nie spodobać. (musiałbyś pewnie policzyć na np. 32 blat i zdecydowanie narrow w.  i wolnobieg jak to się na przełoży na jazdę) 

 

edit

 

o ile to faktycznie ten wolnobieg :) jak kolega z postu powyżej wychwycił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i wszystkie sugestie.

Kaseta to Shimano MF-TZ21.

Generalnie szukam sposobu na zmniejszenie wagi roweru syna, który waży 50 % jego wagi (ca 11 kg rower). Łatwo nie jest bo np. trudno mi jest znaleźć na podmiankę widelec nieamortyzowany 24 cale ahead po v-brake'i w jakiejś rozsądnej cenie (np. używka).

Opony IMO akurat najgorsze nie są bo Kenda K831 24x1,95

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz jednak wolnobieg.Możesz go wymienic na wolnobieg z megarange(34T),ale nie wiem czy przerzutka ogarnie taką dużą koronkę.A co do widelców,to na  allegro jest tego sporo,no chyba że potrzebujesz z rura sterową 1 1/8 skoro szukasz ahead.Ale tu może pomóć wymiana sterów oraz mostka na 1 cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie 11kg to wbrew pozorom wcale nie jest tak ciezko. Nie wiem czy jest sens probowac na sile zbijac wage, jezeli teraz syn ma amortyzowany widelec to wstawienie sztywnego moze mu sie nie spodobac. Wiem jak reaguje na takie zmiany moj braciak, tez proponowalem mu jakies zmiany, zeby odchudzic jego rowerek. Widelec sztywny- ale dlaczego, przeciez wszyscy koledzy maja amorki, a niektorzy to nawet z tylu. Jedna zebatka z przodu, ale dlaczego, przeciez tak mial w starym rowerz, a w tym wlasnie to jest super. Jedynie chcialby miec tarcze, bo mowi, ze szczegolnie przdnim hamulcem zle mu sie hamuje (to akurat wina uderzonej obreczy, ktora faktycznie jest do zmiany). Takze porozmawiaj z synem, czy on faktycznie chce takich zmian i bedzie zadowolony :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za rower? Jaki rozmiar kół? Bo jeżeli 26' to jakoś nie chce mi się wierzyć w to 11kg...

 

Jeżeli Twój syn waży 22kg, to uważam że naprawdę nie ma sensu zbijać wagi. Dzieciak po prostu nie ma siły w nogach i kilogram w tą czy tamtą tego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmienić dość prosto na 1x7 jeśli masz wymienialne blaty na przodzie, nie takie znitowane ze sobą.

Jeśli zmontowane są na stałe to nie ma sensu - za drogo by wyszło, ale jak się da to kupujesz zębatkę narrow wide (trzeba sprawdzić czy mocowanie będzie pasować najpopularniejsze to 104) za 30zł z aliexpres.

Wywalasz blaty, demontujesz przerzutkę przednią, zakładasz NW tam gdzie był środkowy blat i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma sensu, bo co z tego że dzieciak będzie miał kilka gram mniej do wiezienia pod górkę, skoro itak pod nia nie podjedzie bo mu przełożeń zabraknie? Łatwo zrobić próbę tylko blokując przerzutkę na środkowym blacie, jak przypasi to można się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~80zł sama korba + suport ~40zł, razem 120zł, sam mam dzieci i wiem że nie warto inwestować dużo w rower bo szybko wyrosną i trzeba kupić nowy większy po 2-3 latach.

 

Opony IMO akurat najgorsze nie są bo Kenda K831 24x1,95

 

Czyli typowa opona off road, 730 gram/sztukę

Jedyna rzecz który wpłynie pozytywnie na zmniejszenie oporów toczenia to kupno opon 24x1,75, skoro nie ma dobrej siły w nogach to i tak nie będzie jeździł w terenie, dzieciaki w 90% jeżdżą po asfaltowych osiedlach, wystarczy bieżnik miejski.

 

http://www.bikestacja.pl/pl/czesci-rowerowe-1/dzieciece/opony-detki/opona-kenda-k123-24x1-75-drutowana-bialy-bok.html

595 gram/sztukę

 

W komplecie z przesyłką 61zł.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...